Egy ápolt és szépen beültetett kert remek kikapcsolódási helyszínként szolgálhat a forró nyári hónapokban. A szép esztétikai élmény nemcsak minket, hanem a vendégeinket, valamint az utcáról betekintőket is megörvendeztetheti. A hobbikertészek feladata viszont nem egyszerű, hiszen számos akadály nehezítheti egy ápolt kert fenntartását. Ezek közé sorolhatók az időjárási viszontagságok, a gyomosodás, valamint a kerti kártevők megjelenése. Ugyan a házi kedvencünkre nem szeretnénk kártevőként tekinteni, ennek ellenére a kutyák vizelete is komoly gondokat okozhat. Mutatjuk, hogy milyen hatása van, és mit lehet tenni a kutyapisi ellen a kertben.

Hol fordulhat elő kutyapisi és milyen következménnyel számolhatunk?

A hím és a nőstény kutyák vizelési szokásai eltérőek. A hímek jellemzően a függőleges tereptárgyakat „támadják meg”. Így nincsenek biztonságban az élő növények közül a fák, a tuják és a bokrok sem. Emellett természetesen lehet a célpont a házfal, a kerítés, vagy bármilyen egyéb kerti tárgy is, amely kiemelkedik a földből. A hím jelöléses vizelést végez, így egy-egy kisebb foltot ejt a kert több pontjára. A nőstények ezzel szemben már nagyobb gondot okozhatnak, hiszen az ő vizelési szokásaik nem kötődnek tereptárgyakhoz. „Dolgukat” jellemzően valamilyen nem épített – tehát nem betonos, térköves, járólapos stb. – sík felületen vagy a pázsiton végzik el. Általában egyszerre sokkal nagyobb mennyiséget vizelnek, mint a hímek, így a vizelet koncentrációja is magasabb lesz az adott vizelési területen.

A kutyapisi általában (főleg nyáron) súlyos égést ejt a gyepen, így foltokban kiszárad a növényzet. Ez annak köszönhető, hogy a kutya vizeletében ammónia található, ami lúgos kémhatású, körülbelül 11-es pH-val rendelkezik. Az ammónia – noha sokféle műtrágya alapját képezi – nyáron a hőségben, és nagy koncentrációban tulajdonképpen bármit képes lenne megperzselni. A kutyavizelet magas nitrogéntartalma miatt a rendszeresen levizelt fűfelület szinte egészen biztosan károsodik akkor is, ha éppen nem a legmagasabb, 30 fok feletti hőmérsékleteket éljük. A vizelet maró hatása tulajdonképpen ugyanúgy működik, mint a túlzásba vitt trágyázás. A növényzet a magas koncentrációjú „trágyának” vagy kutyavizeletnek kitett területen kiég. A pisifoltok területén azt fogjuk látni, hogy a foltok körül a fű burjánzásnak indul, míg a foltok közepe felé haladva a fűszálak elpusztulnak. Ez azt jelenti, hogy a széleken lévő csekélyebb ammóniatartalom előnyös hatású, míg nagyobb koncentrációban pusztítást okoz.

Mit tehetünk a kutyapisi ellen a kertben? Előzzük meg a kiégett gyepfoltokat – vagy legalább tartsuk kordában

A kutyatartás formája is jelentősen csökkentheti a károkozás mértékét, de sokan nem tehetik meg, hogy naponta 2-3 alkalommal is el tudják vinni sétálni kedvencüket. Azt lehet mondani, hogy a hím kutyák esetében viszonylag egyszerűbb hatékony lépéseket tenni az ügy érdekében. A jelölő vizelési szokásaik miatt a gyakran levizelt növény mellé érdemes leszúrni egy botot, vagy odaállítani egy termetesebb fatuskót. Ekkor remélhetőleg az eb a bokor vagy fa helyett ezt a tereptárgyat választja majd a jelöléshez. Ez a megoldás természetesen nem a leghatékonyabb opció, illetve csak hím kutyák esetében alkalmazható.

Mivel a siker az előző praktikával csak ímmel-ámmal érhető el, ezért már a kerttervezés során ajánlott megelőzően fellépni. Azonban megfelelő méretű kert esetében utólag is kialakíthatók a kutyák számára wc-sarkok, ahol általában homokos, kavicsos vagy füves területen nyugodtan elvégezhetik a dolgukat. Ezek a sarkok a látószögünkből többnyire essenek ki a kerti esztétikai élmény integritásának megőrzése érdekében. Olyan kutyatoalettet is építhetünk minimális barkácstudással, amely a bejáratot kivéve körbe van kerítve például fadeszkákkal. Fontos, hogy ezen technikák alkalmazása – szakember segítségének igénybe vétele nélkül – főként a fiatalabb kutyáknál működhetnek, ugyanis őket még időben rá lehet szoktatni az elkülönített terek rendeltetésszerű használatára.

Van még egy megoldás, de megfontolandó

Léteznek olyan tabletták a piacon, amelyek az ebek vizeletének a pH-ját változtatják meg. Ezek azonban nem feltétlenül elég hatékonyak és használatuk esetlegesen erkölcsileg is kérdőre vonató. Az Esstence Origo növénykondicionáló azonban hatékony megoldást nyújthat a károkozás kezelésére. 1 literes verziója nem kerül többe pár ezer forintnál. Használható vízzel hígítva, ilyenkor 2-3 liter vízhez kell önteni körülbelül 2 dl hatóanyagot. Ha a vizelés után lepermetezzük a foltot, akkor a benne található enzimek segítségével mérsékelhetjük a perzselést. Azonban érdemes egész évben alkalmanként megismételt permetezéssel bejuttatni a pázsit földjébe. Így a gyep ellenállóbb lesz a felszaporodott mikroorganizmusok miatt. Kevésbé jelennek majd meg a foltok, és nem lesz szükség folytonos felülvetésre. Természetesen a kutyapisit önmagában mindig hígíthatjuk vízzel is, ez azonban elég nagy munka, amelyre bizonyára sokunknak nincs ideje.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Élettársi kapcsolat vagy házasság? Szerződés, vagyonközösség, öröklés – tényleg nem számít a „papír”?  

Ma már teljesen szokványos, ha egy fiatal pár tagjai nem terveznek összeházasodni. Kapcsolatuk lehet erős és életre szóló, nem a „papír” meglétén áll vagy...

Azonnal meghalhatsz, ha vízzel akarod eloltani az elektromos tüzet: 10 életmentő tanács

Az elektromos tűz egy speciális és veszélyes tűzeset, amit elsősorban elektromos berendezések meghibásodása, túlmelegedése vagy vezetékek hibája okozhat. Az áram miatt nem alkalmazhatók a...

Havi 187 ezer forintot ad az állam albérlet támogatásra az álláskeresőknek: mutatjuk a feltételeket 

Az utóbbi hónapokban nem sokat hallhattunk róla, de idén márciusban a kormány új programot vezetett be, amely az albérleti díjak megugrása miatt segít az...