Nem kell szerelő, ha eldugult a mosogatógép sótartálya

A mosogatógép működése egyszer csak megváltozik: a poharak opálosak, a tányérokon vékony, fehéres réteg marad, mintha vízköves lenne és már nem csillog minden olyan szépen, mint korábban. Ilyenkor sokan rögtön a mosogatógép meghibásodására gyanakodnak, pedig gyakran egy sokkal egyszerűbb (és sótlanabb) oka van: a mosogatógép sótartálya eldugult. A só ugyanis nemcsak segít a vízlágyításban, hanem az egész gép hatékonyságát is befolyásolja. Ha pedig nem jut el oda, ahová kell, az eredmény egy bosszantóan fehérfoltos kávéscsésze lesz, amiből senki sem akar inni.
Miért is dugul el a mosogatógép sótartálya?
A mosogatógép sótartály eldugult állapota több okból is kialakulhat. Először is, ha nem megfelelő mennyiségben öntjük bele a sót, a kristályok egyszerűen összetapadnak és dugót képeznek. Ez főleg akkor történik meg, ha a gépet hosszabb ideig nem használjuk, vagy túl sok sót szórtunk bele hirtelen. A másik árulkodó jel, hogy a sótartály fedelét alig lehet letekerni, vagy egyáltalán nem. Ha a környékén fehér, kristályos lerakódást látunk, az szinte biztos jele annak, hogy a mosogatógép sótartály eldugult és ideje cselekedni.
Lépésről lépésre: mit tegyünk, ha a mosogatógép sótartály eldugult?
Első lépésként kapcsold ki a gépet (tényleg, ezt ne hagyjuk ki!). Ezután óvatosan próbáld meg lecsavarni a sótartály kupakját. Ha ez nehézkes, egy gumikesztyűvel és egy enyhe csavarással próbálkozhatsz, de semmiképp ne erőből, a műanyag fedél nem annyira bírja a Bruce Willis-féle erőfitogtatást. Ha régebbi a gép, akár törhet is a fáradt, kopott műanyag. Ha sikerült letekerni, ellenőrizd, van-e víz a tartályban. Ha nincs, vagy sűrű sópép van a helyén, akkor biztos, hogy a mosogatógép sótartály eldugult. Egy hosszú nyelű kanállal vagy fa pálcikával óvatosan fellazíthatod a sót, majd önts rá meleg vizet, ne túl sokat! Ez segít feloldani az összeállt kristályokat. Utána tekerd vissza a kupakot és indíts el egy üres, magas hőfokú programot, hogy a maradék is kioldódjon. Ezt érdemes a mosások között ismételni. Egy jól működő mosogatógépnél általában nincs szükség vízutántöltésre, mert a vízellátást a beépített vízhálózat biztosítja. De simán lehetséges, hogy egyszer kétszer igényli a duguláselhárítást.
Folyton csak a baj van a háztartási eszközeiddel? Kérj segítséget ingyenes Ügyfélszolgálatunktól!
Hogyan előzheted meg?
A megelőzés mindig olcsóbb, mint a baj elhárítása. Használj jó minőségű, kifejezetten mosogatógépbe való sót. Nem, a konyhasó nem barátja ennek a rendszernek. Tölts utána rendszeresen és mindig figyelj rá, hogy a só mellé kerüljön víz is a tartályba, különösen, ha újratöltés előtt teljesen kiszáradt. Ezt a modern gépek tényleg maguktól megoldják már, de jó lecsekkolni! Érdemes havonta egyszer megnézni, hogy minden rendben van-e, főleg akkor, ha kemény a víz az otthonodban. A mosogatógép sótartály eldugult helyzete így megelőzhető, a gép hálás lesz, te pedig újra örömmel iszol a fényes poharakból.
Zárásként: ne ess kétségbe, ha a mosogatógép sótartály eldugult
Bár elsőre rémisztő lehet, ha a mosogatógép sótartály eldugult, ne aggódj: nem kell rögtön szerelőt hívni, vagy új gépet venni. Egy kis odafigyeléssel, némi langyos vízzel és egy kis türelemmel újra csilloghat minden. És legközelebb, mikor a gép azt üzeni, hogy utántöltés szükséges, már pontosan tudod, mire kell figyelni.