Mielőtt befűtenél – bekapcsolás előtt ellenőrizd a konvektort!

Nyárias az időjárás, eszünk ágában sincs a hidegre gondolni. Pedig kellene, mert nem is olyan sokára itt a fűtési szezon. Ahogy a kémény átvizsgálását, úgy a gázkonvektor ellenőrzését sem érdemes az utolsó pillanatra hagyni: szeptember elején már meg lehet tisztogatni és ki lehet próbálni, hogy megfelelően működik-e. Mi szükség a takarításra, hogyan kell jól csinálni, mi a legbiztosabb módszer a konvektor bekapcsolására? Mondjuk.

Konvektor tisztítása házilag

A konvektort ugyanúgy tisztítani kell, mint minden más készüléket a lakásban. A szabály az, hogy a fűtőtestek bekapcsolása előtt, vagyis ősszel kell elvégeznünk az alapos tisztogatást, a hidegebb hónapban elegendő a gyakori portalanítás. Gázüzemű berendezésről van szó, legyünk óvatosak: ha a konvektor nehezen hozzáférhető részére települt be pl. egy pókcsalád, lehetséges, jobban járunk egy szakemberrel, mint a házi mókolással.

Mindenhez azért nem kell szerelő. A nehezebben elérhető részekről lefújhatjuk a port sűrített levegő spray-vel. (Ugyan nem gyúlékony, de csak úgy használjuk, ha a konvektor ki van kapcsolva.) Rongyot, mikroszálas törlőkendőt is bevethetünk.

Hogyan kezdjünk neki?

Gázkonvektornál a leemelhető burkolat takarítását külön kell elvégezni. A fűtőkészülék részeit kefés porszívófejjel vagy sűrített levegővel portalaníthatjuk. Ha ezzel megvagyunk, el lehet dönteni, hogy szükség van-e az esetleg ráégett porréteg eltávolítására is. Ehhez előbb fel kell áztatni a felületre rakódott koszt: szórófejes flakonból permetezzünk rá meleg, mosószeres vizet, és várjuk meg, hogy a koszréteg fellazuljon. A nedves felületet törüljük át szivaccsal. Makacs lerakódásnál ismételjük meg a művelet, és esetleg segítsünk rá egy kevés súrolókrémmel. Törüljük át a lesúrolt részeket előbb nedves szivaccsal, majd egy száraz ronggyal. Figyeljünk rá, minden alkatrész teljesen száraz legyen.

A konvektorok elülső részét könnyű letakarítani, ám a hátsó, fal felőli oldalán és a kazántagok közötti oldalakat annál nehezebb. Ezeken a részeken a nedvesítés után radiátortisztító kefével érhetünk el jó eredményt. A szárazra törlést vékony lécre tekert ronggyal végezhetjük el. A hátlapnak mindkét oldalát portalanítani kell, ezeket szintén radiátorkefével érhetjük el.

A takarítás után jöhet a begyújtás.

A konvektor bekapcsolása

Ahogy írtuk, érdemes még szeptemberben, a mínuszok érkezése előtt ellenőrizni, hogy a konvektorunk megfelelően működik-e. Évente egyszer nem árt szerelő segítségét kérni, mert olyan hibát is kiszúrhat, ami felett egy laikus szeme simán átsiklik. A karbantartás elmaradása miatt például tönkremehetnek az alkatrészek, kiéghet a konvektor dobja, vagy egyszerűen a rossz hatásfok miatt sokkal többet fogyaszthat a készülék. Ha nem szeretnénk nagyobb javításra, esetleg új konvektorra költeni, fölöslegesen magas gázszámlát fizetni, akkor szánjuk rá az időt (és a pénzt) az évi egy ellenőrzésre.

És akkor már tényleg csak a bekapcsolás van hátra.

Konvektor begyújtása lépésről lépésre

  • Nyissuk meg a gázóránál levő főcsapot! A gázcsap akkor van nyitva, ha a kar párhuzamosan áll a csővel.
  • Nyissuk meg a gázkonvektornál levő gázcsapot. Várjunk néhány percet.
  • Tekerjük fel 2-3-as fokozatra a hőfokszabályzót, majd nyomjuk le a gázadagoló gombot. Tartsuk nyomva, majd a szikra jelzésű gombbal szikráztassunk néhányat.
  • A gázadagoló gombot lassan engedjük fel, mert ha túl hirtelen engedjük fel, előfordulhat, hogy a láng elalszik.
  • A lángnak három-négy szikra után be kell gyulladnia.

Nem megy? A teljesség igénye nélkül az alábbi hibákra lehet gyanakodni: szennyeződés, pók beköltözése, meghibásodott a piezzo gyújtó, a gyújtóporcelán törése, elektromos zárlat, termoelem meghibásodása, termomágnes meghibásodása, füstgáz-érzékelő meghibásodása. Keressünk szerelőt!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...