Nyitólap Spórolj! Élet Kerti tó házilag: töredékáron elkészül, ha te csinálod
HIRDETÉS

Kerti tó házilag: töredékáron elkészül, ha te csinálod

Kerti tó házilag
Kerti tó házilag

Sokak számára a kertészkedés, barkácsolás jelenti a kikapcsolódást. Egy kisebb tó kertünk dísze lehet, ha megfelelően alakítjuk ki – nyilván nem elég egy lyukat ásni és vizet ereszteni bele -, és utána folyamatosan gondozzuk. Nagyon fontos szempont: még egy egészen kicsi tó is sok feladatot ad, csak akkor vágjunk bele a projektbe, ha ezt tudjuk vállalni. Már maga a kerti tó építése házilag – vagyis mi tervezzük, ássuk, fóliázzuk stb. – is nagy munka, de megéri a fáradságot: dekoratív, hangulatos, a kialakítása után pedig a gondozása elég jó hobbi. De hogyan kezdjünk bele?

HIRDETÉS

Tervezés, tervezés és még egy kis tervezés!

Mindenek előtt fel kell mérnünk a kertet. Mekkora tavat tudunk kialakítani, milyen a talaj, mennyire kavicsos, vannak-e nagyobb gyökerek benne? A legjobb, ha a kert legmélyebb pontjára tervezzük, formája legyen elliptikus.

Ha kiástuk a medret, kelleni fog:

  • geotextil
  • tófólia
  • tószivattyú és tószűrő
  • kavicsok, sziklák, egyéb dekorációk
  • vízinövények
  • halak (opcionális, nyilván több munkával jár)

Mire kell odafigyelni a tervezésnél?

Ha a tó több, mint 50 m³ és mélyebb, mint 1,5 m, akkor már engedély kell hozzá, erősen ajánlott tehát ennél kisebbet építeni. Arra viszont figyeljünk oda, hogy legalább 1 méter mélysége legyen, hogy a halaknak legyen esélye túlélni a telet.

Kerti tó építése házilag

Ha megvan a helye, kezdjük el kiásni a medret. Legyen legalább két olyan szint, amire majd növényeket tudunk ültetni. Ha elkészültünk vele, szórjunk az aljára folyami homokot. Terítsünk rá geofóliát, ami biztosítja a megfelelő szűrést, szigetelést, vízelvezetést és gyomelnyomást. Erre kell a tófóliát helyezni, melynek méretét az alábbiak alapján lehet kiszámolni:

HIRDETÉS
  • szélesség: tó szélessége + tó mélységének kétszerese + 100 cm
  • hossz: tó hossza + tó mélységének kétszerese + 100 cm

Ezekkel a méretekkel biztosan elég lesz a fólia. A lépcsőzetesen kialakított tavaknál még több anyagra van szükség. 10 m³ feletti tónál érdemes inkább gumifóliát használni PVC helyett, mert az tartósabb.

A meder szegélyét körberakhatjuk terméskővel vagy akár téglával, járdalappal.

Ezután jöhetnek a növények. Kaspóval együtt helyezzük őket a mederbe, vagy szabad gyökeresen. Mélyvízi növényeket a meder aljára kell tenni, a virágzókat pedig legfelülre. Amint kialakítottuk a tavunk növényvilágát, és beszereltük a szűrőrendszert, felengedhetjük vízzel. A víz pH-értékére is ügyeljünk, a halak számára a 6,5-8,5 közötti érték a megfelelő. A fólia széleit érdemes beásni, vagy rögzíteni a feltöltéskor, hogy semmiképp se mozduljon el.

Extra mini kerti tó

Bizony! Még a teraszra is tehetünk tavacskát, ami nemcsak remekül mutat, hanem a madaraknak jó fürdőhely, a rovaroknak pedig táplálékforrás. Csak egy edény kell, amit kibélelünk tófóliával (kétoldalas ragasztóval könnyen rögzíthető), megtöltünk különféle anyagokkal:

  • kavicsok
  • téglából szintek
  • növények

Végül csak fel kell tölteni vízzel, és kész is a mini tó.

HIRDETÉS
Nyitólap
Kihez forduljak?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél
Exit mobile version