Szövetkabát tisztítása otthon: tízezreket spórolhatsz, ha vegytisztító helyett kipróbálod ezt a trükköt

Tény, hogy egy szövetkabát egész máshogy mutat, mint a pufidzseki, viszont sokkal nagyobb odafigyelést is igényel. Könnyebben koszolódik és, ha már megtörtént a baj, a tisztítása sem sétagalopp. Mosógéppel jobb, ha nem próbálkozunk, a tisztítóban meg akár annyit is fizethetünk, mintha új kabátot vennénk. Mi hát a legjobb megoldás, milyen otthoni módszerekkel lesz profi a szövetkabát tisztítása?
Ennyibe kerül a tisztítókban a szövetkabát tisztítása
Egy kis körkép. A rendszeresen hordott szövetkabát legalább két tisztítást igényel évente. Ha nem is lesz foltos, a szagokat nagyon könnyen beszívja, így a rendszeres tisztítást nem lehet megúszni.
A hosszú szövetkabát tisztítása 4.000-8.500 forint körül mozog. Van, ahol külön árazzák a rövid és hosszú kabátokat, de ott is legalább 4.000 forint a rövid kabát tisztítása. Találtunk helyet, ahol 2.500 forint a tisztítás kezdő ára, de több tényezőtől is függ, hogy mennyi lesz a végösszeg.
Folteltávolítás pofon egyszerűen
Ha otthon állunk neki a tisztításnak, akkor a szennyeződések típusa szerint válasszunk tisztítási módszert. Más és más technika válik be attól függően, hogy milyen folt van a kabáton.
Zsíros szennyeződés esetén jó trükk, ha szénsavas ásványvizet spriccelünk a zsírfoltra, majd egy száraz ronggyal letöröljük azt. Többször kell a műveletet elvégezni, így fokozatosan fellazul a folt.
Más a helyzet a sár okozta szennyeződésekkel. Nem érdemes a friss, még vizes sárfoltnak nekifogni, várjuk meg, amíg megszárad. Vizesen csak beledörzsöljük a koszt az anyagba, de, ha szárazon lekeféljük, sokkal könnyebben kijön.
Mi legyen a kellemetlen szagokkal?
Olajszag vagy cigifüst? Nem probléma, ezekkel sem kell egyből a tisztítóba rohanni. Fogjunk egy ecetes vízzel átitatott rongyot és finoman töröljük át a kabátot. Miután megszáradt, töröljük át öblítős vízbe mártott ruhával. Olyan helyen szárítsuk, ahol jár a levegő.

Ha nem segít semmi csak a mosás, erre figyelj!
Mondjuk, ha nem csak foltos a kabát, hanem szürke és elszíneződött, és nem lehet megúszni a mosást, akkor a kézi mosás ajánlott. A legkímélőbb módja, ha langyos vizet eresztünk a kádba/lavórba, stb. és kímélő mosószert keverünk a vízhez. Tegyük a vízbe a kabátot és hagyjuk ázni 30 percig. Fontos, hogy ne dörzsöljük a kabátot, csak hagyjuk jól kiázni, majd langyos vízzel öblítsük át alaposan.
A szárításon múlik (majdnem) minden
Igazából itt lehet a legnagyobbat hibázni. A szövetkabátot nem szabad szárítógépbe tenni, de, ha vállfán, felakasztva terveznénk a szárítást, az is tilos. A száradó kabátot lehúzza a víz súlya és így deformálódik. Mi tehát a legjobb módja a szárításnak?
Mosás után egy törölközőre kell fektetni a kabátot és a törölköző segítségével feltekerni. Ezzel a módszerrel a víz nagy részét fel lehet itatni a kabátból.
Száradáshoz pedig a ruhaszárító állványra érdemes fektetni a kabátot (semmiképpen sem akasztva), nagyjából 1-2 nap a teljes száradási idő.