Első blikkre jó üzletnek tűnhet Nyugat-Európából származó autót vásárolni – aki rendszeresen bújja a használtautó-portálokat, azt tudja, hogy mindig lehet jó vételnek ígérkező kocsit találni. A szomorú valóság az, hogy a hazai árakhoz képest valamivel olcsóbb, külföldről hozott autók sok esetben többe kerülnek, mint egy kicsivel drágább itthoni modell.  A problémák akkor kezdődnek, amikor az újdonsült tulajdonos szembesül az autó hibáival, és nincs kihez fordulni. Mire kell figyelnünk, ha a kinézett használtautó külföldről érkezik, milyen költségekkel számolhatunk, vannak-e buktatók? Utánajártunk.

Hogyan hozzuk haza az autót?

Aki maga hozza be a kint megvásárolt autóját, annak ugyebár a kiutazás költségeivel is kalkulálnia kell. Ha autóval megyünk, számolnunk kell oda egy, visszafelé két kocsi üzemanyagával, az autópályadíjakkal, na meg kell egy kísérő, aki visszahozza a másikat.

Lehetőségként ott van még a telekocsi, a vasút, a távolsági busz és a repülő – mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai, a témát a vezess.hu járta részletesen körül. A portál azt vizsgálta meg, hogy mennyibe kerül Németországból behozni egy használt kocsit, milyen költségekkel jár itthon forgalomba helyezni, és milyen más kiadásokkal kell számolni. A kiutazás nem olcsó: kb. 40-160 ezer forintos pluszt jelent attól függően, hogy mivel tervezünk menni, ezen felül a beszerzendő kocsira kelleni fog egy rendszám, hogy haza lehessen hozni. Erre két megoldás is létezik, nagyságrendileg 150-250 eurós költségekre készüljünk – mondanunk sem kell, komoly adminisztrációs folyamatot kell lebonyolítani.

Ha kinézett autó nem rendelkezik érvényes műszaki vizsgával, akkor csak trélereztetni lehet hazafelé, ennek költsége 200-250 ezer forint körül mozog.

Mi az, amit még mindenképpen ki kell fizetnünk?

  • regisztrációs adó
  • vagyonszerzési illeték
  • műszaki vizsga honosítása
  • rendszámtábla
  • forgalmi engedély és törzskönyv
  • eredetiségvizsgálat

És persze ott a vételár, az útköltség, a kiviteli rendszám.

Használtautó külföldről – minél többet tudni a jármű előéletéről, annál jobb

Amit mindenképpen érdemes megtennünk az autonavigator.hu ajánlása szerint:

Szervizadatok lekérése: ha a külföldről behozott autót hivatalos márkaszervizben tartották karban – ez korábbi flottaautók esetében különösen jellemző –, akkor hazai márkaszervizeken keresztül is hozzájuthatunk a kívánt adatokhoz. Ha az eladó bármire hivatkozva vonakodik ettől, azonnal érdemes beszüntetni a tárgyalást.

A szervizkönyv valódiságának ellenőrzése: óvatosságra int, hogy gyakran a szervizkönyvek sem valódiak. Ennek jele lehet például az, ha az elvileg több éves eltéréssel születő bejegyzések mind ugyanazzal az írással és tintával szerepelnek benne.

Alapos átvizsgálás: egyetlen szerződést sem szabad megkötni anélkül, hogy az autó állapotát szakember mérné fel. Amennyiben az autóért mi magunk megyünk külföldre, saját szaktudás hiányában vigyünk magunkkal olyan szakembert, akinek ítéletében megbízunk.

Tudjuk, ki az eladó?

Ha bármilyen garanciát várunk az eladótól, érdemes arra is figyelni, hogy a kereskedésben kit írnak be eladóként az adásvételi szerződésbe. Általános gyakorlatnak számít, hogy papíron a korábbi tulajdonostól vesszük meg az autót, nem pedig a kereskedőtől.  Ne elégedjünk meg a nevünkre szóló forgalmi engedéllyel, ragaszkodjunk a korrekt adásvételi szerződéshez! Csak így élhetünk a jótállási igénnyel, ha kiderül pl. egy előre nem jelzett hiba az autóról.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

8 kérdéses retró kvíz: a Trabi melyik népautónak volt a beceneve a szocializmusban?

A retró autók világa rengeteg izgalmas és nosztalgikus emléket idéz fel. Az akkori autók nem csupán közlekedési eszközök voltak, hanem szimbólumai is egy korszaknak,...

Gumis lepedő 2000 forintért, vasaló 5000 forintért: mutatjuk a legjobb akciókat

Átnéztük, hogy hol vannak a legjobb akciók és milyen termékeket érdemes most megvenni. Szuper áron vannak az ágyneműk, a kert téliesítéséhez szükséges eszközök...

Magyar élelmiszerárak: ételmentőnek lenni már életmentő

Ha a tűzoltó, vízimentő, mentős szolgálat nem opció, akkor is van lehetőséged életmentőnek lenni! Életmentő helyett legyél életmentő! A magyar infláció, a hazai élelmiszerárak...