Nyugtató kutyáknak szilveszterre? Állatorvost kérdeztünk, itt a szigorúan tilos szerek listája

A szilveszter sok ember számára az ünnepi időszak fénypontja, mivel ez az este rendkívüli izgalmakkal szolgál. Nem úgy az ember legjobb barátjának. Bemutatjuk, hogy mi a legjobb nyugtató kutyáknak szilveszterre.

A kutyák számára az augusztus 20. mellett igazi horror ez az ünnep. A nagy intenzitású, hirtelen bekövetkező zajok, az erős fények, sőt a robbanószerek szaga is igazi lelki sokkot okozhat négylábú kedvenceinknek. Egy szerető és felelős gazdi ilyenkor segíteni próbál, de nem mindegy, hogy hogyan. A megfelelő módszerrel nagyon megkönnyíthetjük kutyánk szilveszterét, de ha rosszul próbálkozunk, komoly bajt okozhatunk.

Miért fél a kutya szilveszterkor?

Köztudott, hogy a kutyák hallása sokkal jobb az emberénél. Ez nem csak azt jelenti, hogy a halkabb hangokat is meghallják, de sokkal kiterjedtebb frekvenciatartományban képesek érzékelni a zajokat. A sok ember számára is zavaró szilveszteri durrogás számukra ezért

akusztukus kínzás lehet, ami kikészítheti az idegrendszerüket.

A szaglással ugyanaz a helyzet, sőt ott még nagyobb az eltérés a kutyák javára. Számukra így a zaj és a villogó fények mellett a tűzijáték és a petárdázás szaga is borzasztó lehet.

A gazdi figyelme mindennek az alapja

A legtöbb gazdi számára egyértelmű, ha kutyusa pánikba esik, azonban ennek vannak korai még nem annyira egyértelmű jelei is. Érdemes ezekre odafigyelnünk, hogy időben bevethessük a szükséges óvintézkedést.

Ha a kutyánk étvágytalan, szokatlanul viselkedik, az lehet annak a jele, hogy ő velünk ellentétben már hallja az ünnep előtt napokkal elkezdődő tűzijátékozás, petárdázás távoli zajait, ami folyamatos stresszállapotban tartja. A félelem szembetűnőbb jelei, ha hegyezi a fülét, fokozottan liheg, tágra nyílik a szeme, kitágul a pupillája. Súlyosabb esetben a kutya behúzza farkát, összekuporodik, remegni kezd. Ezek már a pánik jelei.

Mivel előzhető meg, hogy a kutyánk ilyen állapotba kerüljön?

A természetes módszerek a legjobbak

A legjobb, ha egyáltalán fel sem merül, hogy nyugtatószert kelljen használnunk. Először az alábbi módszerekkel érdemes próbálkozni.

A zajforrásoktól elszigetelt környezet az első lépés

Ha egy kutyás megteheti, a legjobb, ha a szilvesztert egy olyan vidéki településen (vagy egyenesen az erdőben) tölti, ahol nincs tűzijátékozás, petárdázás. Egyre több az olyan hely, ahol be is tiltják. Ilyen lehetőség híján is van mit tenni.

A kutyát szilveszter napján érdemes már a korai órákban elvinni egy jó hosszú sétára, illetve a délután folyamán egy rövidebb körre, hogy később lehetőleg ne kelljen kimenni vele. Ilyenkor mindig tartsuk pórázon, mert bármikor eldördülhet egy petárda, amitől a megrettent kutya világgá szalad.

Bent is tehetünk azért, hogy jobb legyen a kutyának. Csuklyuk be a spalettákat, engedjük le a redőnyöket, húzzuk be a függönyt. Érdemes becsukni a lakáson belüli ajtókat is, hogy minél kevésbé terjedjen a zaj.

Megnyugtató zajokkal terelhetjük el a figyelmét

A csukott ablak mellett ez a legegyszerűbb módszer. Kapcsoljuk a be tévét, rádiót, hallgassunk zenét. Ezek a megszokott zajok megnyugtathatják a kutyát. Ha a kutya hozzá van szokva, egy-egy hangosabb háztartási gép zaja is segíthet, ám figyelni kell, hogy ne vigyük túlzásba, hiszen azzal pont ellentétes eredményt érhetünk el.

A gazdi figyelme a legfontosabb

Ha kutyánk tud ránk figyelni, akkor a mi jelenlétünk lehet az egyik legmegnyugtatóbb számára. A gazdi a legfontosabb személy a kutyusnak, így a mi viselkedésünk nagy befolyással lehet rá.

Simogssuk, nyugtassuk, beszéljünk hozzá.

A kutyusok szeretetnyelve az érintés és a hanglejtés. Ha érzi, hogy ott vagyunk vele, akkor jobban elviseli a zajokkal járó stresszt. Ez a módszer csak akkor működik, ha meg tudjuk őrizni a nyugalmunkat, és ezt sugározzuk a kedvencünk felé.

Nyugi-csomó az ijedt kutyák megnyugtatására

Ez a fajta kötés a kutya testének olyan pontjait érinti, amelyek biztonságérzetet adnak neki, és segítenek csökkenteni a stresszt. A legjobb hozzá egy gumis bandázs, de jó egy egyszerű fásli vagy puha rongy is. Íme a lépések a helyes használathoz:

  • Húzzuk át a mellkasa előtt.
  • Húzzuk keresztbe a marján.
  • Húzzuk keresztbe a hasa alatt, a mellkasához közel.
  • Húzzuk felfelé kétoldalt a derekánál.
  • Kössük meg a csomót a kutya oldalán, úgy, hogy ne nyomja kényes helyen.

Oda kell figyelni, hogy a kötés feszes legyen, de ne legyen túl szoros sem. Egy alkalommal maximum egy negyed óráig hagyjuk a kutyán, de naponta akár többször is alkalmazhatjuk a módszert.

Részletes bemutatót olvashatunk a nyugicsomó-ról a KutyaSzeretet.hu-n.

Mégis mi az a deszenzibilizáció?

Ezzel a trükkös módszerrel hozzászoktathatjuk kutyusunkat a félelme tárgyához, azaz a szilveszteri zajokhoz.

A deszenzibilizáció során a tűzijáték hangjait játsszuk le neki például egy internetes videóból. Kezdetben alacsony hangerőn, és ha a kutya nyugodt, fokozatosan emelhetjük a hangerőt. Ha ideges lesz, csökkentsük a hangerőt. Amennyiben nyugodt marad, jutalmazzuk meg, és ismételjük, hogy hozzászokjon a zajhoz. Ezt a folyamatot több héttel a tűzijáték előtt érdemes elkezdeni, így lehet, hogy már csak jövőre lesz jó.

Humán gyógyszereket soha!

Soha ne adjunk emberi gyógyszereket kutyáknak, mivel azok mérgezőek lehetnek számukra. Az embereknek szánt gyógyszerek, mint a paracetamol, ibuprofen vagy aszpirin, súlyos mellékhatásokat okozhatnak a kutyákban, például máj- vagy vesekárosodást, gyomorvérzést. Még az olyan biztonságosnak tűnő gyógyszerek is, mint a nyugtatók, veszélyesek lehetnek, mert a kutyák másképp reagálnak rájuk. Az egyetlen kivétel, ha állatorvos ír fel speciális gyógyszert, amely kutyák számára is biztonságos. Mindig kérjünk szakértői véleményt!

Nyugtató kutyáknak szilveszterre – Itt a tiltott szerek listája

A legnagyobb veszélyt a következő szerek jelenthetik kutyák számára:

Acepromazin hatóanyagú nyugtatók (pl. Sedalin, Tranquigel): Az acepromazin kifejezetten ellenjavallott kutyák számára zajos környezetben. Ez a nyugtató hatású gyógyszer a tűzijátékok zajának hatásait nem csökkenti, hanem súlyosbíthatja. A kutya lelassul ugyan, de továbbra is hallja a félelmetes zajokat, amik bénult állapotában még rosszabbul hatnak rá.

Az altatók (ol. barbiturátok) szedatív hatása miatt veszélyesek lehetnek kutyák számára. A nyugtatók hatása az állat zavartságát fokozhatja, de nem segíti a félelme kezelésében.

Az Alprazolamot (pl. Xanax) emberek szorongásának kezelésére használják, de kutyáknál veszélyes mellékhatásokat okozhat. Csak az állatorvos adhatja, ha szükséges, és akkor is kizárólag az állat számára megfelelő adagban.

Felejtsük el, hogy itatjuk a kutyát! Az alkohol kutyáknál gyors mérgezést okozhat, amely a központi idegrendszert, a szívet és a májat is súlyosan károsíthatja. Ne próbálkozzunk alkoholt adni kutyánknak, még akkor sem, ha úgy gondoljuk, hogy enyhíthetné a félelmét. A többségnek nem kell mondani, de a kutyák érdekében mégis szükség volt rá.

Amennyiben véletlenül olyan gyógyszert adtál a kutyának, amit nem neki írtak föl, késlekedés nélkül, azonnal vidd be kedvencedet az ügyeletre!

A kutyák számára a tűzijátékok és a hirtelen zajok különösen megterhelőek lehetnek. A nyugtató kutyáknak szilveszterre mellett a megfelelő előkészületek, mint a nyugodt hely biztosítása, a zajcsökkentő eszközök alkalmazása és a figyelmes, türelmes bánásmód segíthet enyhíteni a stresszt. Így a szilveszteri időszak is elviselhető marad a számukra.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

12 kérdéses ügyintézős kvíz: ÜPO, SZÜF, KAÜ – Te tudod, mit jelentenek?

Nem könnyű eligazodni a rövidítések erdejében, rengeteg betűszóval találkozunk a mindennapokban. Teszteld a...

Szülők, figyelem! Közeleg az általános iskolai beiratkozás, itt vannak a határidők és a tudnivalók

Ne aggódj! Segítünk, hogy könnyen levezényeld az általános iskolai beiratkozást!

Mennyi a nettó álláskeresési járadék? Ennyi pénz jár neked valójában

Magyarországon a munkanélküli segély, vagyis az álláskeresési járadék maximális időtartama 90 nap. Összege 2025-ben...

Beszámítható a nyugdíjba a fizetés nélküli szabadság? A Nők 40-nél mi a szabály?

A Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 128–133. §-ai tartalmazzák a fizetés nélküli szabadságra vonatkozó rendelkezéseket.

Panellakásban él? Akár 1 millió forintra is megbüntethetik, ha így tárolja a holmiját

Összeállításunkból kiderül, hogy mi számít tűzvédelmi szabályszegésnek és mekkora bírság jár érte.