Nyitólap Spórolj! Fogyasztóvédelem Így tedd pénzzé, ha nem jött be a karácsonyi ajándék
HIRDETÉS

Így tedd pénzzé, ha nem jött be a karácsonyi ajándék

A legjobb szándék ellenére is megtörténhet, hogy nem a megfelelő ajándék kerül a fa alá. Az ünnepek alatt nem foglalkoztál a dologgal, januárban meg már minek, a kereskedők úgyis elhajtanak – tévedés! Mutatjuk a lehetőségeket.

HIRDETÉS

Túl kicsi, túl nagy, már van ilyened, vagy csak úgy szimplán nem tetszik. Előfordul, hogy a rokonok, barátok mellényúlnak. A karácsony utáni első nyitvatartási napokon tömött sorok kígyóznak az üzletekben, tudtad ezt te is, éppen ezért még a környékükre se mentél. Mit tehetsz most, ha nem akaródzik megtartani az ajándékba kapott árut?

Ha online a szerzemény…

Minden internetes vásárlót megillet az úgynevezett elállási jog: ez azt jelenti, hogy vásárlónak 14 nap áll rendelkezésére, hogy eldöntse, megtartja-e a terméket vagy sem. A vevőnek indokolnia sem kell, miért gondolta meg magát, a webshopnak pedig kötelező visszatérítenie a vételárat.  Kivételek persze itt is akadnak, pl. a gyorsan romló élelmiszerek, a kibontott csomagolású elektronikai eszközök vagy a letöltött programok, ezeket csak úgy nem veszik vissza.

A legtöbb webáruháznál egyszerű a termék visszaküldése, sőt, sok helyen teljesen ingyenes. A számlára szükség lesz, ezért előtte mindenképp egyeztess az ajándékozóval!

Akkor sincs veszve minden, ha kicsúsztatok a kéthetes határidőből. Érdemes jelezni az ügyfélszolgálatnál, hogy egy felesleges, de nem használt, kifogástalan állapotú termék van nálad, amit szeretnél visszaküldeni. Tapasztalat: sok esetben a webshop, illetve az ügyintéző jóindulatán, na, meg az áru értékén múlik az időn túli visszavét. Egy próbát megér!

HIRDETÉS

Ha kőboltból jött az ajándék…

Mindmáig tartja magát az a tévhit, hogy 3 napon belül minden esetben vissza lehet vinni a terméket az üzletbe, még akkor is, ha az nem hibás. Szögezzük le: 72 órás cserejog kizárólag a kötelező jótállással érintett, 10 000 forint feletti cikkekre vonatkozik. Minden egyéb esetben – pl. ha nem tetszik, kettőt kaptál, rossz a méret – a kereskedő jóindulatán múlik, hajlandó-e visszavenni a terméket, a törvény nem kötelezi rá.

Legtöbbször viszont a ruházati üzletek, játékboltok, nagyobb elektronikai áruházak, könyvesboltok még januárban is készségesek, ha félrement karácsonyi ajándékok cseréjéről van szó. Nekik is fontos, hogy a vevők visszatérjenek, az év első hetében még egészen biztosan nem fognak segítség nélkül elküldeni. Ha az árat nem is térítik vissza, felajánlhatják, hogy azt az üzletben levásárold.

Ez természetesen szintén használaton kívüli, kifogástalan állapotú termék esetén működik, blokk ellenében!

A nyakadon marad? Akkor inkább add el!

Ha a karácsonyi költekezés egy kicsivel jobban megviselte a bankszámládat, itt az ideje, hogy némi pénzt visszaszerezz. Hogyan? Vizsgáld meg a háztartásodat! Válogasd ki a már megunt ruhákat, a jobbra cserélt kütyüket, a csak egyszer olvasott könyveket, és igen, csapd hozzá a halomhoz az olyan karácsonyi ajándékokat, amelyekre tutira nincs szükséged.

A felesleges dolgokat egyszerűen értékesítheted valamelyik online piactéren, de különböző helyeken is próbálkozhatsz: használj applikációt a ruhák eladásához, keress fel egy antikváriumot a könyveiddel. Ha hirtelen lenne szükséged plusz forrásra, akkor az ékszereidet adhatod zálogba – persze nem mindegy, hogyan. Erről egy következő cikkben írunk részletesen.

HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version