Autó kölcsönadási szerződés: ki fizet, ha baleset történik?

Autónk kölcsönadása akár egy gyakran előforduló dolog is lehet – ha például a megsegítésünkre valaki elmegy az autónkkal bevásárolni – ,bár sokan ódzkodnak attól, hogy más kezébe adják a járművüket. Ha mégis sor kerül erre, például egy családtag vagy barát számára, akkor fontos tisztázni a jogi helyzetet. Erre jó az autó kölcsönadási szerződés, amely megkönnyítheti a felelősségi kérdések rendezését, különösen, ha valamilyen káreset vagy szabálysértés történik.
Miért van szükség autó kölcsönadási szerződésre?
Sokan túlzásnak érzik, hogy egy rövid út vagy alkalomszerű használat esetén papírmunkával kelljen bajlódniuk. Azonban egy ilyen szerződés hiánya kellemetlen helyzetekhez vezethet. Ha a járművezetőt rendőri igazoltatás éri, és nem tudja hitelt érdemlően igazolni, hogy jogosan vezeti az adott autót, az a tulajdonos számára is következményekkel járhat. Például meg kell jelennie a helyszínen, hogy igazolja a kölcsönadás tényét (rosszabb esetben). Ha a jármű nem szerepel a körözési listán, akkor jobb esetben az igazoltató rendőr elhiszi a kölcsönadás tényét, és az üzembentartónak nem kell megjelennie, valamint kizárható a valamiféle büntetés lehetősége.
Az autó kölcsönadási szerződés kitöltése egyszerű. Az ehhez szükséges dokumentum innen letölthető. Fontos, hogy a szerződés tartalmazza a kölcsönadás feltételeit, az autó adatait, a vezető személyazonosságát, valamint az időtartamot. Ez nemcsak a rendőrségi ellenőrzések miatt lényeges, hanem egy esetleges baleset vagy károkozás esetén is.

Ki fizet, ha baleset történik?
Ha a kölcsönbe vevő balesetet okoz, akkor a kötelező biztosítás a károsult fél kárát fedezi, viszont a járműben keletkezett saját kárt az üzembentartónak kell állnia. Így szerződés hiányában a saját autónkban keletkezett károk helyreállításának a finanszírozásáért mi – tehát az üzembentartók – vagyunk a felelősek.
Ez azt jelenti, hogy még ha nem is mi vezettük az autót, a biztosító felé a felelősség minket terhel.
Ezen túl, ha a kölcsönvevő szabálysértést (például gyorshajtást vagy tilosban parkolást) követ el, akkor azt is a jármű tulajdonosának kell megtérítenie.
Hogyan védhetjük meg magunkat?
Az autó kölcsönadási szerződésben lehetőség van arra, hogy egyértelműen rögzítsük, ki viseli a károkozásból fakadó költségeket. Ha hosszabb időre adjuk kölcsön az autót, érdemes megfontolni az üzembentartói jog átruházását is, amely lehetővé teszi, hogy a járművel kapcsolatos költségek és felelősségek a kölcsönvevőre szálljanak.

CASCO biztosítás kötése mint lehetőség
A CASCO biztosítás megléte jelentősen csökkentheti a károkozásból eredő anyagi terheket, hiszen fedezheti a járműben keletkezett sérüléseket. Így a balesetből eredő töréskárok sem az üzembentartót, sem a kölcsönbe vevőt nem terhelik. A különböző CASCO biztosítások megkötésekor fontos azonban ellenőrizni a szerződés feltételeit, mert nem minden biztosító fizeti ki a kárt, ha nem a szerződésben meghatározott vezető használta az autót. Emellett a kárrendezéshez sok esetben szükséges az autó kölcsönadási szerződés megléte is.
Ha akad még kérdése a szerződést illetően, keresse bátran ingyenesen elérhető Ügyfélszogálatunkat!
Mi történik a bonus-malus besorolással ha a kölcsönvevő okoz kárt?
A kölcsönbe vevő által okozott baleset hatással lehet a kötelező biztosítás bonus-malus besorolására is. Az autó kölcsönadási szerződéssel ugyanis nem tudjuk átruházni a bonus-malus fokozatokat, azok mindig az üzembentartóra és a járműre vonatkoznak. Még ha a kárt nem is mi okoztuk, alacsonyabb bonus besorolásba fogunk kerülni, és az autót terhelő biztosítási (KGFB) díj növekedhet a következő biztosítási időszakban. Ezt elkerülendő, lehetőség van a biztosító társaság által a vétlen sofőr részére kifizetett összeg visszafizetésére, amely tett megakadályozza a besorolás romlását.