Meddig áll el a naptej? Viszketés, bőrirritáció is jelzi, ha lejárt

Csak bedobjuk a táskába a tavalyi naptejet és irány a strand. Vagy mégsem? Meddig áll el a naptej és miért nem olyan egyszerű a szavatosság kérdése a naptejek esetében? Érdemes tisztában lenni azzal, hogy meddig áll el az önbarnító krém, testápoló, illetve a sminktermékek, hiszen csúnya gyulladást és allergiás reakciót okozhatnak a lejárt vagy nem megfelelően tárolt termékek. Segítünk eligazodni.

Meddig áll el a naptej?

Általában 12-24 hónap szavatossági idő van feltüntetve a naptejeken, mégsem ajánlott a tavalyi vagy két évvel ezelőtti, már felbontott flakonok használata. Hiába sajnálunk egy félig teli flakont kidobni, a naptejek esetében egyáltalán nem mindegy, hogy milyen körülmények között töltötték az elmúlt egy évet. Az ajánlások szerint a nyitott naptejet hűtőszekrényben kell tárolni a következő szezonig, de így is megvan rá az esély, hogy romlásnak indult. Ugyanis nyáron, használat közben ide-oda hurcoljuk a flakont, áll az autóban, süti a nap a strandon, szóval csoda lenne, ha következő évre is megőrizné a hatásfokát. A legtöbbször pedig nem a hűtőbe tesszük el, hanem csak a polcon áll.

Ilyen körülmények között a naptej tartalmának összetevői szétbomlanak és allergiás reakciókat, kiütéseket okozhatnak, ráadásul baktériumok és penész telepedhet meg benne. Fontos tudni, hogy a naptej vízálló hatása is idővel erőteljesen romlik, így például egy tavalyról átmentett naptej az első fürdéskor leázhat.  

Milyen jelek utalnak rá, ha lejárt a naptej?

Például elszíneződik, sárgás beütést kap. Láthatóan szétválik benne az olaj,  a krém, túl folyóssá vagy szemcséssé válik. A megváltozott illat, savanykás szag is arra utal, hogy lejárt a naptej.

A naptej szavatossági ideje 9-12 hónap, de ha tökéletes napvédelmet szeretnénk alkalmazni, akkor kizárt, hogy eddig kihúzza egy naptej. Egy vízparti nyaralás alatt, ha szabályszerű napvédelmet alkalmazunk, akkor el kell fogynia a flakonnak.

A kozmetikai termékek szavatossági ideje: meddig áll el az alapozó? És a szempillaspirál?

A szemfestékek, szemceruzák szavatossági ideje 6-12 hónap, de itt is számít, hogy a táskánkba bedobva hozzuk-visszük vagy otthon, biztonságos helyen tároljuk. A szempillaspirál a legérzékenyebb, 3 hónapnál tovább nem ajánlott használni, mert a nedves állaga kitűnően kedvez a baktériumoknak. Lejárt vagy túl sokáig használt festék csúnya szemgyulladást okozhat. Az alapozók esetén is 6-12 hónapot számolhatunk, ez esetben fontos tényező, hogy van-e benne tartósítószer vagy vízbázisú-e a termék. Ezek ugyanis gyorsabban romlanak. A púderek többsége azonban 12 hónap után is még használható, hiszen ezekben kevésbé tudnak elszaporodni a baktériumok, mint folyékony társaikban.

Meddig áll el az önbarnító krém? És a testápoló?

Az önbarnító krémek esetében arra kell figyelni, hogy mindig jól zárjuk vissza a flakont, mert a levegőtől oxidálódnak a hatóanyagai. Biztonsággal fél évig használható. A testápolóknak szintén nem tesz jót a túl meleg közeg, vagy ha nem megfelelően lezárva tároljuk. Legjobb a hűvös, száraz helyen való tárolás, de ilyenkor is érdemes fél év alatt elhasználni.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Diákhitel elengedés 30 év alatt: hogyan igényelheted a teljes tartozásmentességet

A 30 év alatti édesanyák kérvényezhetik a diákhitel teljes elengedését.

Nem kell jegyet venni a gyerekeknek ezekre a programokra: ingyenes élmények a családnak júliusban, mutatjuk a listát

Mutatjuk, hogy melyek a legjobb ingyenes nyári gyerekprogramok 2025 júliusában.

Mennyit adhatsz az orvosnak? Ezt tudnod kell, mielőtt hálapénzt adnál!

Sokan még mindig nincsenek tisztában vele, hogy 2021 óta teljesen megváltoztak a hálapénz...

Soha ilyen jó nem volt az autósoknak: beolvad a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató a Magyar Közútba

Mitől lesz jobb a szolgáltatás, mivel nyújt majd többet a Magyar Közút? Utánajártunk.

Most éri meg szemüveget venni: szemüveg akció ahány éves annyi kedvezmény

A szemüveg akció ahány éves annyi kedvezmény 06.05.–07.23. között csak az Ofotért üzleteiben érvényes, azonban gyűjtöttünk kedvezmények máshonnan is.

Így kaphatod vissza a pénzed, ha az utazási iroda csődbe ment

Így történik a kárigény érvényesítése, ha csődbe ment az utazási iroda.