Néha a jellemzően rendszerető emberek is elhanyagolják otthonuk egy-egy kevésbé frekventált helyiségét. A vendégszoba mellett ilyen sorsa általában a kamrának szokott lenni. Pedig nem kellene, ezek a rendrakási módszerek segíthetnek.
A műanyag ételhordó dobozok tornyai, a beszáradt, ősi lekvárok, a felhalmozott, de aztán elfelejtett konzervek, az akciósan vásárolt liszt és cukor az évek során használhatatlanná teheti az éléskamránkat. Pedig még a modern hűtőszekrények világában is igen jól hasznosítható helyiségről van szó, ha okosan csináljuk, megfelelő rendrakási módszerek segítségével.
Ha megszületett a szándék, akkor tudunk egy jó módszert a rendrakásra.
Mi az a KÁOSZ módszer és hogyan működik?
Ez finoman szólva sem a szokványos rendrakási módszerek közé tartozik. Előre figyelmeztetünk, csak elszánt rendrakóknak ajánlott!
A Káosz módszert Kim Jones fejlesztette ki, és ajánlása szerint bármilyen zsúfolt helyet, egy gardróbot, egy fiókot vagy akár egy éléskamrát, rendbe lehet tenni vele. A lényege, hogy teljesen szétpakolod a cuccokat, és nulláról teremtesz rendet. Ki kell üríteni minden polcot, szekrényt, fiókot, dobozt, tárolót és szatyrot, ami a spejzban van, és okosan visszapakolni mindent, amire tényleg szükség van.
Az átmeneti káoszon keresztül jutunk el a vágyott rendhez. Lehet, hogy elsőre bizarrul hangzik, de tényleg működik!
A módszer, hogy ahelyett, hogy összevissza pakolgatnád a holmikat egyszerre látsz át mindent, így könnyebben eldöntheted, mit tarts meg, és mit engedj el. Persze, az elején ennek tudatában is rémisztő lehet, amikor ott áll előtted több év termése, de ne aggódj!
Pakolj ki mindet
Ehhez először is egy szabad padlófelületre vagy asztalra lesz szükséged, ahol a kamrád egész tartalma elfér. Ha ez megvan, akkor kezd el szépen kiszedegetni a holmikat és sorban letenni egymás mellé. Ekkor még ne foglalkozz a részletekkel, csak kerüljön ki minden szépen egy átlátható helyre. A lényeg, hogy ne add fel, csak így tovább!
Takarítsd ki a spejzt
Miután végre kiürült a tér, itt az ideje egy alapos takarításnak. Így sokkal könnyebb, mintha egy kézzel kéne ide-oda pakolászni a tárgyakat, miközben próbálsz törölgetni. Egy alapos portörlés, porszívózás, felmosás, esetleg egy ablakmosás után teljesen más világ lesz. A polcokat érdemes áttörölgetni valami semleges, nem túl illatos tisztítószerrel.
Kategorizálj és csoportosíts
A következő fázisban a kipakolt cuccokat kell logikus csoportokba sorolni. Ehhez legjobb, ha postiteket vagy cetliket használsz. Fontos, hogy minden adott kategóriába tartozó dolgot ugyanoda tegyél, mert ez később kelleni fog a szelektálásnál. Azért ne légy kényszeres a kategóriákkal kapcsolatban, a lényeg a gyakorlatiasság.
Az alábbi kategóriák jó támpontot adhatnak, de minden attól függ, ki, mit tart a kamrájában:
- Zöldségek, gyümölcsök: jellemzően krumpli, hagyma, sárgarépa
- Kompótok, lekvárok
- Tartós élelmiszerek: cukor, liszt, só, zsemlemorzsa, rizs
- Konzervek
- Száraztészta
- Fűszerek
- Kávé, tea
- Üdítőitalok
- Édességek, rágcsálnivalók
- Ételhordók, tárolók, üres üvegek
- Kamrába egyáltalán nem illő egyéb cuccok
Ha szétszortíroztad a dolgokat, rögtön nem lesz annyira ijesztő a káosz
Most jön a szelektálás
Sok embernek nehezen megy, de szinte mindenki jobban érzi magát, ha sikerült elhatároznia magát, hogy megszabaduljon attól, amire már tényleg nincs szüksége. Nem kell azonban mindent kidobni.
A legegyszerűbb azokkal a dolgokkal kezdeni, amikre egyáltalán és soha többet nem lesz már szükség. Ezeket érdemes valakinek odaadni, újrahasznosítani, legrosszabb esetben pedig kidobni. Ügyeljünk itt is a szelektív hulladékgyűjtésre! Amint ez megvan, máris jobban fog kinézni a placc.
A következő kategória a kamrába nem illő dolgoké. Őket egyelőre érdemes félretenni, majd később a rendeltetési vagy tárolási helyükre tenni. Újabb káosz…
A kamrába való dolgok közül is mérd fel, hogy kell-e akkora mennyiség belőlük, illetve érdemes-e mindet ott tárolni.
Tisztogasd meg, amit megtartasz
Az idő múlásával valószínűleg beporosodtak a spejz polcain csücsülő befőttesüvegek, konzervek, dobozok. A nassolni valók valószínűleg nem…
Ezeket érdemes legalább egy nedves ruhával áttörölni, adott esetben tisztítószerrel elmosni mielőtt visszatennéd őket az immár ragyogó kamrádba. Ügyelj rá, hogy megszáradjanak, mielőtt a polcokra helyeznéd őket.
Ha ezzel megvagy, akkor már túl vagy a nehezén és jöhet a kellemes rész!
Minden szépen a helyére kerül
Most, hogy „tiszta lappal” indul a kamrád, könnyű dolgod lesz a logikus pakolással. Csak gondold át, mi az, amit nap mint nap használ, mi az, ami csak ritkán kell, de fontos, hogy könnyen elérhető legyen, és mi az, amit csak szezonálisan veszel elő. Ennek mentén haladva át fogod látni, mit hová praktikus tenni.
Vegyél figyelembe egyéb szempontokat is: például azt, hogy a padló felé általában hidegebb van, ezért ide tedd a romlandókat, vagy azt, hogy ne pakolj túl sok mindent az ablak és a lámpa elé, mert eltakarhatja a fényt.
Amikor végül az utolsó tárgyat is a helyére teszed és végignézel a szép, rendezett kamrádon, garantáljuk, hogy jó érzés tölt majd el.
A káosz módszer első hallásra talán túl drasztikusnak tűnhet, de ha rászánod magad, pár óra alatt több évnyi kupit varázsolhatsz renddé.