Vigyázz, te is megjárhatod a QR-kódos fizetéssel, ha erre az egy dologra nem figyelsz

Szeptembertől jön a QR-kódos fizetés a pénztáraknál. Természetesen csak azokban az üzletekben élhetünk a lehetőséggel, amelyek elérhetővé teszik a szolgáltatást. A kereskedők számára kifejezetten előnyös, mert gyorsabban és levonások nélkül juthatnak a pénzükhöz, viszont a vevőknek nem biztos, hogy megéri – de miért? Röviden, mert a vásárlókat a QR-kódos fizetés megrövidítheti. Mondjuk, miről van szó.
Készpénz vagy kártya?
Ez a pénztáraknál leggyakrabban elhangzó mondat, de van egy harmadik opció is: az utalás. A kereskedő szempontjából ez a legelőnyösebb, mert az Azonnali Fizetési Rendszernek köszönhetően rögtön beérkezik be hozzájuk az összeg, és nem jár plusz költséggel. (A kártyás fizetés a vevők számára majdnem minden esetben ingyenes, míg a cégek számára nem, jellemzően 1-2%-os jutalékot fizetnek – vagyis ennyivel is kevesebb lesz a bevételük. Elvileg ilyen nincs, de láttunk már olyan kiírást egyes üzletekben, hogy bizonyos összeg alatt nem lehet kártyával fizetni.)
Sok kiskereskedő ajánlja fel a kártyás fizetés helyett az azonnali utalás lehetőségét – pl. edzőtermi bérlet, egyedi, személyes igények alapján készült termékek, különböző szolgáltatások igénybevétele esetén -, de ez a vevő oldaláról nézve nem feltétlenül kedvező. Az ok roppant egyszerű: az utalás pénzbe kerül alapból. 0,3-0,5% körüli kiadásról beszélünk, és sokszor egy alapdíjat is felszámolnak. Arról nem is szólva, hogy a nagy összegű utalás nem olcsó. (Akár 10-15 ezer forint is lehet.)
Nem mindig fizetünk rá az utalásra
Vannak olyan bankszámlák, amelyek ingyenes utalási lehetőséget kínálnak (bizonyos időre, pl. 2 évre). Többfajta is létezik, van, ahol nem kell havi díjat fizetni, továbbá a net- és mobilbanki utalás is díjtalan, míg máshol a netbanki utalásnak van költsége, csak a mobilbanki utalás ingyenes.
A QR-kódos fizetés esetükben lehet egy plusz megoldás. Pár évvel ezelőtt még sokan idegenkedtek a bankkártya használatától, és inkább választották a jól bevált készpénzes fizetés. A koronavírus-járvány berobbanásával a helyzet gyorsan változott, egyre többen nyitottak a digitális fizetési megoldások felé. Könnyen elképzelhető, hogy a QR-kódos fizetés végül ugyanolyan természetes lesz, mint a többi. De erre még azért várni kell.
Azonnali utalás: ősztől érkezik a QR-kódos fizetés
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a Portfólinak ismertette, hogy a QR-kódos fizetés hogyan fog kinézni a gyakorlatban. Egy boltban a pénztárgép, vagy a bankkártya elfogadó készülék monitorján meg fog jelenni egy QR-kód, amit a mobilunkkal leolvasva ki tudjuk fizetni a megvásárolni kívánt terméket vagy szolgáltatást. Ugyanez a lehetőség természetesen működőképes lesz nem csak a fizikai térben, hanem az internetes áruházakban is – részletezte a MNB alelnöke. Mint mondta, annak érdekében, hogy az ügyfelek az új szolgáltatásokat minden fizetési helyzetben egyértelműen tudják azonosítani, az MNB bevezet egy egységes márkát és logót is.
Az új fizetési megoldás márkaneve a „qvik” lesz. A kezdő „Q” betű utal a várhatóan legnagyobb teret elérő QR-kódon alapuló fizetési megoldásra, miközben a javaslat az angol quick (gyorsan) szóból eredeztethető, mely utal a fizetés gyorsaságára – árulta el Virág. Hozzátette, A banki fejlesztéseknek köszönhetően a fogyasztók ősztől kezdődően, fokozatosan, egyre több fizetési helyzetben találkoznak majd a vevők az új névvel és logóval, így számos tranzakciónál fognak qvikkelni.