Ha ilyen lyukakat lát a kertben, lótetűvel lehet dolga: hogyan irtható ki és mit kell tenni ilyenkor?

Lótetű lyukak a kertben? Ha furcsa lyukakkal lett tele a kerted, akkor nagy a sansz, hogy lótetűvel van dolgod. Ha még nem láttad hogy néz ki a lótetű, örülj neki, csakhogy nem a külseje a legnagyobb probléma. A kertedben, a föld alatti lyukakban közlekedve alulról rágják meg a növényeket- legyen az gyökér, gumó vagy palánta. Tapasztalt kertművelők tippjeit gyűjtöttük össze, hogy hogyan mehetünk biztosra a lótetű ellen.
Lótetű lyukak a kertben? Innen ismerheted fel!
Jellegzetes lyukak mutatják, ha lótetű vert tanyát a kertünkben. Könnyen felismerhetők a kör vagy ovális alakú, sima szélű lyukak. Leginkább egérlyukhoz hasonlítanak, csak kisebbek. Az is jelezheti, hogy lótetű van a kertben, ha a frissen ültetett növények hirtelen elszáradnak vagy kidőlnek a földből. A lótetű föld alatti járatokban közlekedik, amelyet jelezhet például, ha puhább részek vannak a földben, a kert felszínén. Ha locsolás után mozgást hallani vagy látni a föld alatt, az is gyanút adhat arra, hogy lótetvek vannak a kertben.

Mi működik lótetű ellen a kertben?
A lótetű azért veszélyes, mert föld alatti járatait nem is lehet követni, így az sem látszik, hogy hol károsít éppen. Mélyen a földben él, nappal ráadásul rejtőzködik és csak éjjel aktív. így persze játszi könnyedséggel dézsmálja a friss palántákat, krumplit, répát, stb. óriási kárt tévé a kertünkben.
Lótetű elleni bio védekezés
A legjobb védekezés, ha közben a talajban sem teszünk kárt. Készíthetünk például sörös csapdát, ami már a csigáknál is bevált. Ehhez bele kell ásni a földbe egy kis tálkát, úgy, hogy a pereme a földdel legyen egy szintben. Este mehet bele sör, ami könnyen odacsalogatja a lótetveket, akik végül belefulladnak a folyadékba. Reggelre rengeteg kártevőt gyűjthetünk így össze.
Gyökérvédő háló használata
Lehet kapni kifejezetten lótücsök elleni hálót, ami a növények gyökereinek védelmére szolgál. Ennek használatával elkerülhető, hogy tönkretegye a növényeket a lótetű, viszont elég költséges megoldás.
A palántákat úgy is meg lehet védeni, ha fogunk egy műanyag palackot, levágjuk a tetejét és benyomjuk a palánta köré a földbe. Így szintén nem tudja majd megközelíteni a növények gyökerét ez a föld alatti kártevő.

Természetes ellenségek
A sünök, vakondok, madarak is fogyasztják a lótetűt. Korábban írtunk is arról, hogy a vakond jelenléte egyébként hasznos a kertben és inkább arra törekedjünk, hogy ne szaporodjon el teljesen. Sőt, a vakond jelenléte arra utal, hogy egészséges az egyensúly a kertünkben.
Mivel a vizes talajt és a gazdag humuszt kedveli a lótetű, ezért, ha kerüljük a túlöntözést és a túlzott trágyázást, azzal is csökkenteni tudjuk az esélyét, hogy felbukkan a kertben.
Artis lótetű ellen
Lótetű ellen nagyon hatásos lehet az Artis Pro nevű mikrobiológiai készítmény. Ez a biotermesztésben is engedélyezett szer egy gombafajból készült, amely a talajban használva megakadályozza a rovarok szaporodását, így a károkozás is megszűnik.
Ha további tippekre lenne szükséged, kérdezd Ügyfélszolgálatunkat!