Miért pusztulnak a tuják? 4 dolog, ami segíthet megmenteni

Sokan azért választják ezt a növényt kertjükbe, mert úgy gondolják, hogy a tuja igénytelen növény, nem kíván sok odafigyelést. Azonban az idő teltével hajlamosak megsárgulni, megbarnulni, majd végül megadják magukat. Miért történik ez, miért pusztulnak a tuják? Cikkünkből kiderül, mire kell figyelnünk a növény gondozásánál.

Miért pusztulnak a tuják?

A tuja a mocsaras vidékeket kedveli, tehát a nedves és tápdús talajt, a párás levegőt, vagyis a magyar kontinentális éghajlat kicsit sem ideális a növény számára. Ebből fakad a legtöbb probléma. Az alábbi gondok merülhetnek fel:

  • Az ültetéskor volt utoljára trágyázva a tuja és azóta nem kapott tápanyagot: egy ideig még képes nőni, de aztán elfogy az összes tápanyag. Ekkor bekövetkezik a sárgulás.
  • A tuját nem öntözik, vagy a gyepnek megfelelő mennyiséget kapja: ami a gyepnek elég, az a tujának nem lesz az.
  • A levegő nem elég párás: ugyancsak rossz a tujának.

Mit tehetünk, hogy megmentsük a tuját?

  1. Tavasszal erősítsük meg a gyökereket: erre a Symbivit használata ajánlott, mivel ezzel lehet jó kondícióban tartani őket. Például a kálium- és magnézium tartalmú lombtrágya és az öntözővízhez kevert keserűsó (10 literhez 10 dkg) jót tesz neki.
  2. Ősszel vegyük vissza az öntözést: a túlöntözés, vagy ha túl sok nitrogén jut ki, az hajtásmegnyúláshoz vezet, télen pedig a jó hajtásvégek elfagynak. Amellett, hogy visszavesszük az öntözést, a hozzáadott tápoldat is legyen káliumban gazdag, és használjunk lombtrágyát, hogy segítsük a fagyvédelmet.
  3. Ha a tuja beteg: a hajtások kívülről kezdenek sárgulni, megbarnulnak a kártevők megjelenése vagy betegség miatt. Ennek megfékezését célszerű tavasszal elkezdeni, felszívódó gombaölő szerekkel. A kártevők ellen hatásos a Mospilan injektálás. A száradó hajtást letörve megtalálhatjuk a bogarak által kivájt lyukat, oda kell befecskendezni, majd viasszal lezárni. A másik megoldás az, ha az egészséges hajtásokig visszametsszük a tuját.
  4. Így öntözzük: 30-40 centiméter mélységig kell átáztatni a talajt, hogy a gyökérzónába is eljusson a víz. Öntözzük heti 1-2 alkalommal. A téli fagymentes napokon is locsoljuk.

Összességében tehát ahhoz, hogy ne pusztuljanak el a tuják, folyamatos odafigyelésre van szükségük, minden évszakban gondozni kell őket trágyázással és megfelelő öntözéssel.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ezt a rejtett szabályt sokan nem tudják a nők 40 nyugdíj kapcsán – Ezért nem vásárolhatsz szolgálati időt

Sokan nincsenek tisztában vele, hogy a nők 40 nyugdíj esetén nem lehet szolgálati időt vásárolni. Mutatjuk, miért és mire kell figyelni.

Ha így viselkedsz a játszótéren, százezrekre büntethetnek

Játszótéri szabályok: ismerd őket meg cikkünkből, ne kockáztass bírságot!

Hol a legolcsóbb és a legfinomabb a párizsi? Leteszteltük, ez a nyertes!

Nagyon szeretem a párizsit. Ha te is, akkor ezt a cikket neked írtam!

Ezért ne használd a vízforralót a szállodában – pokol, ami abban benne van

A szállodai vízforraló veszély nem csak a legionella szaporodásában, hanem a műanyagból oldódó BPA- és ftalát-maradványokban, valamint az elhanyagolt tisztítás miatt felhalmozódó szerves szennyeződésekben rejlik.

A tökéletes pásztortarhonya titkai: ez a legolcsóbb bográcsos fogás, ha unod a paprikás krumplit

Régi nagy kedvenc, ami jó minőségű alapanyagokból és egy kis hozzáértéssel igazi nyári lakoma lesz.