Autót vennél? Nem minden az ár, ezzel a pluszköltséggel sokan nem számolnak

Ha használt vagy új autót, esetleg más gépjárművet (például motorkerékpárt) vásárolunk, öröklünk vagy kapunk ajándékba, akkor jó eséllyel visszterhes vagyonszerzési illetéket kell fizetnünk. Azért csak jó eséllyel, mert vannak bizonyos helyzetek, amikor a tulajdonjog vagy vagyoni értékű jog (üzembentartó) megszerzése nem jár illetékfizetési kötelezettséggel. Cikkünkben mutatjuk, hogy mennyi a gépjármű vagyonszerzési illeték, és milyen esetekben élvezhetünk illetékmentességet.
Mi a vagyonszerzési illeték: kinek, mikor és hol kell befizetnie?
A vagyonszerzési illetéket minden olyan esetben meg kell fizetni, amikor egy autó vagy más gépjármű tulajdonjoga megváltozik. Ez vonatkozik nemcsak vásárlásra, hanem ajándékozásra és öröklésre is. A visszterhes vagyonszerzési illeték egyfajta adó, amelyet a tulajdonszerzésért kell leróni. Ezt mindig az új tulajdonosnak kell befizetnie, nem pedig az eladónak. Amennyiben az autót ajándékba kapjuk vagy öröklés útján szerezzük meg, az illeték megnevezése ajándékozási vagy öröklési illetékre változik.
Hogyan számolható ki a gépjármű vagyonszerzési illeték?
Az illeték mértéke függ az autó életkorától és teljesítményétől. Minél fiatalabb és nagyobb teljesítményű a gépjármű, annál magasabb az illeték. Az illetéket kilowattban meghatározott teljesítmény és a jármű kora alapján állapítják meg. Ezek az adatok általában a forgalmi engedélyben megtalálhatók. Pótkocsik esetén az illeték az össztömegtől függ: 2,5 tonna alatt 9 ezer, felette pedig 23 ezer forint.
Itt egy részletes táblázat a NAV honlapjáról, hogy a bizonyos járműkategóriákban hogyan alakulnak az illetékmértékek:

Milyen esetekre vonatkozik az illetékmentesség?
Bizonyos esetekben nem kell illetéket fizetni. Ha az autó egyenesági rokon (szülő, gyermek, nagyszülő stb.), házastárs vagy bejegyzett élettárs (azonos neműeknél van ilyen) között cserél gazdát (tehát öröklődik vagy ajándékozódik), akkor az illetékmentesség érvényesíthető. Emellett a környezetbarát közlekedés elősegítése érdekében az elektromos autók bizonyos típusai is mentesülnek az illetékfizetési kötelezettség alól. Ezek a típusok a következők: a tisztán elektromos gépkocsik (5E környezetvédelmi osztály), a nulla emissziós gépjárművek (5Z környezetvédelmi osztály), valamint a tisztán elektromosan működtethető motorkerékpárok. Fontos tudni, hogy 2025-től a legalább 25 kilométeres elektromos hatótávolsággal rendelkező plug-in hibridekre (5P környezetvédelmi osztály) és a növelt hatótávolságú (legalább 50 km) hibridekre (5N környezetvédelmi osztály) már nem érvényesek az illetékmentesség szabályai.

Gépjármű vagyonszerzési illeték ajándékozás és öröklés esetén
Ha az autót ajándékba kapjuk, akkor a vagyonszerzési illeték kétszeresét kell befizetnünk, kivéve ha a korábban említett családi kapcsolatok fennállnak. Ugyanez vonatkozik az öröklésre is, vagyis ha az autót nem egyenesági rokontól örököljük, akkor az illeték kétszeresével kell számolnod. Ezen az oldalon található egy 2025-ös átírási költség kalkulátor, melynek segítségével kiszámítható a vagyonátruházási illeték mértéke is. Ajándékozás és öröklés esetén ennek a kétszeresét kell alapul vennünk.
Hol és hogyan kell befizetni az illetéket?
Az illeték befizetése legegyszerűbben a kormányablakban vagy okmányirodában végezhető el az átírási folyamat során. A fizetés bankkártyával is lehetséges, ezért érdemes ott helyben rendezni a kötelezettséget. A folyamathoz szükséges dokumentumok közé tartozik az adásvételi szerződés, a forgalmi engedély, a törzskönyv, valamint a személyazonosító igazolvány és a lakcímkártya.