Megbarnult, hullik a leander levele? Így jön helyre gyorsan a sok eső után

Ha a leander levele barnul, akkor túlöntözésre lehet gyanakodni. Az elmúlt időszak hatalmas esőzései után nem is csoda, ha a leander levelei lekezdenek hullani, foltosodnak és barna elváltozások keletkeznek rajta, főleg a széleken. Mutatjuk hogyan lehet segíteni a leandernek, hogy magához térjen.
Mire gyanakodj, ha a leander levele barnul?
A leander alapvetően szárazság és forróság kedvelő növény, dúsan virágzik a mediterrán éghajlaton, tengerparti hangulatot varázsolva bármelyik erkélyre vagy kertbe. Na, de mire gondoljunk, ha a kedvenc nyári növényünk már nem a régi? Nemcsak a barnulás jelez bajt, többféle elváltozás utalhat arra, ha túl sok víz érte a leandert.

Barnuló levelek
Barna vagy fekete foltok jelennek meg a leveleken? Ráadásul ez a tünet gyakran a széleken indul és onnan terjed tovább. Ez gyakran gombás fertőzés jele, amit a tartós nedvesség indít el.
Sárguló, hulló levelek
A leander levelei kiszáradnak, megsárgulnak és lehullanak. Itt is a sok nedvesség a ludas, ez lehet a túlöntözés vagy pangó víz jele is.
Ki sem nyílnak a virágok
Jellemző tünet a leandernél, hogy a frissen nyíló virágok gyorsan megbarnulnak és ki sem nyílnak, hanem szinte szétmállanak. Ha eső éri folyamatosan a növényt, akkor a bimbók ki sem nyílnak vagy beszáradnak.
Rothadó gyökerek
Ha cserépben áll a leander és víz gyűlik alatta, akkor gyökérrothadás indulhat. Érdekes, mert ilyenkor a növény úgy kezd hervadni, hogy látszólag vízhiányos, de mégis az történik, hogy a túl sok víztől kirohad.
Nincsenek új hajtások
Az is nagyon árulkodó, ha a növény nem hoz új hajtásokat, ez arra utal, hogy rossz a gyökerek állapota. Ezt pedig a folyamatos nedvesség váltja ki.
Így hozd vissza az életbe a leandert!
Nagy eső érte a leandert vagy túlöntözted? Mindegy mi okozta, de, ha a leander megváltozott és a fenti jelenségek közül egy vagy több látható rajta, akkor az alábbi teendőkkel állíthatod helyre növényed egészségét.

- A legjobb lenne nem kint hagyni az esőn, de ha túlélte a vihart, akkor érdemes fedett, szélvédett helyre vinni (persze, csak, ha cserépben van), hogy ne ázzon tovább.
- Érdemes a cserép alá lábakat helyezni vagy kavics réteget, hogy a víz ne álljon meg, hanem elfolyjon a felesleg.
- Óvatosan el kell távolítani az elázott, barna leveleket és a virágokat- ezzel csökken a gombás fertőzés terjedésének esélye. A gomba ellen a permetezés is segíthet, akár egy szódabikarbónás, mosogatószeres házi oldattal.
- Ha már büdös a föld és rothadásnak indulnak a gyökerek, legjobb, ha új földbe kerül a leander.
- A vízáteresztő ponyva csodákra képes! Az eső vagy a további ázás elől úgy védhető meg a leander, ha letakarjuk vízáteresztő ponyvával vagy fóliával, de arra ügyeljünk, hogy a növény kapjon szellőzést.
További tippekért keresd Ügyfélszolgálatunkat és kollégáink két munkanapon belül segítenek neked!