A portörlés bibliája, avagy útmutató a hatékony portalanításhoz

A por a legtisztább otthonokban is felhalmozódik, függetlenül attól, hogy családi házban vagy egy kis lakásban élünk. Na de mi is az a por? Állhat textíliafoszlányokból, élőlények hámsejtjeiből, homokszemcsékből, elszáradt növényekről lemorzsolódott darabokból, pollenekből és a poratkák ürülékéből. És ez mind ott van körülöttünk. Magától értetődik, hogy a hatékony portalanítás fontos része a takarítási rutinunknak, hiszen nemcsak a látvány számít, hanem az egészségünk megőrzése is lényeges szempont.

Ártalmatlan-e a por?

Egy arizonai kutatók által végzett kísérlet arra a következtetésre jutott, hogy a lakásban található por több mint 60%-a kívülről érkezik. A keverék tartalmaz elhalt bőrsejteket, szőnyegekből, kárpitozott bútorokból származó szöveteket, kintről a cipőnk talpán behordott földet és szállóport. Emellett lehet benne ólom, arzén és más ártalmas anyagok, amelyek szintén a kinti levegőből, vagy a talajból származnak.

A kinti levegő keveredik otthonunk levegőjével, ami szintén szennyezett. Számos vegyi anyag vesz körül bennünket, illatanyagok és tisztítószerek maradványai kavarognak a levegőben, de van kipárolgása a falfestékeknek, a különböző ragasztóanyagoknak és festékeknek, a tömítő és szigetelő anyagoknak is. Szellőztetni ugyanakkor még mindig egészségesebb, mint nem szellőztetni: az Amerikai Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége szerint a beltéri levegő sok esetben ötször szennyezettebb, mint a kültéri.

Ha mindez nem lenne elég, a porcicákban, a polcon és az íróasztalon megtelepedő szürke porrétegben megtalálható a házi poratka megszilárdult ürüléke. Ez az, ami miatt jellegzetes allergiás tünetek alakulhatnak ki, hiszen könnyen és észrevétlenül belélegezzük azokat, érintkezünk velük.

Ezek után nem kérdés, otthonunk rendszeres portalanítása kulcsfontosságú. Már csak azt kell megtanulnunk, hogy a különböző felületeken mi a leghatékonyabb módja a por eltávolításának. Íme:

A portörlés bibliája, avagy útmutató a hatékony portalanításhoz

A megfelelő eszközök

Nincs szükség sok szerszámra, és nagy valószínűséggel ezek mindegyike megtalálható az otthonunkban. Ami mindenképpen kelleni fog: mikroszálas portörlő kendő, a porszívó porkefe tartozéka és egy kímélő univerzális tisztítószer.

Portörlés előtti pakolás

Mielőtt belevágnánk a portörlésbe, távolítsunk el minden útban lévő, kallódó tárgyat, hogy könnyen hozzáférhessünk a portalanítandó felülethez. (Többek között ezért is megéri, ha időről időre megszabadulunk a feleslegessé vált holmiktól, amelyek csak a helyet foglalják.)

Száraz törlés

Mikroszálas kendővel törüljük a polcokat, az asztallapokat, elektronikus eszközöket. Legyünk óvatosak, nehogy a port szétszóródjon! Ha a falakat és a magasabb bútorokat (pl. a szekrények tetejét) is meg akarjuk tisztítani, akkor mindig a szoba legmagasabb pontjától haladjunk lefelé. Ezzel elkerülhetjük, hogy a por az egyszer megtisztított felületen lerakódjon – vagyis nem kell duplán dolgoznunk.

Elő a porszívót!

A puha felületeket (kárpitok, függönyök, lámpaernyők stb.) porszívózzuk ki a kefével. A tartozékot olyan helyeken is bevethetjük, ahol hajlamos nagyobb mennyiségű por felgyűlni és nem feltétlenül egyszerű hozzájuk férni, pl. a padló szellőzőnyílásainál.

Nedves törlés

Az alaposabb tisztítást igénylő felületeknél, mint pl. a padlólapok, csempék, érdemes enyhén megnedvesíteni egy mikroszálas kendőt általános tisztítószerrel és úgy áttörölni. A kendő csak nedves legyen, nem kell tocsognia.

Hatékony portalanítás: egyéb hasznos tippek

Hogy portalanítsunk egy ventilátort?

A ventilátorokon könnyen felhalmozódnak a porszemcsék. Jó megoldás, ha a porszívó hosszú, szűkített részével esünk neki a lapátok letisztogatásának, ezután pedig finoman áttöröljük egy nedves kendővel. A ventilátor külsejét elegendő száraz kendővel leporolni. Az ilyen és ehhez hasonló termékek jó szolgálatot tesznek, bár nem feltétlenül olcsók.

A redőnyök portalanítása hatékonyan

Mikroszálas törlőkendővel (vagy a fentebb már említett eszközzel) fentről lefelé haladva törüljük át a redőnyök mindkét oldalát. Ha ezzel megvagyunk, jöhetnek az ablakpárkányok: takarítsuk le a port, majd mossuk le a szennyeződéseket. A redőnyhöz használhatjuk a porszívót is (persze csak a megfelelő kiegészítővel).

A falak leporolása

Ahogy írtunk, mindig fentről kezdjük és lefelé haladjunk.  Használhatunk mikroszálas felmosót, de egy seprű vagy partvis köré tekert ruha ugyanúgy megteszi. Különösen figyeljünk oda a sarkokra, csövekre!

Szobanövényeink is megérdemlik a törődést

Kevesen tudják, de a növényeken megtelepedő vastag porréteg akadályozza a fejlődésüket. A leveleket puha, nedves ruhával (csakis vizet használjunk!) törölhetjük át – finomkodni nem kell, de azért óvatosan, mégiscsak egy élőlényről van szó!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...