A virágok feldobják az erkélyünk hangulatát, szépségükkel és csodás illatukkal még jobb kedvre derítenek minket a forró napokon. Mutatunk néhány olcsó, mégis gyönyörű egynyári virágot az erkélyre, melyek októberig ontják a virágokat.
Mik azok az egynyári virágok és hogyan gondozzuk őket?
Egynyári dísznövényeknek azokat a lágyszárú növényeket nevezzük, amelyek egy tenyészéven belül csíráznak, növekednek, fejlődnek, virágot hoznak, magot érlelnek és elpusztulnak. Fontos leszögeznünk, hogy amennyiben cserepes virágot ültetünk az erkélyre, a cserép alá tegyünk alátétet, ami felfogja a cserépből kifolyó felesleges vizet. Az egynyári balkonos virágok meghálálják a rendszeres öntözést és trágyázást. A meleg nyári időben locsoljuk őket naponta kétszer, lehetőleg reggel és este, a vízhez nyugodtan adjunk tápoldatot is.
A hűvösebb napokban elég csak akkor, ha a virágföldet kissé szárazabbnak érezzük. Napos időben figyeljünk oda, hogy a víz ne maradjon a virágok levelein, mert akkor a napsugarak kárt tehetnek bennük.
Gyönyörű, szépen nyíló virágaink lesznek, ha a locsolás és a trágyázás mellett a hervadó és elnyílt virágokat eltávolítjuk. Így a növény nem a magképzésre, hanem az új virágrügyek növekedésébe fekteti az energiáját.
Milyen egynyári virágot válasszunk az erkélyünkre?
Vannak olyan balkonon nevelhető növények, amelyek a közvetlen napot kedvelik. Ilyenek például a záporvirág, a muskátli, a verbéna és a petúnia. Ezeket csak akkor ültessük, ha déli fekvésű erkélyünk van.
Más virágok az első reggeli napsugarakat, a kora délelőtti meleget, és a kellemes délutáni árnyékot részesítik előnyben. Ezeket keleti vagy nyugati fekvésű erkélyre ültessük. Ilyen virág a bakopa, a kerti iszalag, a lobélia, a margaréta és a begónia.
Egy kevésbé napsütötte erkélyen is lehetnek gyönyörűen nyíló virágaink: északi fekvésű balkont kedvelők az árvácska, a borostyán vagy a fukszia.
Az előbb említett balkonnövények közül megfelelő gondozása esetén egész nyáron virágzik a lobélia, a fukszia, a verbéna, a törökszegfű, a nagyvirágú porcsinrózsa, vagy akár a kötörőfű is. Ezeknek a növényeknek a víz igénye közepesnek mondható, azonban tápanyagigényük magas, ezért rendszeres tápanyagpótlásra szorulnak.
A legkevésbé vízigényesek közé pedig a muskátlit, a petúniát, a levendulát, a porcsinrózsát, a bársonyvirágot, az árvácskát, a csupros harangvirágot, a hibiszkuszt, a leandert, a cserjés margitvirágot és a fuksziát sorolhatjuk.
Mit csináljunk, ha nyaralni utazunk és nincs ismerős, aki locsolná egynyári virágunkat?
Az egynyári erkélynövények többnyire strapabírónak mondhatóak, de a több hetet nem bírnak ki locsolás nélkül. Kisebb problémát jelent, hogy pont nyáron virágoznak, abban az évszakban, amikor mindenki több hétre elmenne otthonról nyaralni. Ha van rá lehetőség, akkor kérjük meg rokonainkat, barátainkat, hogy távollétünkben napi egy vagy két locsolással gondoskodjanak virágainkról.
Akkor se essünk kétségbe, ha nem tudunk kit megbízni a feladattal. Van néhány kiváló házi praktika, amellyel hosszabb időre egyedül hagyhatjuk a növényeket. Az egyik módszer: töltsünk tele egy műanyag palackot vízzel, lyukasszuk ki a kupakot több helyen, és zárjuk le vele a palackot. Felfordítva nyomjuk bele a virágcserépbe, a víz majd apránként kicsöpög belőle. A növény így pont annyi vizet kap, amennyire szüksége van.
És egy másik: kisebb cserepű virágokat tegyünk agyag granulátummal megtöltött lapos tálba, és öntsünk az agyagdarabkák tetejére, közé vizet. A víz folyamatosan párolog majd a melegben, ez biztosítja majd a növények számára a nedvességet.