Fizethet az autós, ha erre nem figyel: vigyázz, többször is büntethetnek

Az autósok számára a parkolás gyakran felér egy kihívással a városi közlekedés során. Sokan gondolják úgy, hogy elegendő megfizetni a parkolási díjat, akkor biztos nem lehet baj. Ez nem teljesen így működik. Mire kell odafigyelni, hogy elkerüljük a büntetéseket? Kapható-e parkolási bírság naponta többször? Mi történik, ha nem fizetünk? Válaszolunk!
Parkolási tévhitek
Sok autós tévesen azt gondolja, hogy ha egyszer megfizette a parkolási díjat, akkor már minden rendben van. Azonban ha nem a szabályoknak megfelelően parkolunk, vagy nem időben váltunk új jegyet, az komoly bírságokat vonhat maga után. Fontos tisztában lenni azzal, hogy a parkolási szabályok és díjak településenként, sőt egyes esetekben még utcánként is eltérhetnek. Pl. a helyi önkormányzatok többszörös büntetés esetén kiszabhatnak plusz költségeket saját hatáskörükön belül (pl. ügyviteli költséget). A kiszabott bírság összege eredetileg nem növekszik, viszont akár többször is kiróható. Ezt írhatja felül tehát a helyi önkormányzati szabályozás.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) békéltető testülete által közzétett információk alapján sokan nincsenek tisztában azzal, hogy ha 1 óránál rövidebb időre váltanak jegyet, akkor 5 perces türelmi idővel számolhatnak a jogszabályok alapján. A pótdíj alóli kimentés lehetősége viszont csak akkor érvényes, ha a megváltott jegyet vagy az elindított mobilparkolást a parkolás üzemeltetőjénél bemutatják.
Probléma léphet fel viszont, ha parkolási zónán belül átparkolunk és a lejárt parkolójegyet a szélvédőn hagyjuk. Pótdíj kiszabásakor ugyanis a lejárt jegyet veszik figyelembe, és a türelmi idő erre az esetre nem érvényes. Ebben az esetben csak akkor vennék figyelembe a türelmi időt, ha bizonyítani tudnánk, hogy a zónán belül átparkoltunk, szóval legyünk óvatosak.
Várakozási díj és pótdíj: kapható-e parkolási bírság naponta többször?
A parkolási díjfizetés elmulasztása, vagy annak késedelmes teljesítése akár többszörös pótdíj kivetéséhez is vezethet. Az ellenőrzés időpontja és a parkolójegy kezdő időpontja között nem telhet el több idő 5 percnél, hogy a bűntetést elkerüljük. Az egyik leggyakoribb hiba, amit az autósok elkövetnek, hogy nem figyelik megfelelően a parkolójegy lejárati idejét, vagy elfelejtik megújítani azt. Ha a parkolás ideje lejárt, és az autós nem váltott új jegyet, akkor már jogosulttá válhat a parkoló társaság arra, hogy pótdíjat szabjon ki. A mozgásban korlátozott személyek az igazolványukat a szélvédőn kötelesek elhelyezni, valamint a lakossági várakozási hozzájárulást igazoló matricákat is jellemzően ott kell szabályosan felragasztani.
Azonban a büntetések szempontjából nem csak az időzítésre kell figyelni. Ha például valaki nem megfelelően parkol – például olyan helyen, ahol tiltott a parkolás, vagy a kijelölt parkolóhelyen kívül parkol –, akkor szintén számíthat pótdíjra. Ez a pótdíj akár a parkolási díj többszöröse is lehet, és különösen bosszantó, ha figyelmetlenségből ered.
Dupla büntetés? Így előzhetjük meg!
A legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy az autós akár több alkalommal is büntethető ugyanazon parkolás során, ha nem megfelelően jár el. Például, ha egy parkolási zónában lejárt a jegyünk, majd átparkolunk egy másik zónába, és ott szintén nem váltunk új jegyet, akkor mindkét helyen kiszabhatják ránk a pótdíjat. Ez könnyen oda vezethet, hogy az autósnak duplán kell fizetnie a figyelmetlensége miatt.
Pótdíjat egy naptári napon belül csak egyszer szabhatnak ki. Előfordulhat viszont az, hogy megbüntetnek az egyik nap este, és az arra következő nap reggel is. Ez viszonylag ritka azonban.
Mi történik, ha nem fizetjük meg időben a pótdíjat?
Amennyiben az autós nem fizeti meg időben a kiszabott pótdíjat, az további jogi következményekkel járhat. A parkolást üzemeltető jogi személy 60 napon belül pótdíjfizetési eljárást indíthat, ha a díjat még nem fizették be. Ez azonban nem szakítja félbe az elévülési időt, amely 1 év. Így az üzemeltetőknek ezt érdemes az eszükbe vésni, hogy időben bírósághoz tudjanak fordulni. A parkolási társaságok behajtási eljárást indíthatnak, ami további költségekkel járhat. Ráadásul, ha az ügy bíróság elé kerül, akkor az autós nemcsak a pótdíjat, hanem a bírósági eljárás költségeit is kénytelen lesz megfizetni. Továbbá érdemes az eszünkbe vésni, hogy a parkolási díj megfizetési mindig a gépjármű üzembentartóját terheli.
Maradt még kérdésed? Más témában szeretnél segítséget kérni? Fordulj a Hóvége ügyfélszolgálatához!