Márciusban soron kívül átköthető lesz a lakásbiztosítás, most éri meg összevetni a szerződésünket az új ajánlatokkal. Az új lakásbiztosítási kampányban 15-20%-ot eshet a lakásbiztosítások díja, de ki lehet fogni akár 50%-os kedvezményt is. Mi az a lakásbiztosítási kampány, miért éri meg most biztosítást váltani? Elmondjuk, hogy mire figyeljünk a mostani kampány során, hogy jól járjunk. Mivel lehet akár 50%-os díjkedvezményt szerezni a lakásbiztosítási kampány 2024. évre szóló ajánlataival?
Márciusban rendkívüli időszak érkezik- legalábbis, ami a lakásbiztosításokat érinti. Ugyanis a lakásbiztosítással rendelkezők most ingyen, plusz költségek nélkül lecserélhetik a meglévő lakásbiztosítási szerződést egy sokkal kedvezőbbre.
Lakásbiztosítási kampány 2024: mit érdemes tudni erről?
A kormány tavaly, a Nemzetgazdasági Minisztérium javaslatára döntött arról, hogy 2024 márciusától kezdődő extra időszakban ingyenesen újíthatjuk meg a lakásbiztosításokat. Ez nemcsak az ingyenességre vonatkozik, hanem a meglévő biztosítás évfordulójától is független. Tehát akkor is felmondhatjuk a régi biztosítást, ha még nem járt le, mindenféle plusz költség nélkül.
A biztosítóknak február 15-ig kellett az ügyfeleket tájékoztatni erről a lehetőségről, az ingyenes biztosítás váltás pedig március elsején indul, vagyis két hét van arra, hogy mindenki kiválassza a számára legkedvezőbb biztosítást.
Miért éri meg lakásbiztosítást váltani?
A számok azt mutatják, hogy a magyar ingatlanok közel háromnegyede, 100-ból 72 lakás rendelkezik lakásbiztosítással. Ez összesen 3,3 millió háztartást érint, ami európai viszonylatban egy elég jó arány. A szakértők szerint viszont a szerződések sokszor elavultak, nagy részüket már 4 évnél korábban kötötték. Ez alulbiztosítottságot eredményez, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a régen kötött biztosítás értéke már nem tudja fedezni az ingatlan aktuális értékét. Ez nagyjából a biztosított ingatlanok 87%-át érinti, a magyar ügyfelek átlagosan csak 7-10 évente aktualizálják a lakásbiztosításukat.
“Az alulbiztosítottság az egyik legnagyobb kockázatot jelenti a vagyon-, ezen belül a lakásbiztosításoknál. A szerződéseket érdemes rendszeresen megnézni, különösen egy komolyabb korszerűsítés, felújítás, vagy egy nagy értékű berendezés vásárlása után” – tanácsolja Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezetője.
Lakásbiztosítási kampány 2024: mennyivel járunk jobban?
A jegybank adatai szerint a lakásbiztosítások átlagos éves díja 58 ezer forint volt tavaly. A lakásbiztosítási kampánytól az várható, hogy átlagosan 10 százalékkal olcsóbban köthetünk majd új biztosítást. A biztosítási díj csökkenése mellett várhatóan a szolgáltatások tartalma is nőni fog.
“Ez összességében jelentős megtakarítás lehet, mert a biztosítási díjak sok szerződés esetén az éves átlagos infláció mértékével emelkedhetnek, ami most majdnem 18 százalékos díjemelést jelentene” – összegezte Besnyő Márton.
A számunkra legkedvezőbb ajánlatot az online elérhető kalkulátorokkal könnyedén kikereshetjük. Ilyen például az Insura vagy a Netrisk által működtetett online kalkulátor, ahol a szükséges adatokat beírva összesítve láthatjuk a legkedvezőbb ajánlatokat.
A konkrét akciós díjakat tehát személyre, illetve ingatlanra szabva érhetjük el a biztosítóknál, amelyeket majd csak márciusban fognak kiadni. Előzetes kalkulációk alapján azonban a legtöbbet a családi házzal rendelkezők spórolhatnak majd.
“A családi házak esetén a nem ritkán 80-100 ezer forintot is elérő éves biztosítási díjak akár a felükre csökkenthetők, vagyis az átlagos megtakarítás évi 40-50 ezer forint is lehet. A lakásoknál az átlagdíjak valamivel alacsonyabbak, de a BEK szerint itt is elérhető 10-20 ezer forintos éves megtakarítás.”– foglalta össze a pénzcentrum.hu
Hogyan kell felmondani a jelenlegi biztosítást, ha kedvezőbbet találtunk?
A biztosítás felmondását mindig írásban kell jelezni a biztosító társaság felé. Az írásban benyújtott felmondó nyilatkozat mindenképpen tartalmazza:
- biztosító nevét, biztosítás típusát
- biztosítási szerződés- vagy kötvényszámot
- személyes adatainkat
- felmondás okát
- mely év, hónap, naptól kívánjuk felmondani a biztosítást
A felmondási nyilatkozatot levélben és e-mailben is elküldhetjük, illetve a biztosító online felületén is beadhatjuk. Továbbá személyesen is leadhatjuk a biztosító ügyfélszolgálatán. A felmondási idő 30 nap, így korábbi biztosításunk a felmondási nyilatkozat megérkezését követően még ennyi ideig érvényes marad. Viszont számoljunk azzal, hogy a felmondási időre is ki kell fizetni a biztosítást, sőt, tartozás esetén nem szűnik meg a szerződés, amíg ki nem egyenlítjük azt.