A gyászolókat sem kíméli a drágulás. Ha méltóképpen szeretnénk elbúcsúzni az elhunyttól, bizony nagyon nagyra kell nyitni a pénztárcát: a költségek 300-400 ezer forintról indulnak attól függően, hogy koporsós temetést vagy hamvasztást választunk. Ha megtakarítás nincs, marad a hitel, ami akár több hónapra előre megborítja a családi büdzsét. Sajnos, ez nem riogatás, hanem a magyar valóság: jobban tesszük, ha már most elkezdünk a temetésre félretennió. Cikkünkben sorra vesszük, hogy mennyibe kerül egy temetés 2024-ben, mi ver fel ilyen magasra az árakat és várható-e a közeljövőben árcsökkenés.

Nincs könnyű dolga a hozzátartozóknak, hiszen egy ekkora összeget előteremteni nem kis feladat. Ahol tehetik, ott a családtagok elosztják a terheket, de manapság már 80-100 ezer forintot sem lehet csak úgy egyszerűen „leakasztani” valahonnan.

Mennyibe kerül egy temetés 2024-ben?

Ahogy korábban írtuk, júliusban ismét megindult az infláció: a fogyasztói árak átlagosan 4,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, élelmiszerek ára 2,7 százalékkal nőtt, míg a szolgáltatások átlagosan 9,1 százalékkal. A temetési szolgáltatások majdnem az átlagos infláció több mint kétszeresével drágultak meg egy év alatt – írja a Pénzcentrum. A KSH adatbázisából kiderült:

  • idén júliusban egy koporsós temetés országos átlagára 442 080 forintba került,
  • míg egy évvel korábban még „csak” 403 500 forintba. Ez 9,65 százalékos áremelkedés.

Menjünk vissza még korábbra: 2022 júliusában a koporsós temetés átlagára 326 930 forint volt. Vagyis manapság ennél már több mint 35,2 százalékkal lett drágább ez a temetkezési forma – mutat rá a portál.

Olcsóbb, de még így drága: ennyibe kerül a hamvasztás 2024-ben

A hamvasztásos temetés átlagára idén júliusban 318 820 forint volt.

  • Egy évvel korábban 288 680 forintba került, vagyis egyetlen év alatt 10,44 százalékos drágulással számolhatunk.
  • 2022 júliusában a hamvasztásos temetés átlagára 232 330 forint volt. Ez alapján 2 év alatt 37,2 százalékkal emelkedett a szolgáltatás ára.

A hamvasztásos és koporsós temetés között tehát a 123 ezer forint a különbség. Tavaly júliusban még csak 114 820 forint, 2022 nyarán pedig még csak 84 600 volt. A számok önmagukért beszélnek: brutálisan megdrágult a végtisztesség megadása.

Miért nőnek ilyen gyorsan a költségek?

Röviden, mert minden más is drágul. A portál Palkovics Katalint, a Magyar Temetkezési Szolgáltatók Országos Szakegyesületének elnökét kérdezte, mi áll az áremelkedés hátterében. Palkovics elmondta: az elmúlt 1-2 évben az infláció jelentős hatással volt a temetkezési árakra, ahogy sok más termék és szolgáltatás ára is emelkedett. Az infláció növekedése miatt a temetkezéssel kapcsolatos költségek, mint például a koporsók, urnák, temetési szertartások, sírhelyek, elhunyt szállítások, hűtések, temetői szolgáltatások és egyéb kiegészítő termékek és szolgáltatások ára is emelkedett.

Hozzátette, az infláció emelkedése hatással volt a nyersanyagárakra, munkaerőköltségekre, üzemanyag- és energiaárak emelkedésére is. Ezen emelkedések megnehezítették a családok számára a temetési szertartások finanszírozását.

Bízunk benne, hogy ez a tendencia arra ösztönözheti az embereket, hogy előre gondoskodjanak temetési szertartásaik költségviseléséről

– magyarázta az elnök. Szerinte a temetkezési szolgáltatók az infláció hatására megemelkedett költségeket jellemzően kénytelenek voltak beépíteni áraikba. Mindezek alapján egyáltalán nem túlzás azt állítani, hogy Magyarországon már meghalni is luxus, az embernek életében a halálára kell készülnie.

Mit hoz a jövő?

Palkovics Katalin arról is beszélt, mi várható a következő hónapokban. A temetkezési szolgáltatások árait befolyásolja többek között az általános gazdasági helyzet, az infláció, a munkabérek emelkedése, az energia- és alapanyagárak. Mint elmondta, ha az emberek továbbra is a hamvasztásos temetést választják inkább a koporsós temetések helyett, az hatással lehet az árakra. Ha a gazdasági lassulás tovább fokozódik, az emberek pénzügyi helyzete tovább romolhat, ami még inkább a költséghatékonyabb temetkezési megoldások felé terelheti a keresletet. Ez ugyan ideig-óráig nyomást gyakorolhat a szolgáltatókra, de az árak tartósan nem fognak mérséklődni.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Élettársi kapcsolat vagy házasság? Szerződés, vagyonközösség, öröklés – tényleg nem számít a „papír”?  

Ma már teljesen szokványos, ha egy fiatal pár tagjai nem terveznek összeházasodni. Kapcsolatuk lehet erős és életre szóló, nem a „papír” meglétén áll vagy...

Azonnal meghalhatsz, ha vízzel akarod eloltani az elektromos tüzet: 10 életmentő tanács

Az elektromos tűz egy speciális és veszélyes tűzeset, amit elsősorban elektromos berendezések meghibásodása, túlmelegedése vagy vezetékek hibája okozhat. Az áram miatt nem alkalmazhatók a...

Havi 187 ezer forintot ad az állam albérlet támogatásra az álláskeresőknek: mutatjuk a feltételeket 

Az utóbbi hónapokban nem sokat hallhattunk róla, de idén márciusban a kormány új programot vezetett be, amely az albérleti díjak megugrása miatt segít az...