Minden autósnak jár ez az ingyenes szolgáltatás: így használd a SZÜF-öt

Egy használt autó vásárlása mindig elég sok kockázatot hordoz magában. Sokan ráfáznak, mert nem járnak utána eléggé az autó előéletének, vagy éppen az előző tulajdonos közöl megtévesztő információkat a járműről. Az előző tulaj által okozott sérülések, a futásteljesítmény visszatekerése vagy akár az, hogy egy jármű lopott, mind olyan problémák, amelyekkel a gyanútlan vásárló csak utólag szembesülhet. Éppen ezért érdemes alaposan utánajárni egy autó előéletének, mielőtt döntést hoznánk a használt autó vásárlásával kapcsolatosan. Szerencsére van egy jó hírünk: létezik az autó előélet lekérdezés ingyen! Ez a Jármű Szolgáltatási Platform (JSZP), amelyet a Személyre szabott Ügyintézési Felületen (SZÜF-autó lekérdezés) keresztül bárki elérhet, ráadásul – mint már említettük – ingyenesen.

Miért fontos a jármű előéletének ellenőrzése?

Ahhoz, hogy biztosra menjünk a használt autó vásárlásakor, fontos megtudnunk a jármű előéletét egy megalapozott döntés meghozatalához. A SZÜF autó lekérdezés platformján keresztül megtudhatjuk a baleseti előzményeket, azaz hogy az autó korábban szenvedett-e el komolyabb sérüléseket. Emellett információkat kapunk a kilométeróra állásáról is. A futásteljesítmény visszatekerése még mindig gyakori trükk a használt autót eladók körében, de a hivatalos nyilvántartásból ez az átverés lelepleződhet.

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Továbbá a szerviztörténet, azaz az autó javításainak és karbantartásainak adatai is elérhetők. A használt autó előéletét talán azért is nagyon fontos ellenőrizni, hogy megtudjuk, hogy az autó szerepel-e a lopott járművek listáján. Ilyen járművet ugyanis feltételezhetően senki sem szeretne venni.

Mutatjuk lépésről lépésre hogyan lehet használni a SZÜF autó lekérdezés rendszerét

Az autó előélet lekérdezés ingyen néhány egyszerű lépésben elvégezhető:

  • Bejelentkezés a SZÜF rendszerbe: Ide kattintva elérhetjük a SZÜF (autó lekérdezés) főoldalát. Jelentkezzünk be ÜgyfélkapuPlusz-szal. Ha problémánk adódik a bejelentkezéssel, talán ez a videónk segít a megoldásában.
  • A bejelentkezést követően a bal oldali menüsorban kattintsunk a „Közigazgatás, jog” menüpontra, majd válasszuk az „Adatkezelés, adatszolgáltatás” opciót.
Első lépés a SZÜF autó lekérdezés platformján.
  • A kattintást követően a középen megjelenő listából válasszuk ki (kattintással) az „Adatigénylés a jármű szolgáltatási platformon” (alulról a harmadik) lehetőséget, majd kattintsunk az „Ügyintézés indítása” gombra.
Második lépés a SZÜF autó lekérdezés platformján.
  • Rendszám megadása: Az autó rendszámának beírása után a rendszer lekérdezi a kapcsolódó adatokat, amelyeket azonnal meg is jelenít.
Harmadik lépés a SZÜF autó lekérdezés platformján.

Milyen adatokat tartalmaz az autó előélet lekérdezés ingyen?

  • Alapadatok: A jármű gyártási éve, típusa és gyártója.
  • Tulajdonosi információk: Az első magyarországi nyilvántartásba vétel időpontja és a tulajdonosok száma.
  • Műszaki adatok: A forgalmi engedélyben szereplő műszaki jellemzők és a műszaki vizsgák adatai, beleértve a vizsgálatok során készült fotókat is.
  • Eredetiségvizsgálat: Az alvázszámra, motorszámra és egyéb azonosítókra vonatkozó megállapítások, valamint az eredetiségvizsgálati képi dokumentáció.
  • Baleseti és káresemény adatok: Az autó 2019 utáni baleseti előzményei, valamint az ezekkel kapcsolatos káresemények dátumai.
  • Kilométeróra állás: A rögzített futásteljesítmény-adatok és azok időpontjai.
  • Biztosítási információk: A kötvénynyilvántartásból származó biztosítási adatok.
  • Forgalmazási és forgalomból kivonási adatok: Információ arról, hogy az autó forgalomból ki van-e vonva, illetve ha igen, akkor ennek oka és jellege.
  • Körözési adatok: Megtudható, ha az autó szerepel a körözési listán.
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

12 kérdéses ügyintézős kvíz: ÜPO, SZÜF, KAÜ – Te tudod, mit jelentenek?

Nem könnyű eligazodni a rövidítések erdejében, rengeteg betűszóval találkozunk a mindennapokban. Teszteld a...

Szülők, figyelem! Közeleg az általános iskolai beiratkozás, itt vannak a határidők és a tudnivalók

Ne aggódj! Segítünk, hogy könnyen levezényeld az általános iskolai beiratkozást!

Mennyi a nettó álláskeresési járadék? Ennyi pénz jár neked valójában

Magyarországon a munkanélküli segély, vagyis az álláskeresési járadék maximális időtartama 90 nap. Összege 2025-ben...

Beszámítható a nyugdíjba a fizetés nélküli szabadság? A Nők 40-nél mi a szabály?

A Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 128–133. §-ai tartalmazzák a fizetés nélküli szabadságra vonatkozó rendelkezéseket.

Panellakásban él? Akár 1 millió forintra is megbüntethetik, ha így tárolja a holmiját

Összeállításunkból kiderül, hogy mi számít tűzvédelmi szabályszegésnek és mekkora bírság jár érte.