A tavaszi szünet 2024. március 28-án, csütörtökön kezdődik és egészen április 7-ig, vasárnapig tart. Ha a család szeretne közösen kikapcsolódni, netán kifejezetten ünnepi programot keres, akkor irány a zengővárkonyi Míves Tojás Múzeum! Húsvéti programok gyerekeknek 2024-ben – mutatjuk az egyik legszínesebb és legeredetibb programsorozatot.
Folklórműsorokkal, tojásfestő, -díszítő és -patkoló bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal várja az érdeklődőket a zengővárkonyi Míves Tojás Múzeum március 24. és április 1. között.
Húsvéti programok gyerekeknek a tojásmúzeumban
A virágvasárnaptól húsvéthétfőig tartó programok keretében hétfőtől szombatig tojásírással, -karcolással és -patkolással, valamint a magrátétes tojásdíszítéssel ismerkedhetnek meg a látogatók délelőtt tíz órától a baranyai faluban – közölte az MTI-vel Nienhaus Rózsa, a múzeum vezetője. Hozzátette, a gyerekeket már március 24-i megnyitón, majd április 1-jéig minden nap népi játékok várják.
A virágvasárnapi megnyitón Borsós István tárogatóművész lép fel, majd kisgyerekek adnak elő folklórműsort. Ezután kezdődik az országos ifjúsági tojásíró verseny, amelyet követően az eredményeket is kihirdetik.
Hétfőtől szombatig a helyi Német házban délelőtt tíz órától tartják a tojásdíszítő bemutatókat. Március 28-án, csütörtökön Tüskés Tünde szalmafonó művész segítségével húsvéti díszeket is készíthetnek az érdeklődők.
Nagypénteken a helyi tojásmívesek állnak munkába, hogy elkészítsék az idei tojásokat. Húsvétvasárnap reggel kilenctől indul a hímestojás-keresés, majd hétfőn délelőtt a zengővárkonyi hagyományőrző egyesület tart locsolóműsort a tojásmúzeum előtt.
Mindezek mellett virágvasárnap és húsvéthétfő között folyamatosan látogatható a Míves Tojás Múzeum egyedülálló gyűjteménye, a Szalma-kincs-tár gyűjteménye és a zengővárkonyi tájház.
Tudnivalók a Míves Tojás Múzeumról
A múzeum egyedülálló gyűjteményét 2000-ben a zengővárkonyi tájház pajtájában nyitották meg. A gyűjtemény mintegy 2400 kiállított és további 2100, tárlókban őrzött darabot tartalmaz. Az intézmény anyagának különleges darabjai közé tartoznak az ún. utaveszett, a huculmintás, a karcolt, a bőcsi írott, a viaszlevonatos, a temperával festett, a patkolt, a mag- és szalmarátétes és a dróttal díszített tojások is.
A múzeumot évente több mint tízezren keresik fel. Magyarország mellett számos európai országból, valamint Ausztráliából, Afrikából, Kanadából, Japánból, Kínából, Oroszországból és az Egyesült Államokból is volt már látogatója az intézménynek.
A Míves Tojás Múzeumról és a húsvétváró programokról további információk olvashatók a tojasmuzeum.hu-n és a Míves Tojás Múzeum Zengővárkony Facebook-oldalon.