A kormány április 30-ig meghosszabbította az élelmiszer-árstopot – közölte az Agrárminisztérium. A közlemény szerint Nagy István agrárminiszter kiemelte: az ársapkák működnek, a vásárlók ugyanis azokból a termékekből vásárolnak többet, amelyekhez olcsóbban jutnak hozzá.
Az AKI piaci árinformációs rendszer adatai szerint az ársapkás termékekből több fogyott idén 2021 ugyanezen időszakához képest. A legnagyobb, 81 százalékos növekedés a 2,8 százalékos UHT tej esetében figyelhető meg, a többi ársapkás termék esetében is 25 százaléknál nagyobb a fogyasztás bővülése. Lisztből 27 százalékkal, napraforgó étolajból 44 százalékkal, csirkemellből 34 százalékkal, csont nélküli sertéscombból 46 százalékkal fogyott több idén eddig, mint az előző év azonos szakaszában.
A mennyiségi növekedés oka lehet az is, hogy a vásárlók raktároznak ezekből a termékekből, a miniszter ugyanakkor a felhalmozás helyett a tudatos vásárlásra hívja fel a figyelmet – írta a tárca.
Hatósági áron ezeket a terméket vehetjük meg: tojás, étkezési burgonya, kristálycukor, BL 55-ös besorolású búzafinomlisz, finomított napraforgó-étolaj, házi sertéscomb, csirkemell, csirke far-hát, csirkehát, csirkefar, csirkeszárnyvég, 2,8 százalékos zsírtartalmú UHT tehéntej.
Egyes vélemények szerint az ársapkák nem alkalmasak az infláció letörésére, sőt. Nemrégiben a jegybankelnök Matolcsy György bírálta a kormányt, mondván, az ársapkák három-négy százalékos inflációs többletet hoznak, ezért ezeket azonnal ki kellene vezetni.