A vízkő nemcsak a mosógépet, kávéfőzőt, mosogatógépet (és még ezernyi más dolgot) teheti tönkre, hanem a vasalónkat is. A lerakódás eltömítheti a víztartályt vagy a gőznyílásokat, emiatt hagyhat a készülék foltokat, gyűrheti meg az anyagot, és köpködhet magából kicsi vízkődarabkákat. Jobb ezt nem megvárni, inkább szánjunk időt a megelőzésre! A gőzölős vasaló tisztítása „házilag” is megoldható, nem kell a vízkőtelenítéshez semmilyen speciális folyadékot venni, mint a kapszulás kávéfőzők esetében. Mutatjuk, mire érdemes figyelni.
Ideje kitakarítani a vasalót? De honnan tudjam?
Ahogy írtunk, vannak árulkodó jelek. Ha például vízkőlerakódásokat pöfög ki a vasaló vagy meszes ásványi részeket, akkor itt az ideje átmosni a készüléket. A vasalótalppal is lehetnek problémák, mondjuk, ha ragadós réteg van rajta, ha a ruhákon nem siklik, hanem húzza, akadozik és foltokat hagy maga után.
Kezdjük az alapoknál
Minden eszköz használati utasításában szerepelnie kell a karbantartás részletes leírásának. Először azt nézzük meg, hogyan lehet a különböző tartozékot (biztonságosan) eltávolítani, utána jöhet a tisztítás – szigorúan úgy, ahogy azt a gyártó előírta! Alapszabály, hogy csak úgy álljunk neki a feladatnak, hogy a vasalót kihúztuk a konnektorban és már teljesen lehűlt. (Állítsuk törölközőre, mert lehet, hogy szivárogni fog a tisztítás alatt.)
Vegyük példának a Philips márkájú eszközöket. A gőzölős vasalóik öntisztító funkcióval vannak ellátva, ami a következőképpen működik: A víztartályt fel kell tölteni, majd be kell kapcsolni a készüléket. Hogyha megvan rajta a ‘MAX TEMP’ és ‘NO STEAM’ mód, állítsuk be arra. Amint kialszik a jelzőfény, húzzuk ki a konnektorból és a mosogató fölött tartva kapcsoljuk be a ‘CALC CLEAN’ funkciót. Ügyeljünk arra, hogy a vasalótalp vízszintesen álljon. Könnyebben kijön a víz, ha kicsit előre-hátra rázogatjuk a vasalót. Végül újra melegítsük fel és toljuk végig egy textilen, hogy a vasalótalpat is megtisztítsuk.
Gőzölős vasaló tisztítása házilag
A jó hír, hogy nem kell vagyonokat költeni, olcsó konyhai szerekkel is megoldhatjuk, környezetbarát módon. Ha a vasalónk nem öntisztító, akkor alkalmazhatunk például…
… ecetet: Öntsünk fél csésze ecetet és ugyanennyi desztillált vizet a vasalóba. A gőznyílásokat ecetbe mártott fog- vagy fülpiszkálóval, esetleg fogkefével próbáljuk meg kitisztítani. Dugjuk be a vasalót, állítsuk gőzölő módra. Várjunk amíg felmelegedik, majd nyomjuk meg hosszan a gőzgombot egészen addig, amíg nem jön belőle teljes erővel a gőz. Az egész folyamatot meg kell ismételni legalább ötször. Végül sima desztillált vízzel is mossuk át.
… vagy akár szódabikarbónát is: Enyhe szennyeződéseknél elég, ha áttöröljük a vasaló talpát. Semmiképpen se súroljuk durva anyaggal, mert ha megkarcoljuk a felületét, könnyebben rozsdásodhat. Ha ez nem elég, tegyük az alábbiakat: a szódabikarbónát kevés ecettel keverünk össze egy edényben. Mártsunk bele puha törlőkendőt és azzal takarítsuk le a talpat. Ha makacsabb a lerakódás, kenjünk rá a pasztát és hagyjuk 10 percig állni. Végül tiszta vízzel töröljük át.
Mi az, ami tutira tönkreteszi a vasalót?
- súrolószer, só vagy fém súroló
- ha a víztartályt nem ürítjük ki használat után
- illóolajokat és egyéb vasalóba nem való dolgokat csöpögtetünk a tartályba – ne tegyük!