Mennyibe kerül 1m3 víz csatornahasználattal együtt? Hogy jön ki a végösszeg?

Mennyibe kerül 1 m3 víz ára csatornahasználati díjjal együtt? A vízszámlát kézhez kapva valószínűleg mindenki felteszi ezt a kérdést, hogy most akkor mi ez a sok szám, mi mit jelent és melyik ebből a tényleges fogyasztás? Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan és miből áll a vízdíj, valamint hogy hol és hogyan nézhetsz utána a saját lakhelyedre érvényes tarifáknak.
A legfontosabb tudnivaló azzal kapcsolatban, hogy mennyibe kerül 1 m3 víz ára csatornahasználati díjjal együtt, attól függ, hogy ki melyik településen él. Magyarországon ugyanis jelenleg 41 vízközmű-szolgáltató működik. Nemcsak az ivóvizet, de a szennyvízszolgáltatást is biztosítják a lakosok számára.

Mit miért fizetünk?
A vízszámla több tételt és szolgáltatást is magában foglal. Tartalmazza az ivóvízdíjat, ami a felhasznált tiszta víz mennyisége. Van egy csatornadíj, ez tartalmazza a szennyvízelvezetési díjat, illetve ehhez kapcsolódóan van a számlán egy vízterhelési díj nevű tétel is, ez a környezetterhelési adó. Ezen felül van egy szolgáltatási alapdíj is a víz és csatornaszolgáltatásra.
Így lehet kiszámolni, hogy mennyibe kerül 1 m3 víz ára csatornahasználati díjjal együtt
A vízdíj tehát attól függően változik térségenként, hogy melyik szolgáltatóhoz tartozik a lakóhelyünk. Ezt a legegyszerűbben a számláról lehet kideríteni, az alapján pedig rá lehet keresni a szolgáltató weboldalán a díjszabási táblázatra.
Árpádhalom településen például nincs csatornadíj és alapdíjat sem kell fizetni, 1m3 víz ára 288 forint. Dunabogdányban, ami egy közepes méretű község, 663 forint alap szolgáltatási díjat kell fizetni, van csatornadíj, ami 331 forint havonta, 1m3 víz pedig 357 forintba kerül. Budapesten például 218 forint 1m3 víz, ehhez jön 375 forint csatornadíj és 180 forint alapdíj.
2024-ben a KSH adatai szerint a vízdíj átlagosan 297 Ft/m3 volt Magyarországon, a csatornadíj pedig átlagosan 363/m3 forintba került.
Mennyibe kerül egy 4 tagú család vízfogyasztása?
Vegyünk egy 4 fős, budapesti családot, akik mondjuk 12 m3 vizet használnak átlagosan egy hónapban.
Ennek a családnak a vízszámlája így néz ki:
- Ivóvízdíj: 12 m³ × 218,95 Ft = 2627 Ft
- Csatornadíj: 12 m³ × 375,49 Ft = 4505 Ft
- Alapdíj (víz + csatorna): 180 Ft
Azaz a teljes havi számlájuk kb. 7312 forint lesz.

Jó, de hogyan derítsem ki a saját fogyasztásomat?
Az nagyjából látható, hogy milyen díjakat számítanak fel a szolgáltatók, de ez ugye térségenként eltérhet. Még az ivóvíz ára sem egységes és emellé jöhetnek olyan változók, hogy van, ahol kell csatornadíjat fizetni, máshol nem képezi a számla részét. Aki biztosra akar menni, az keresse meg a saját vízközmű-szolgáltatóját, ide tartozik a Fővárosi Vízművek, Alföldvíz, DPMV, DRV, Bakonykarszt, stb., összesen 41 szolgáltató van. Ezek weboldalain elérhető a részletes díjszabás táblázat, amelyet egyébként telefonos vagy e-mailben történő ügyintézéssel is le lehet kérdezni.
És még valami! A szolgáltatók oldalán is vannak online kalkulátorok, ahol a település kiválasztását követően ki lehet számolni, illetve ellenőrizni a vízfogyasztásunk díját.
A Fővárosi Vízművek lakossági kalkulátora itt érhető el, A Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. kalkulátora itt található, az Északmagyarországi Regionális Vízművek ZRt. felhasználói pedig itt tudnak számolni.
Ha pedig valami továbbra sem érthető, akkor kérdezhetsz minket Ügyfélszolgálatunkon keresztül is!