6 jel, hogy egy zálogház megbízható: soha nem használná a leggyakoribb trükköket

A karácsony közeledtével sokan kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy váratlanul plusz pénzre van szükségünk. Az ajándékok, az ünnepi vacsora és más kiadások teljes körű és gyors fedezése reményében megeshet, hogy zálogházhoz fordulunk. A zálogházak egyszerű megoldást kínálnak, hiszen értéktárgyaink által – amelyek fedezetként szolgálnak – gyorsan készpénzhez juthatunk. Fontos azonban, hogy csak olyan zálogházat válasszunk, amely megbízható – nem csak a magas THM az egyetlen hátulütő! Ennek elkerülése érdekében cikkünkben bemutatjuk, hogy milyen egy zálogház működése, és mikre kell odafigyelni, hogy biztonságban tudjuk az értékeinket és pénzünket.

Zálogház működése

Becsüsök egy zálogházban.

A zálogház működése viszonylag egyszerű folyamat. Először be kell vinnünk a zálogházba egy értéktárgyat, például arany- vagy ezüstékszert, márkás órát vagy akár egy drágakövet. A zálogházak általában műtárgyakat is elfogadnak, mint pl. egy értékes festmény, márkás porcelán, sőt mi több, már okoseszközöket is. A zálogházban alaposan megvizsgálják a tárgyat, hogy meghatározzák az értékét. Ezt követően adnak egy ajánlatot, amely tartalmazza, hogy mennyi pénzt kaphatunk érte, és milyen feltételekkel.

Ha az ajánlatot elfogadjuk, akkor tisztázhatjuk a kölcsön részleteit, például a futamidőt, THM-et és az esetlegesen kapcsolódó díjakat. Ezután megkapjuk a pénzt, akár készpénzben, akár banki utalással. Fontos, hogy ilyenkor kapunk egy zálogjegyet is, ami igazolja, hogy jogosultak vagyunk a tárgy visszaváltására. A zálogjegyet mindenképpen meg kell őriznünk, mert csak ennek bemutatásával vehetjük vissza az értéktárgyat.

A futamidő végéig ki kell fizetnünk a kölcsönt, a kamatokkal és a kezelési költségekkel együtt. A BÁV zálogházaknál például a THM általában 40-50% között mozog, a futamidő pedig többnyire 1-3 hónap. Ha nem tudjuk időben rendezni a tartozást, lehetőség van a futamidő meghosszabbítására, amit prolongálásnak neveznek. Ez azonban további költségekkel jár, például a hosszabbítás díja a BÁV-nál 4,1%.

Fontos, hogy ne csússzunk ki a türelmi időből, amely a futamidő lejárta után még pár hétig tart. Ha ezt is túllépjük, akkor a zálogház értékesítheti a tárgyunkat, hogy fedezze a tartozásunkat. Ezért célszerű a határidők betartása. Megbízható zálogházat keressünk és ügyeljünk a szerződési feltételekre, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket. A cikkünk további részében ehhez adunk támpontokat.

Mikor megbízható egy zálogház működése? Hatósági engedély, nyílt kommunikáció, vélemények

A megbízható zálogház mindig rendelkezik a megfelelő hatósági engedélyekkel, amelyeket könnyen ellenőrizhetünk, ha megkérjük a személyzetet, hogy mutassák be azokat. Ha egy zálogházban nem hajlandók ezeket bemutatni, akkor érdemes másik helyet keresni.

A korrekt zálogházak továbbá minden szerződési feltételt világosan kommunikálnak. Az ajánlatukban szereplő díjak és kamatok átláthatók, rejtett költségek nélkül. Így ha túl homályosnak tűnnek a szabott feltételek, akkor álljunk arrébb. Továbbá az internet korában már adhatunk az online véleményekre is. A Google vagy a Reddit segítségével könnyen akadhatunk infromációkra, véleményekre a zálogházakkal kapcsolatosan.

Egyértelmű szerződés és zálogjegy

Minden megbízható zálogház írásos szerződést köt az ügyfelekkel. Ez a dokumentum tartalmazza a hitel összegét, a futamidőt, a kamatokat és a kezelési költségeket. Emellett meg kell kapnunk a zálogjegyet is, amely igazolja, hogy milyen tárgyat adtunk le, és mikor jár le a kölcsön futamideje. Ezt mindenképp meg kell őriznünk, mert ez igazolja az értéktárgy tulajdonjogát. Ha egy zálogház ezeket a feltételeket nem biztosítja, akkor nem érdemes ügyletekbe bocsátkozni vele.

Tisztességes értékbecslés és ajánlat

Értékbecslés a megfelelő eszközökkel.

A korrekt zálogházak képzett becsüsökkel dolgoznak, akik reális értéket állapítanak meg az általunk beadott tárgyról. Egy jó becsüs figyelembe veszi az értéktárgy állapotát, anyagát és piaci értékét, és ezek alapján ad ajánlatot. Gyanakodjunk, ha a becslés túl alacsony, vagy ha nyomást gyakorolnak ránk, hogy gyorsan döntsünk az ajánlattal kapcsolatban.

Néhány megbízható zálogház országszerte:

  • BÁV Zálog
  • Exclusive Zálogház
  • Zálogfiók.hu hálózat
  • Aranyhíd Zálogház
  • Sopron Bank Zálogház
  • Correct Zálogházak

Budapesten:

  • Aurum Zálogház
  • Mayer és Mayer Zálogház

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Honnan tudom, hogy a vevő átíratta az autót? Súlyos pénzeket fizethet az eladó, ha nem történik meg

Az autó eladása után az eladónak 8 napon belül be kell jelentenie az eladást, a vevőnek pedig 15 napon belül át kell íratnia a járművet a saját nevére. Ha a vevő nem teszi meg, az eladó komoly bírságokat kockáztat.

Hamis a baba? Pogány Madonna? Mennyire emlékszel rájuk? Retró kvíz a Bujtor-Kern-páros filmjeiről!

Valószínűleg nincs olyan magyar ember 30 felett, aki ne látott volna egy-két Ötvös...

Meglepő, mire jó a burgonya héja: 10 szuper dolog, amire használhatod 

10 meglepő dolog, hogy mégis mire jó a burgonya héja.

Erkélykert magaságyásban: 3 növény, ami bő terméssel hálálja meg a gondoskodást

Egy erkély, egy kis fantázia, no meg egy ügyesen kialakított magaságyás balkonra és máris indulhat a városi termelés.

Vérplazmaadás árak: hol, mennyit fizetnek és vannak-e veszélyei?

Magyarországon mintegy 50 plazmaközpont működik, főként nagyobb városokban. A plazmaadók számára kínált juttatások...

Nem bejegyzett élettárs haszonélvezeti joga: a legfontosabb tudnivalók – A jogászt kérdeztük

A nem bejegyzett élettársaknak sokkal jobban résen kell lenni, ami az öröklést és a közösen lakott ingatlan haszonélvezeti jogát illeti.