Miért nem érik be a füge? Ez az 5 tipikus probléma, amit sokan nem tudnak

Mit rontok el, ha nem érik meg a füge? Van az úgy, hogy az egyébként vígan termő és szélsőséges időjárási viszonyoknak is ellenálló fügefa termései éretlenek maradnak. Jó, ha tudjuk, hogy meleg idő esetén akár októberig is kitolódhat a füge érési ideje. De mitévők legyünk, ha mindent jól csinálunk és mégis megmakacsolja magát a fügefa? Miért nem érik be a füge? Mutatjuk a leggyakoribb okokat.
Nem bonyolult, de annál ráérősebb növény a füge
Ahhoz, hogy eljussunk odáig, hogy miért nem érik be a füge, nem árt megismerni a növekedésére jellemző ritmust. A füge ugyan nem igényel sok gondoskodást, szereti a meleget és a napsütést. Őshazája pedig Kis-Ázsia, Szíria és Izrael, jól bírja tehát a forró, száraz éghajlatot is. Mégis talány, hogy van, akinél a panel erkélyen is szépen terem, máshol pedig a kertben sem érzi jól magát.

A fügésember.hu nyugalomra int mindenkit, akinek a fügefája nem a nagykönyv szerint fejlődik. Egy egész írást szentel a füge érési periódusainak, melyben szépen levezeti a növekedési szakaszokat. Onnantól kezdve, hogy a kis fügék megjelentek a fán, körülbelül 90-120 napra van szükségük a fejlődéshez és, hogy a végére beérjenek. Az érési időt befolyásolja az időjárás és, hogy milyen fajtájú a füge.
Ez alapján a július elejéig megjelent fügék érése lehetőség szerint október közepéig megtörténik, a fügésember például azt meséli, hogy tavaly október végén szedte le az utolsó érett fügét a kertjéből.
Miért nem érik be a füge, mi lehet a hiba?
- Nem megfelelő vízellátás
Amikor nem kap elég vizet a fügefa, akkor fordul elő, hogy nem hoz gyümölcsöt vagy éretlenül lehullatja a fügéket. A megfelelő vízellátást a rendszeres öntözésen túl segíthetjük azzal, ha mulcsot szórunk a fa köré. Ez bent tartja a nedvességet, megakadályozza a gyomok növekedését és a talaj hőmérsékletét is szabályozza.

- Túl sok műtrágya
A fügének nem szükséges a trágyázás, de abban az esetben, ha túl sok nitrogénben gazdag műtrágyát kapott, az gátolja a gyümölcsök fejlődését. A konténerben nevelt fügefák esetében azonban fontos a rendszeres tápanyag utánpótlás.
- Fonálférgek
A talajban lakó fonálférgek is okozhatják, ha elsárgulnak a fügefa levelei és nem nőnek meg a termései, illetve éretlenül lehullanak a fáról. Ilyenkor a legjobb, ha öntözés után műanyag lapokkal fedjük be a talajt, ezt nem fogják túlélni a kártevők.
- Rozsdagomba
Öntözéskor nagyon figyeljünk arra, hogy a víz ne érje a leveleket, mert a rozsdagomba jelenléte gyümölcshullást okoz.
- Fügefa ritkítása
Érdemes rendszeresen ritkítani a fügefát. Rövid idő alatt rengeteget tud nőni és sok új hajtást hozhat, de minél több a gyümölcs, annál kisebbek lesznek és annál később érnek be. Nem kell meghagyni minden hajtást, a kevesebb termés nagyobb lesz és szebbre nő.
Források: agroinform.hu, fugesember.hu