Nyitólap Spórolj! Rezsicsökkentés Ezekkel ne fűts soha!
HIRDETÉS

Ezekkel ne fűts soha!

A rezsiárak az egekben. A tűzifa lassan megfizethetetlen, na meg beszerezni sem könnyű, nagy hiány van belőle. Nem csoda tehát, ha vegyes tüzelésű kazánnal rendelkezők elgondolkoznak azon, mit dobhatnának még a tűzre, hogy spóroljanak kicsit. Segítünk mivel szabad és mivel ne tüzeljünk sohasem!

HIRDETÉS

Miután megszűntették a rezsicsökkentés nagy részét, rengeteg családnak nagyon megugorhat a rezsije. Nem csoda tehát, hogy sokan, akiknek van vegyes tüzelésű kazánjuk, most áttérnének a gázról a fával fűtésre. 

Egy vegyes tüzelésű kazán megadja nekünk azt a rugalmasságot, hogy nem csak a szokásos tüzelőanyaggal fűthetjük fel. Tehát a tűzifán, fa- vagy szalmabriketten, pelleten, szalmabálán vagy szénen kívül a mezőgazdasági vagy háztartási hulladék egy részét is eltüzelhetjük benne. Tűzre dobhatunk például növényi, fa és papíralapú hulladékot. Persze van pár kivétel, de ha odafigyelünk, ezzel spórolhatunk kicsit. Sajnos azonban sokan a kétségbeesett helyzetünkben olyan dolgokat is a lángok közé dobnak, amiket nem volna szabad.

1: Ami még nedves

Nem szabad például a fent felsorolt hulladékok közül olyat tüzelni, ami még nedves. A nedves tüzelő fűtőértéke mindig rosszabb, ráadásul füstöl és kormoz is. Ugyanígy a nedves, vizes fával sem tanácsos megpróbálkozni. Egy portálunknak nyilatkozó épületgépész mérnök elmondta, hogy a tűzifa csak akkor alkalmas fűtésre ha két éven keresztül, felhasogatott állapotban állt olyan helyen, ahol tető van felette. A szakértő ugyanakkor hozzátette:

HIRDETÉS

“Az egy éves fahasábbal azért már lehet tüzelgetni, de mivel annak is van még nedvességtartalma, nem fog az sem olyan jól égni, mint egy rendesen kiszárított fa. A vizet ugyanis el kell párologtatni, ami plussz energiát igényel. A fában lévő víz elpárologtatására fordított energia hőt von el, ezt az energiát megspórolhatná nekünk a nap meg a szél, ha hagynánk állni.”

Mindemellett nem győzte hangsúlyozni annak fontosságát, hogy mindenképpen hívja ki a kéményseprőt az, aki több év állás után szeretne újra begyújtani, hogy kiderüljön, alkalmas-e még a kémény az égéstermék megfelelő elvezetésére.

Nem a fűtőérték az egyetlen, ami miatt tilos vizes fával fűteni. A kéményben ugyanis lecsapódhat az a víz, ami az égő fából elpárolog. Ez leáztathatja a kéményt, kondenzvíz jelenhet meg a kazánban, ami miatt korrodálódhat, így hamar kilyukadhat.

2: Ami mérgező lehet

Semmiképp ne dobjunk a tűzre lakkozott, festett fát, bútorlapot sem. Ezek égésekor mérgező anyagok jutnak a levegőbe. Nem is hinnénk, de ezek a mérgező vegyületek könnyen visszajuthatnak saját otthonunkba, kertünkbe, gyümölcsösünkre. 

Ugyanígy, égéskor mérgező anyagokat juttathatnak a levegőbe a cipők, ruhák rongyok is. Azt pedig talán mondanunk sem kell, hogy ipari hulladékot, gumikat, műanyagokat, vegyszereket, fáradt olajat szintén tilos égetni.

Van tehát pár fontos szabály, amit sajátmagunk, szeretteink és a természet egészségének megóvása érdekében nagyon fontos betartanunk begyújtáskor. De a jelenlegi rezsiárak mellett talán még anyagilag is megéri ez a kis odafigyelés.

HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version