Az EU-n belül utazol nyáron? Mindenkinek ingyen jár, csak igényelni kell az Európai Egészségbiztosítási Kártyát

Mi történik, ha külföldi tartózkodás során hirtelen orvosi ellátásra szorulunk? Jó, ha tudjuk, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya hiányában tetemes számlára számíthatunk az orvosi kezelést követően. Pedig ez az ingyen és egyszerűen kiváltható kártya 32 országban fedezi az orvosi költségeinket, így érdemes megismerni, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya mire jó, mielőtt külföldre indulnánk nyaralni.

Az Európai Egészségbiztosítási Kártya mire jó külföldön és hogyan használhatom?

Európai Egészségbiztosítási Kártyát abban az esetben igényelhet bárki, amennyiben van érvényes egészségbiztosítása Magyarországon és állandó lakcímmel rendelkezik bármely EGT tagállamban.

A kártya kiváltását követően a magyar egészségbiztosítás terhére lehet igénybe venni azokat az egészségügyi ellátásokat, amelyek orvosilag indokoltak. Az, hogy mit jelent az orvosilag indokolt szolgáltatás, azt minden ország saját maga dönti el, külön jogszabályban, erre nincs egységes szabályozás.

Ez olyan eseteket érint, amikor egyébként haza kellene utazni a betegnek, mert gyógykezelést igényel, éppen ezért olyan eseteket fed le a szabályozás, hogy ne kelljen a tervezett időpont előtt megszakítani az utazást, ha egyébként kezelhető a dolog ott helyben is. A krónikus betegségek, a terhességgel és szüléssel összefüggő ellátásokat például biztosan fedezi az Európai Egészségbiztosítási Kártya, amellyel ugyanolyan ellátásban részesülhetünk, mintha az adott tagállamban lennénk biztosítottak.

Az Európai Egészségbiztosítási Kártyát bármelyik orvos elfogadja?

Nem. Fontos tudni, hogy az EU Egészségbiztosítási Kártyát csak olyan egészségügyi szolgáltató fogadja el, amely a tagállam társadalombiztosítási vagy egészségbiztosítási szervével kapcsolatban van. Tehát azzal számoljunk előre, hogy magánkórházban vagy magánrendelőkben nem fogadják el a kártyát.

Jelenleg ezeknek az országoknak az állami egészségügyi intézményeiben használhatod

AusztriaHorvátországNorvégia
BulgáriaHollandiaOlaszország
BelgiumÍrországPortugália
Ciprus (görög rész)IzlandRománia
CsehországLengyelországSpanyolország
DániaLettországSvájc
Egyesült KirályságLiechtensteinSvédország
ÉsztországLitvániaSzlovákia
FinnországLuxemburgSzlovénia
FranciaországMáltaSzerbia
GörögországNémetország   
Forrás: wise.com

Fontos tudnivalók egyes országokkal kapcsolatban

Jó tudni: az, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya mire jó az egyik országban, nem feltétlenül érvényes a másik európai országra is. Belgiumban, Franciaországban, vagy Finnországban visszatérítéses rendszer működik. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a kezelések és a gyógyszerek árát ki kell fizetni, majd utólag lehet visszaigényelni a költségeket az illetékes biztosítótól.

Szerbiában pedig csak sürgősségi ellátásban részesülhetsz magyar állampolgárként az EU Egészségbiztosítási Kártya birtokában is.

Európai Egészségbiztosítási Kártya igénylése 

A kártya iránti kérelmet benyújthatjuk személyesen, postán vagy elektronikusan is.

Személyesen és postán a lakóhely szerint illetékes kormányhivatalnál kell benyújtani az igénylőlapot, amely itt érhető el.

Az ügyfélkapun keresztül történő igényléshez itt indíthatjuk el az ügyintézést.

A kártya igényléséhez az alábbi dokumentumokat kell bemutatni:

  • Fényképes személyazonosságot igazoló okmány
  • Lakcímkártya
  • TAJ kártya

Meddig érvényes az Európai Egészségbiztosítási Kártya

A kiállítástól számított legfeljebb 36 hónapig, azaz 3 évig érvényes. Ha az érvényességi idő alatt megszűnik a magyarországi TB jogviszony, akkor a kártyát vissza kell juttatni a kormányhivatalnak. 

És mi a következménye, ha ezt elmulasztja valaki? ebben az esetben őt terhelik a külföldön történő orvosi ellátás költségei.

Forrás: wise.com

További kérdések merültek fel benned az egészségbiztosítással kapcsolatban? Kérdezd a Hóvége Ügyfélszolgálatát és segítünk!
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...