Kapszulás kávéfőző tisztítása házilag: jól vigyázz, mit öntesz bele, könnyen tönkremehet a gép


A reggeli kávé sokaknak napindító rituálé. Kapszulás, kotyogós, french press, filteres és miegymás. Rengeteg módja van a kávékészítésnek és fogyasztásnak, de vajon milyen gyakran érdemes kitisztítanunk a gépeket? Mit érdemes használni hozzá? A presszós és a kapszulás kávéfőző tisztítása házilag egy kicsit bonyolultabb, több mindenre kell odafigyelnünk.

Kávéfőző tisztítása

Bármilyen kávéfőzőről is legyen szó, a vízkőlerakódás komoly problémát okozhat, ha nem foglalkozunk vele. A vízben levő ásványi anyagok minden használatnál lerakódnak. Ez pedig rövid időn belül képes eltömíteni a vízvezetékeket, és ebben az esetben már lehet, hogy csak az alkatrészcserével tudjuk újra használni gépünket.

Egyesek szerint nyugodtan alkalmazhatunk ecetet, míg mások úgy vélik, ezzel nagy kárt okozunk a gép egyes alkatrészeiben. Nézzük meg, milyen lehetőségeink vannak!

Kapszulás kávéfőző tisztítása házilag

A vízkőmentesítéshez természetesen használhatjuk a gyári vagy a boltban kapható tisztítószereket is, de nem feltétlen szükséges ehhez folyamodnunk. A legtöbb ilyen szer ugyanis egy összetevőből áll, ami nem más, mint a citromsav. Tehát, ha éppen nincs otthon bolti tisztítószer, vagy spórolni szeretnénk, nyugodtan használhatunk sima citromsavat a vízkő eltávolításához.

  • Citromsavas vízkőtisztító: két evőkanálnyi citromsavat oldjunk fel fél liter vízben, ezt öntsük a víztartályba, majd indítsuk el a kávéfőzőt. Érdemes a víztartály szűrőjét eltávolítani a tisztítás előtt, nehogy lerakódjon benne a citromsav, különben később ez befolyásolhatja a kávé ízét. Ha a citromsavas víz átment a gépen, mossuk át egyszer sima, tiszta vízzel, sőt ha tehetjük, használjunk desztillált vizet. Lehet, hogy többször is át kell majd engednünk rajta a vizet ahhoz, hogy az teljesen akadálymentesen folyhasson ki.

Miért ne használjunk ecetet kávégép tisztításához?

Az ecet nagyon agresszív, a modern kávégépek alumínium kazánjait szétmarja, a szilikon tömítéseknél méret- és alakváltozást okoz, a teflon csöveknek se tesz jót. Ezért nem szabad ecettel takarítani a modern gépeket.

Vízforralót, régi kotyogós kávéfőzőt nyugodtan takaríthatunk ecet és víz elegyével. Illetve, ha utánanézünk kávégépünk alkatrészeinek, és úgy véljük, hogy azokban nem okozna kárt az ecetes tisztítás, át lehet mosni ecettel is: kétharmad rész vizet keverjünk össze egyharmad gyenge ecettel, és ezt töltsük a víztartályba. Hagyjuk állni egy kicsit, majd főzzük le a folyadékot. Ezt követően pedig tiszta vízzel mossuk át a gépet, amíg el nem tűnik az ecetszag.

Csak abban az esetben használjunk ecetet, ha tényleg biztosak vagyunk benne, hogy nem fog gondot okozni a későbbiekben.

Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is:

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Így készíts fokhagymás mézet! Csökkenti a gyulladást, erősíti az immunrendszert, és még 7 áldásos hatás

Napi 1 kanál ebből a keverékből távol tartja a betegségeket. Csupán méz és fokhagyma kell hozz, készítsd el!

Kisgépkölcsönző nyílik a budai kerületi önkormányzatnál

Kisgépkölcsönző nyílik a II. kerületi önkormányzatnál - a hírt a polgármester, Őrsi Gergely...

Szürkehályogra 14.500 forint adókedvezmény jár: utólag is kérhetjük a kifizetést

Bizonyos súlyos betegségekkel élők számára adókedvezmény jár. Ennek összege a minimálbér egyharmadának 15%-a...

Mennyit fogyaszt egy klíma, ha fűtésre használod? Meglepő, de nem annyit, mint gondolnád

Tényleg az elektromos fűtés a legolcsóbb? Mutatjuk mennyit fogyaszt egy klíma, ha egész napos fűtésre is használod.

10 kérdéses retró kvíz: tudod, mi volt a dollárbolt?

Ha szeretnél egy kis nosztalgiát csempészni a napodba, ez a kvíz neked szól!

Miért nehéz segítséget kérni függőként, és hogyan lehetséges?

Ha nem foglalkozol a függőséggel, az fog foglalkozni veled - Böcskei Balázs írása.