Nincs többé nyugdíjas bérlet? 2025-től csak így utazhatnak az idősek

2025. január 7-től átalakult a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) jegy- és bérletkínálata. A BKK a kínálat egyszerűsítése mellett döntött, ennek köszönhetően sokak számára lesz még átláthatóbb a közösségi közlekedés. A változás többek között a nyugdíjasokat is érinti, ugyanis két előzőleg általuk vásárolható bérlettípus is megszűnik. Cikkünkben mutatjuk, hogy a BKK nyugdíjas bérlet 2025-ben mit is jelent, kik lehetnek a felhasználói, és mi kell az igényléséhez.
Mely BKK bérletek szűntek meg 2025-ben?
A nyugdíjasok számára január 7-től megszűnt a negyedéves és a kedvezményes éves Budapest-bérlet. Ezt azt jelenti, hogy aki eddig ezeket a termékeket használta, annak a jövőben havi Budapest-bérlettel kell majd utaznia. Ehhez nyugdíjas bérletigazolvány szükséges, amelyet a BKK ügyfélcentrumaiban lehet kiváltani.
Megszűnt továbbá a közoktatásban tanulók félhavi, negyedéves, szemeszterre szóló és kedvezményes éves Budapest-bérlete, valamint a felsőoktatásban tanulók negyedéves, szemeszterre szóló és kedvezményes éves Budapest-bérlete is. Továbbá a Budapest csoportos 24 órás jegy.

A megszűnő bérletek mellett eltűnik a kutya- és kerékpárbérlet is, de ezek helyett az érvényes bérlettel rendelkezők számára ingyenessé válik a kutyák és kerékpárok (érvényes bérletenként egy-egy) szállítása Budapesten belül. Ez vonatkozik a BKK járataira, a MÁV, a HÉV és a Volánbusz kijelölt járataira is.
Kinek van szüksége BKK nyugdíjas bérletre 2025-ben?
Mivel a 65 év felettiek személyigazolvány felmutatásával utazhatnak, nyugdíjas bérletre azok a személyek jogosultak, akik az „ellátottak utazási utalványával” rendelkeznek vagy az aktív korúak ellátásában részesülnek. A nyugdíjas havi Budapest-bérlet kiváltásához pedig nyugdíjas bérletigazolvány szükséges.
Hogyan váltható ki a nyugdíjas bérletigazolvány?
A nyugdíjas bérletigazolvány kiváltásához szükség van egy darab igazolványképre, amelynek mérete 3,5×4,5 cm, valamint egy érvényes személyazonosító okmányra (pl. személyi igazolvány, útlevél). Az igazolványok kiállítását és meghosszabbítását a BKK irodáiban végzik, ahol az utasoknak fel kell mutatniuk az ellátottsági utalványukat vagy más, jogosultságot igazoló (pl. aktív korúak ellátásában részesülés) dokumentumokat. A nyugdíjas bérletigazolvány 10 évig érvényes, de ha a tulajdonos kinézetében jelentős változás történik, akkor ajánlott kicseréltetni. Az igazolvány felmutatásával együtt érvényes a nyugdíjas havi Budapest-bérlet.
Milyen kedvezmények érvényesek 2025-ben nyugdíjasok számára?
A 65 év feletti magyar állampolgárok továbbra is díjmentesen utazhatnak a BKK és a tarifaszövetség keretében a MÁV, a HÉV, valamint a Volánbusz meghatározott járatain. A tarifaszövetség keretében a közlekedési szolgáltatók összehangolják jegy- és bérletrendszereiket, hogy az utasok egyetlen jeggyel több szolgáltató járatait is igénybe vehessék. Ez azt jelenti, hogy a BKK-bérlettel a MÁV és a HÉV vonalain belüli utazás is lehetővé válik Budapest határain belül. Ez az egységes rendszer egyszerűbbé és kedvezményesebbé teszi a közösségi közlekedést.

A 65 év alatti nyugdíjasok csak kedvezményes havi bérlettel vehetik igénybe a szolgáltatásokat, amelyhez – mint már említettük – bérletigazolvány szükséges. Ennek jelenlegi ára 3300 forint/hónap. Emellett az „ellátottak utazási utalványával rendelkezők” kedvezményes Pest vármegye- és országbérletet is válthatnak. Előbbi 945 forintba kerül, utóbbi pedig 1890 forintba. Így az „ellátottak utazási utalványéval rendelkezők” számára jobban megéri a Pest vármegyebérlet vásárlása, mint a Budapest-bérleté.