Nyitólap Spórolj! Élet Egészséges és harsogó zöld pázsit: ez a titka, minden a locsoláson múlik

Egészséges és harsogó zöld pázsit: ez a titka, minden a locsoláson múlik

A szép gyep titka, hogy nem szabad hagyni kiszáradni. Igen ám, de ennek is megvannak a fortélyai, önmagában a rendszeres locsolás nem elég ahhoz, hogy az extrém, tartós kánikula ne hagyjon nyomot a kertünkben. A kiégett fű nemcsak borzasztó látvány, de élvezhetetlenné teszi a kertet. Mivel tesszük a legjobbat a kertnek? Mutatjuk mit mondanak a profik, hogyan lesz szakszerű a pázsit gondozása nyáron.

Így kell jól öntözni

Az öntözést érdemes mindig az adott évszaknak és időjárási viszonyoknak megfelelően végezni. Vannak időszakok, amikor minden nap szükség van rá, máskor pedig kihagyhatunk akár napokat is. Fontos, hogy a talaj kellőképpen át tudjon nedvesedni, különben néhány hét alatt kiszárad. Ha csak a fű tetejét locsoljuk meg, az nem elég.

A hiba, amit sokan elkövetnek

Naponta locsolni a gyepet csak tartósan 30 fok feletti hőmérséklet esetében érdemes. Jó tudni, hogy ha feleslegesen öntözzük, akkor a gyökerek megszokják, hogy a talaj felső rétegéből kapják a vizet és nem nyúlnak le mélyebben a gyökerek. 

A pár perces, sietős locsolás inkább árt, mint használ. Ha nincs időnk rendesen locsolni, célravezetőbb, ha kihagyunk egy napot, mintha tessék-lássék módra intéznénk el a locsolást.

A gyomok kedvelik a pangó vizet és a talajon álló, felesleges mértékű víz kedvez az elszaporodásuknak. Ha nem szeretnénk, hogy fulladozzon a gyep és a gyomok vegyék át az uralmat, akkor csak annyi vizet juttassunk a talajra, amennyit tényleg elbír. 

A gyepet érintő gombás fertőzések megelőzésének legjobb módja, ha két öntözés között hagyjuk rendesen felszáradni a földet. Ne locsoljunk rá a még nedves fűre.

Miért jobb a reggeli locsolás?

Tévhit, hogy az esti locsolás tesz jót a fűnek. A nyári, meleg időszakban nem szabad este öntözni, mert a talaj ilyenkor fel van melegedve. A meleg talaj a víz hatására párologtat, ami kedvez a gombás fertőzések kialakulásának. A legjobb a reggeli öntözés, amikor még nem süt a nap. A fűnek pedig van ideje felszáradni estig.

Pázsit gondozása nyáron

Az egyik legfontosabb a tápanyag pótlás. Havonta-kéthavonta tápoldatozzuk a füvet. Az egészséges gyephez nitrogén, foszfor, kálium és magnézium tartalmú tápoldatra van szükség. A nyár folyamán van szükség leginkább a tápanyagokra, ebben az időszakban legalább kéthavonta pótoljuk.

Tudnivalók a fűnyíráshoz

A pázsit gondozása nyáron nemcsak a megfelelő technikával történő locsolásból áll, hanem ugyanilyen fontos a fűnyírás is. A füvet kb. kéthetente érdemes lenyírni, mert így nem nő 4-5 cm-nél magasabbra. A levágott füvet soha ne hagyjuk a gyepen, mert nem tud levegőzni és így gombás fertőzéseknek lesz kitéve. Ráadásul nem éri elég napfény sem.

Könnyen kiszárad a fű a nagy hőségben, ha ilyenkor nyírjuk le, nagyon könnyen kiég. A fűvágást érdemes a nagy esőzések utánra időzíteni.

Nem jó reggel nyírni a füvet, mert még harmatos. Az ideális időszak a délelőtt, amikor már száraz a fű, de nincs tűző nap. A levágott rész soha ne legyen több a fű teljes hosszának egyharmadánál, különben megsárgul és tápanyagot veszíthet. Ahogy egyre hűvösebb lesz az idő, úgy érdemes egyre hosszabbra hagyni a füvet.

Fontos a gyepszellőztetés

A fű nemcsak, hogy meghálálja, de szükséges is van a gyepszellőztetésre. Viszont ezt nem szabad nyáron végezni erős napfényben, a legideálisabb a tavasz és az ősz – itt írunk arról, hogyan kell jól végezni a gyepszellőztetést.

Az elhalt növényi részek és a talaj lazítása során a gyep több levegőhöz jut, a talajnak pedig jobb lesz a vízáteresztő képessége, így egészséges, puha és zöld lesz a fű a kertben.

Forrás: agroinform.hu

Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version