Ledobták az atomot a bankok, újabb áremelés jön januártól a lakosságnak: a pénzfelvétel és az utalás is drágább lesz

Januártól jelentős áremelkedéssel kell szembenézniük a magyar banki ügyfeleknek: megemelkedik a készpénzfelvétel díja és az átutalás díja is. Ez a változás a kormány által idén augusztusban megemelt tranzakciós illetékek áthárításának következménye, amit a pénzintézetek (feltehetőleg mind) januártól kezdenek majd alkalmazni. Bár a kormány év végéig megtiltotta az illeték emelésének továbbhárítását, a díjemelési stopot nem hosszabbították meg, így a bankok már megkezdhették az előkészületeket. Cikkünkben mutatjuk a díjemelésről eddig tudottakat.

Miért drágulnak a banki szolgáltatások?

A kormány intézkedései értelmében idén augusztus elsejétől megemelkedett a tranzakciós illeték mértéke. Az átutalások esetében a korábbi 0,3%-ról 0,45%-ra, a készpénzfelvételeknél pedig 0,6%-ról 0,9%-ra nőtt az illeték. Az illetékek egyfajta adóként működnek, ezek megemelésével a kormány növelni szeretné a bevételét. Az intézkedés hatására kb. 230 milliárd forint jöhet be a jövő évi büdzsébe. A kormány az év végéig megakadályozta, hogy a bankok ezt az emelést továbbhárítsák a lakosságra, de januártól ennek már nincs akadálya.

Mennyivel emelkedik a készpénzfelvétel díja és az átutalás díja?

Banki átutalás.

Idén az OTP Bank jelezte elsőként a változásokat. A banknál az átutalás díja a bankon belüli utalások esetén a korábbi 0,3% helyett 0,45% lesz. Bankon kívüli utalásoknál pedig 0,35%-ról 0,5%-ra nő a költség. Készpénzfelvétel esetén a saját ATM-ből történő felvételnél 159 forint + 1,79%-ra emelkedik a költség (a korábbi 1,49%-ról). Más bank ATM-jéből történő felvételnél 1581 forint + 0,9% (0,6% helyett) lesz az új díj.

Mit jelent ez számokban?

Például egy 100 ezer forintos átutalás esetén eddig 300 forintot kellett fizetni az illeték miatt, januártól viszont ez 450 forintra nő. Hasonlóan, 100 ezer forint készpénzfelvételekor az illeték 600 forintról 900 forintra emelkedik. Ezek az összegek az állam által elvont díjat jelentik, és ehhez még hozzáadódnak a bankok saját költségei.

További díjemelések várhatók a bankoknál

Emberek sorakoznak egy bankautomatánál.

Az OTP lépése csak az első volt a sorban. Több nagy pénzintézet, például a CIB és a K&H Bank, szintén jelezte, hogy 2024 elején bevezetik az illeték áthárítását. A CIB már tudhatóan 2025. január 17-től tervezi a változtatások bevezetését.

A CIB megpróbálja kompenzálni az ügyfeleket, például a Magyar Államkincstár számláira indított átutalások nem esnek az illeték hatálya alá, így azok költsége változatlan marad. Emellett az illetékmentes határt 20 ezerről 50 ezer forintra emelték, ami részleges könnyítést jelenthet.

Ezen változások tükrében a szakértők szerint tavasszal további áremelések jöhetnek a pénzintézeteknél, mivel a bankoknak joguk van az infláció mértékéhez igazítani a díjaikat.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ezt a rejtett szabályt sokan nem tudják a nők 40 nyugdíj kapcsán – Ezért nem vásárolhatsz szolgálati időt

Sokan nincsenek tisztában vele, hogy a nők 40 nyugdíj esetén nem lehet szolgálati időt vásárolni. Mutatjuk, miért és mire kell figyelni.

Ha így viselkedsz a játszótéren, százezrekre büntethetnek

Játszótéri szabályok: ismerd őket meg cikkünkből, ne kockáztass bírságot!

Hol a legolcsóbb és a legfinomabb a párizsi? Leteszteltük, ez a nyertes!

Nagyon szeretem a párizsit. Ha te is, akkor ezt a cikket neked írtam!

Ezért ne használd a vízforralót a szállodában – pokol, ami abban benne van

A szállodai vízforraló veszély nem csak a legionella szaporodásában, hanem a műanyagból oldódó BPA- és ftalát-maradványokban, valamint az elhanyagolt tisztítás miatt felhalmozódó szerves szennyeződésekben rejlik.

A tökéletes pásztortarhonya titkai: ez a legolcsóbb bográcsos fogás, ha unod a paprikás krumplit

Régi nagy kedvenc, ami jó minőségű alapanyagokból és egy kis hozzáértéssel igazi nyári lakoma lesz.