Miért cserélik le az emberek a régi fűnyíróikat egy százezrekbe – vagy akár milliókba – kerülő gépre? Tud annyival többet? Sokan esküsznek rá, mások szerint ennyit igazán nem ér – kinek van igaza? Eldönteni nem mi fogjuk, máshogy segítünk: utánajártunk, melyek a robotfűnyíró előnyei és hátrányai, illetve milyen áron kínálják a gyártók a saját termékeiket.
Robotfűnyíró előnyei
Hogyan működik? Van egy töltőállomása, amihez mindig vissza tud találni, ha merül az akkumulátora. Ezt és a kert határait be kell tanítani neki, majd be kell programozni, hogy mikor és mennyi ideig dolgozzon.
Olyan funkciókkal rendelkeznek ezek a gépek, mint a wifi vezérlés és fagyérzékelés. Ez azért jó, mert ha nem vagyunk otthon, akkor is el tudjuk indítani vagy épp leállítani, fagyveszély esetén pedig nem fog nekiállni dolgozni. Képesek esőben is működni, és műhold segítségével feltérképezni a terepet. Érzékelik az ütközést, a dőlést és az emelést, így automatikusan képesek megállni.
Pozitív tulajdonságaik közé tartozik, hogy környezetkímélők, illetve zajmentesek. Precizitásuknak köszönhetően a fű sokkal sűrűbben tud nőni, így kiszorítva a gyomokat. Mivel gyakran mennek végig a kerten, csak pár milliméternyit vágnak a fűből, ami zöldtrágyaként újrahasznosul a földre hullva.
Robotfűnyíró hátrányai
Természetesen a gép ára nagy gondot okoz, nem mindenki tud csak úgy kényelmi szempontok miatt ekkora összeget kiadni. Eleve előfordulhat, hogy elakadnak munka közben, de még egy hátrányuk, hogy a magas fűvel nem tudnak megbirkózni, és első használatnál telepíteni kell őket, ami macerás. Plusz még a teret is elő kell készíteni, hogy rendesen működhessenek.
Itt van még a talaj. Ha egyenetlen, nem fognak jól funkcionálni, vagyis a munka oroszlánrészét nekünk kell majd megcsinálni (de legalább kiadtunk egy csomó pénzt feleslegesen). A robotfűnyírók a szegélyezést sem tudják elvégezni, így azt megint csak nekünk kell hetente.
Mennyiért lehet megvásárolni?
A robotfűnyírók árát több dolog befolyásolja. Például az, hogy milyen márkát választunk, de az is számít, mekkora területet képes rendben tartani, van-e benne GPS.
Ennyiért lehet robotfűnyírónk:
- Az Euronics legolcsóbb verziója 130 ezer forintért vásárolható meg, de akadnak 2-3 millió forint körüliek is. Ebből is jól látható, mekkora különbséget okoz egy-két funkció jelenléte vagy hiánya.
- Az eMAG-nál 190 ezer forinttól indulnak a robotfűnyírók árai, de a legdrágábbak ”csak” az 1 millió forintot közelítik meg.
- A Praktikerben az egyszerűbb fűnyírók 150 ezer forintért vásárolhatók meg, de vannak több százezer forintos árkategóriába eső termékeik is. Vannak olyan márkák amelyek 20 millió forintért adják a robotfűnyíróikat.
Az a legjobb, ha egy szakértővel átbeszéljük igényeinket és az alapján hozzuk meg a döntést, melyik gépre költsünk, illetve megéri-e egyáltalán költeni. A robotfűnyírónak elég erősnek kell lennie, hogy szépen karbantartsa a kertet, így ha nagy területet kell ápolunk, vagy domboldalon kellene közlekednie, akkor mindenképp nagyobb kapacitású akkumulátorra lesz szükség.