Friss jogosítvány külföldön: nem vezethetsz vele ebben a 2 esetben

Most szereztél jogsit? Akkor jó, ha tudod, hogy mely esetekben nem vezethetsz külföldön és mire érdemes figyelni, mielőtt útnak indultok.
Érvényes a magyar vezetői engedély külföldön?
A Magyarországon és az EU tagállamaiban kiállított jogosítvány érvényes az Európai Unión belül. Azaz ugyanúgy használható, mint otthon, például lehet vel autót is bérelni. Mire érdemes azonban figyelni? Mindenképpen ellenőrizzük indulás előtt, hogy mikor jár le a vezetői engedély, érvényes lesz-e még a külföldi út alatt. Jó, ha tudjuk, hogy az ideiglenes igazolvánnyal nem vezethetünk külföldön, ha tehát pont úgy jön ki, hogy lejár a jogsink, akkor fontos, hogy az utazás előtt újítsuk meg.
Ha valaki nem EU tagállamba utazik, a legbiztosabb, ha az adott ország konzulátusánál érdeklődik a jogosítvány érvényességével kapcsolatban.

Érvényes a friss jogosítvány külföld esetén?
Fontos szem előtt tartani, hogy a jogosítvány a megszerzést követő két évben „kezdő vezetői engedélynek” számít. Például segédmotoros kerékpár vagy motor esetén – ezek az AM, A, A1, A2 és B1 kategóriák, a sofőr két évig nem szállíthat utast.
Személygépkocsi (B kategória) esetén, legfeljebb nyolc fő szállítására alkalmas jármű (C kategória) vagy autóbusz (D kategória) esetén pedig a jogosítvány megszerzését követő két éven belül nem lehet pótkocsit vontatni. A szabályok a külföldön szerzett jogosítványokra is vonatkoznak.
Van olyan életkori szabály, ami a friss jogosítvány külföld esetén való használatához kapcsolódik? Amit fontos tudni, hogy akár egynapos jogosítvánnyal is lehet külföldön vezetni. Korhatár viszont van: aki még nem töltötte be a 18. életévét, az csak belföldön vezethet.
Amennyiben friss jogsival, az első két évben a vezetőt közlekedési szabálysértés vagy bűncselekmény miatt jogerősen eltiltják a járművezetéstől, járműfajtától vagy kategóriától, vagy meghatározott időtartamra visszavonják az engedélyt, a büntetés letelte után újabb két évig kezdőnek számít a jogosítvány.
Külföldi út alatt elveszett vagy ellopták a jogosítványt?
Első lépés mindig az legyen, hogy bejelentést teszünk a helyi rendőrségnél és a magyar konzulátuson vagy nagykövetségen. Ha ez megvan, akkor a biztosítónál is be kell jelenteni a káreseményt.

Miért fontos azonnal bejelenteni, hogy ellopták vagy eltűnt az okmány? Csak a bejelentést követően tud a helyi rendőrség számunkra ideiglenes okmány kiállítani, amivel továbbra is vezethetünk az adott országban.
Megértjük, ha maradt még kérdésed, ezért van Ügyfélszolgálatunk, ahová bátran fordulhatsz segítségért!
Közlekedés friss jogosítvánnyal külföldön
Láthattuk, hogy akár teljesen friss jogsival is útra kelhetünk, viszont figyeljünk arra, hogy legyen nálunk:
- útlevél vagy személyi igazolvány
- jogosítvány
- forgalmi engedély
- kötelező biztosítás meglétét igazoló zöldkártya
- céges autó esetén szükség lehet határátlépési engedélyre
- utasbiztosítás, casco biztosítás meglétét igazoló dokumentumok
- Lízingelt autó esetén az EU-n kívülre utazva igazolás szükséges a jármű jogszerű használatáról, amely tartalmazza az autó és a használó alapadatait.
Jó tudni! A zöld kártya egy nemzetközi gépjármű-felelősségbiztosítási igazolás, amely az autó érvényes biztosítását tanúsítja a külföldi utazások során. Ez a kártya csak a Zöldkártya Rendszer tagországaiban érvényes, így ha olyan országba utazunk, amely nincs benne ebben a rendszerben, az adott ország határán külön biztosítást kell kötnünk.
Az indulás előtt érdemes utána nézni a helyi kresz-szabályoknak is, mert az Európai Unió különböző országaiban nem egységesek a közlekedési szabályok. Míg itthon 130 km/h sebességgel mehetünk az autópályán, például Cipruson csak 100 km/h a megengedett legnagyobb sebesség, amivel személygépkocsi haladhat. Az Egyesült Királyságban nem csak a baloldali közlekedésre kell figyelnünk, hanem a nem megszokott sebességkorlátozó táblákra is: lakott területen belül például 48 km/h a megengedett legmagasabb sebesség, míg autópályán és autóúton 112 km/h- írja a Genertel.hu.