Mit vezethetek A1 jogsival? Nem csak robogóra jó, van pár meglepő korlát is

A legtöbben B-kategóriás jogosítvánnyal rendelkeznek, de ezen kívül létezik még jó néhány kategória. Az A-kategóriás jogosítvány megszerzésével vezethetünk motort, viszont jó, ha tudjuk, hogy ezen belül is több kategória létezik. Ezen belül mit takar pontosan az A1 jogosítvány, mit vezethetek ilyen kategóriával? Jó kérdés. Elsősorban könnyű motorkerékpárokat, de ha téged is foglalkoztat, hogy mégis mi tartozik ide, akkor cikkünkben mindent elmondunk.

A és A1 jogosítvány? Mit jelentenek ezek a kategóriák?

Az A kategóriás jogosítvánnyal bármilyen motorkerékpárt lehet vezetni, ez a legmagasabb szintű motoros jogosítvány. Ennek megszerzéséhez be kell tölteni a 24. életévet vagy legalább két éve meglévő A2-kategóriás jogosítvánnyal szükséges rendelkezni. 

Az alábbi motorra, segédmotoros járműre vagy quadra vonatkozó kategóriákhoz általában alacsonyabb életkor is elegendő. Mutatjuk mire kell figyelni, melyik kategóriával milyen jármű vezethető.

A1-es jogosítvánnyal maximum 125 cm3, max. 11kW, 0,1 kW/kg teljesítmény/saját tömeg arányú motor vezethető. Illetve olyan motoros tricikli, amelynek teljesítménye nem haladja meg a 15 kW-ot. A jogosítvány megszerzéséhez legalább 15,5 év betöltött életkor szükséges.

Az A2 kategória olyan motorkerékpárhoz alkalmas, amelyek teljesítménye nem haladja meg a 35 kW-ot, 02 kW/kg teljesítmény/saját tömeg arányig és amelyet nem kétszer akkora teljesítményű járműből alakítottak át. A jogosítvány megszerzésének korhatára 17,5 év. 

Van még az “A1 B” jogosítvány, amellyel max. 125 cm3,max. 11 kW, 0,1 kW/kg teljesítmény/saját tömeg arányú motort lehet vezetni, illetve olyan motoros triciklit, amelynek teljesítménye nem haladja meg a 15 kW-ot. Ez

 Az „AM” kategóriás jogosítvány pedig segédmotorra vonatkozik, amely 2, 3 vagy 4 kerekű, max. 50 cm3 belső égésű motor vagy max. 4 kW teljesítményű egyéb motor hajtja, tervezési végsebessége max. 45 km/h, saját tömege pedig max. 350 kg; megszerzésének korhatára 13,5 év- összegzi a vidaautosiskola.hu.

Az “A” kategórián kívül van még B, C, D és E kategória, azokon belül is külön 1-es kategóriák. Emellett pedig léteznek kombinált jogosítvány kategóriák is, mint például D1+E.

jogosítványát mutató sofőr

A1 jogosítvány: mit vezethetek vele pontosan?

Sokan úgy tudják, hogy a „125-ös motorokat” lehet A1-gyel vezetni – de ha a teljesítmény meghaladja a 11 kW-ot, már nem vezethető A1-gyel, hiába 125 cm³-es. Hiába tűnik „gyengének” egy elektromos motorkerékpár, ha a teljesítménye nagyobb, mint 11 kW, A1-kategóriával már nem vezethető. Ha a jármű felépítése, súlya vagy teljesítménye meghaladja a korlátokat, akkor A1-gyel nem vezethető oldalkocsis motorkerékpár- még akkor sem, ha egyébként kicsinek tűnik.

Olyan motorkerékpárt szabad vezetni, amely az alábbi kritériumokat nem lépi át:

  • hengerűrtartalma nem nagyobb 125 cm3-nél
  • teljesítménye nem haladja meg a 11 kW-ot
  • teljesítmény/tömeg aránya pedig nem lépi át a 0,1 kW/kg-ot
  • motoros triciklik esetében a maximális teljesítményszint 15kW

Ide tartozik:

  • korlátozott motorkerékpár
  • segédmotoros kerékpár
  • lassú jármű és pótkocsija
  • kerti traktor
  • állati erővel vont jármű

Fontos! Az 1998. január 1. előtt kiadott A1 kategóriával a 125 cm3 hengerűrtartalmat meghaladó, de a 150 cm3 hengerűrtartalmat el nem érő motorral rendelkező motorkerékpárt is lehet vezetni.

Ki kaphat A1-kategóriás jogosítványt?

A szakemberek véleménye szerint ez a kategória kezdetnek jó, ha egyébként nagyobb teljesítményű motorok felé is kacsingat valaki, mert megfelelő közúti tapasztalatot lehet vele szerezni. Tökéletes alap a nagyobb kategóriák megszerzéséhez.

Mi kell hozzá?

  • Legalább betöltött 16. életév
  • Elvárás a legalább alapfokú iskolai végzettség, azaz 8 általános
  • Orvosi alkalmassági vélemény

Ha még további kérdések merültek fel benned, fordulj bizalommal Ügyfélszolgálatunkhoz és segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kell-e engedélyt kérnem, ha új kutat fúratnék? Tisztázzuk a félreértéseket, ezt mondja a törvény

Az új szabályozás meghatároz kockázatmentes és kockázatos területeket.

A világ legnagyobb horgászversenye a Balatonon II. rész + RECEPT

Néhány érdekes adat a résztvevők eredményeiről.

Így a legegyszerűbb a műszaki vizsga időpontfoglalása ügyfélkapun keresztül – lépésről lépésre mutatjuk

Mindjárt lejár az autó műszakija? Nehogy megbüntessenek, így foglalj online vizsga időpontot pillanatok alatt!

Késik a vonat és bérleted van? Így kérd a visszatérítést a MÁV-tól

A késési biztosítás a bérlettel és a napijeggyel utazókat is megilleti.

Tényleg tilos az esővizet a szennyvízcsatornába bekötni? Ezt mondja a jog

Tilos az esővizet a szennyvízcsatornába vezetni – és komoly bírság járhat érte. Megmutatjuk, mit mond erről a törvény, hogyan ellenőrzik, mit tehetsz helyette, és milyen megoldásokkal kerülheted el a büntetést.

Ennyi a garantált bérminimum 2025-ben

A garantált bérminimum 2025-ben: bruttó 348 800 Ft, nettó 231 952 Ft havi szinten – részletes lebontás, kinek jár, és mi jön 2026–2027-ben.