Szakadt tízezres, sérült pénz – mikor mennyit adnak érte?

Előfordult már veled, hogy egy félig elszakadt bankjegyet kaptál vissza a boltban? Vagy találtál egy régi, elszíneződött érmét a fiók alján, és nem tudtad, érdemes-e még vele bármit kezdeni? Jó hír, hogy nem feltétlenül kell lemondanod ezekről a pénzekről, de nem mindegy, milyen állapotban vannak, és hova fordulsz velük. Cikkünkben mutatjuk, hogy hová fordulj és mit tegyél ha sérült pénz (bankjegy, érme) van a birtokodban.
Hol cserélhető a sérült vagy felismerhetetlen pénz?
Ha a pénzed megtépázott állapotban van, még nincs minden veszve. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) mellett a hitelintézetek és a posták is foglalkoznak az ilyen ügyekkel. Ők kötelesek elfogadni és az értéküknek megfelelő, forgalomképes példányokra kicserélni a sérült vagy nehezen azonosítható forintokat, legyen szó papírpénzről vagy érméről.

Ez történhet úgy is, hogy a kezedbe adják a cserét, de egyes esetekben a számládra is kérheted. Ha ragaszkodsz hozzá, akár kisebb-nagyobb címletekre is átválthatod, feltéve, hogy az adott hely biztosítja ezt a lehetőséget. Valamint a címletcsere többletköltségekkel is járhat a postán, illetve a bankfiókokban.
Mennyire lehet sérült egy bankjegy?
Ha a bankjegy például szakadt, megégett, összefirkált vagy hiányzik belőle egy darab, akkor attól függ minden, hogy mekkora része maradt meg. Ha több mint a fele, akkor jó eséllyel visszakapod az értékét. Ha kevesebb, vagy nem egyértelmű a méret, a pénzintézetek jegyzőkönyvet vesznek fel róla, és továbbküldik az MNB-nek, ahol döntenek a továbbiakról.
Fontos, hogy ha már a fele nincs meg az adott pénznek (például egy tízezresnek), és ez egyértelmű, akkor ne számíts arra, hogy visszakapod az árát. Ugyanis az MNB ezeket térítésmentesen kivonja a forgalomból, vagyis gyakorlatilag megsemmisíti.
És mi a helyzet az érmékkel?
A megkopott, elszíneződött vagy eldeformálódott érméket is be lehet váltani, legalábbis akkor, ha nem szándékosan tették tönkre őket. Tehát ha valaki félbevágta vagy lyukat fúrt bele (esetleg kulcstartónak használta), azzal már nem tudsz mit kezdeni.
Van, amikor fizetni kell?
Az azonos címletű csere teljesen ingyenes, és nem köthető sem bankszámlához, sem egyéb feltételekhez. Ha viszont más címletet kérsz, akkor előfordulhat, hogy a bank vagy a posta valamilyen pluszszolgáltatás meglétéhez köti az ügyintézést, például csak ügyfélként intézheted (tehát pl. számlát kell nyiss az adott hitelintézetben).
Ha maradt még kérdésed a beváltással kapcsolatosan, akkor keresd bátran kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!
Muszáj elfogadni a szakadt pénzt a boltban?

Nem. Bár törvényes fizetőeszközről van szó, sem a boltoknak, sem más magánszemélyeknek nem kötelességük átvenni a sérült bankókat vagy érméket. Így ha egy szakadt tízezressel próbálkoznál a pénztárnál, és visszautasítanak, azzal nem nagyon tudsz mit kezdeni.
Az MNB-nél mindig van megoldás
Ha nem akarsz bajlódni azzal, hogy a postán vagy a bankban mit fogadnak el, akkor egyszerűen felkeresheted az MNB ügyfélpénztárát Budapesten a következő címen: 1013 Budapest, Krisztina körút 55. Itt mindenféle sérült forintot díjmentesen bevizsgálnak és szükség esetén kicserélnek.