Nincs ízletesebb a saját magunk által nevelt paradicsomnál, a sikerélményről már nem is beszélve. Megéri kipróbálni, veszíteni valónk nem nagyon vele, a csodás végeredményt pedig össze sem lehet hasonlítani a hipermarketekben kapható paradicsomokkal. Aki pedig már tudja, hogy milyen a paradicsom nevelése erkélyen, annak is tartogathat plusz információt az alábbi összefoglaló. Hogyan lesz sikeres a paradicsom nevelése cserépben és hogyan érhetjük el könnyedén, hogy egész nyáron bőséges termést hozzon? Mutatjuk.
Paradicsom nevelése erkélyen: nem mindegy hova tesszük
Erkélyen is lehet jól termő, egészséges paradicsomokat nevelni, egy valamire kell igazán odafigyelni. Találjuk meg számára a tökéletes helyet. A paradicsomnak az a jó, ha minél több nap éri, legalább napi 8 óra, így keressük meg az erkély legnaposabb részét és költöztessük oda a paradicsomokat. Meghálálják majd.
Paradicsom nevelése cserépben: hogyan kell jól öntözni?
Legyen szó szobanövényről vagy zöldségről, a legellentmondásosabb tanács az, hogy kerüljük a vízigényes növény túlöntözését. Hogyan döntsük el, hogy mikor elég a jóból? A növényeknek a virágzás és a terméshozás időszakában van a legnagyobb vízigénye, ám elegendő kétnaponta locsolni vagy ha már megszáradt a föld felszíne. Inkább kisebb dózisokban locsoljunk, mert a túlöntözés gyökérrothadást eredményez és számos betegségnek nyújt táptalajt. Amennyiben a paradicsom nevelése erkélyen történik, inkább reggel vagy este locsoljuk a paradicsom földjét, tűző napon semmiképpen sem!
Hogyan védjük a paradicsomot a kártevők ellen?
Attól még, hogy a paradicsomunk az erkélyen nevelkedik és egyetlen szomszédja talán csak a muskátli még ugyanúgy ki van téve betegségeknek és kártevőknek. Ez esetben is legfontosabb a megelőzés. Legalább hetente vizsgáljuk át a leveleit, hogy nem telepedett-e meg rajta kártevő vagy nincs-e valamilyen elváltozás a növényen. 2-3 hetente kezeljük rovar-és gombaölő szerrel, korábban itt írtunk a legjobb vegyszermentes házi szerekről.
Legfontosabb a kacsolás
Ha azt szeretnénk, hogy bőségesen termést hozzon a paradicsom, akkor ennek érdekében a kacsolás a legfontosabb teendőnk. A levél nyelénél és a szár találkozásánál előtörő hajtást nevezzük kacsnak, ezeket rendszeresen távolítsuk el- még addig érdemes, amíg kicsik ezek a hajtások. Különben elszívják a tápanyagot és a növekedéshez szükséges energiát a paradicsomtól. Törni vagy metszeni is lehet a kacsokat és jobb, ha reggel állunk neki, mert olyankor könnyebben törnek. A virágoktól kinövő hajtásokat viszont ne távolítsuk el, mert akkor nem fejlődik kellőképpen a paradicsom.
Paradicsom palánta ültetése cserépbe: a tápoldatozást nem lehet megúszni
Legalább hetente-kéthetente tápoldatra van szüksége a paradicsomnak is, hogy bő termést hozzon és egészségesen fejlődjön. A paradicsom számára a legfontosabb a nitrogén, a foszfor és a kálium. Érdemes már ültetésnél trágyázott talajt használni, illetve komposztot keverni a földhöz, majd rendszeresen pótolni a szükséges tápanyagokat.
Így ösztönözd, hogy még több paradicsomot hozzon!
A szakemberek azt javasolják, hogy az első terméseket minél korábban szedjük le és ne tartson vissza, ha a szemek nem hatalmasak vagy tűzpirosak. Ezzel tudjuk ugyanis arra késztetni a paradicsomot, hogy még több termést hozzon. Ha ezt már az elején, a legelső terméseknél megtesszük, úgy fog egyre több paradicsomot hozni a nyár folyamán a növény.