A kormány 2023. december elején jelentette be a Napenergia Plusz Programot. A 75,8 milliárd forintos keretösszeggel induló program segítségével várhatóan 15 ezer lakossági felhasználó juthat energiatárolóval kiegészített napelemes rendszerhez, amelyhez az állam 66%-os támogatást nyújt. A pályázat előregisztrációja 2024. január 15-én indul és a pályázatokról a beérkezés sorrendje dönt, így érdemes minél hamarabb beadni a szükséges dokumentumokat. A pályázat célja, hogy a napenergia termelésével és tárolásával segítsék a háztartások áramszámlájának csökkentését. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy melyek a Napenergia Plusz Program feltételei.
Szeretnéd tudni, hogy mennyit fogyasztanak a háztartási gépek otthonodban? Így számolhatod ki.
A Napenergia Plusz Program feltételei
A 2024. január 15-től megnyíló programban magánszemélyek pályázhatnak új napelem és tároló együttes létesítéséhez egy ingatlan esetében, akár 5 millió forintos támogatásra.
A támogatásra azok pályázhatnak, akik:
- rendelkeznek saját tulajdonú lakóingatlannal vagy résztulajdonnal,
- haszonélvezeti joggal,
- lízingszerződéssel és
- magyar adóazonosító jellel
- az épület vagy épületrész jogi és energetikai szempontból önálló egységet képez
- családi ház, ikerház, sorház vagy maximum 6 lakásos társasház
- csak új beruházás, meglévő rendszer bővítésére vagy átalakítására nincs lehetőség
Mi lehet kizáró ok?
A Napenergia Plusz Programban feltételei szerint nem jogosult a támogatásra az, akinek lejárt vagy hatvan napot meghaladó adó- vagy köztartozása van. Amennyiben a lakóingatlan vállalkozás székhelye, telephelye, fióktelepe vagy tulajdona, szintén nem jogosult támogatásra.
A Napenergia Plusz Program feltételei szerint milyen rendszer telepítésére szól a támogatás?
A Napenergia Plusz Program feltételei olyan energiatárolóval kiegészített napelemes rendszerek telepítését teszik lehetővé, ahol az:
- inverter kapacitása minimum 4, maximum 5 kW
- az akkumulátorok kapacitása minimum 7,5 maximum 10 kWh
- a napelem panelek teljesítménye az inverter teljesítményének legfeljebb maximum 120 százaléka
A mérőhely szabványosítása és (legfeljebb 3*20 A-es) fázisbővítése maximum 600 ezer forint értékben számolható el. Ezen felül, az előkészítési és adminisztratív költségekre a beruházási kiadások legfeljebb 15 százaléka fordítható. A várható megtérülési időhöz igazodva egységesen tíz év lesz a rendszer-, és kivitelezői garanciák, valamint a napelemre, a tárolóra és az inverterre vonatkozó termékgarancia teljes időtartama is.
Hogyan történik a regisztráció?
A Napenergia Plusz Programba kizárólag a generálkivitelezőknek kell regisztrálniuk. A generálkivitelezőknek dolgozó alvállalkozóknak nem szükséges regisztrálni. A pályázatban részt vevő magánszemélyek január 15-től választhatnak majd kivitelezőt, kizárólag a Napenergia Plusz Programban regisztrált cégek közül.
Támogatási kérelmeket a már megkötött kivitelezői szerződéssel rendelkezők nyújthatnak majd be, amelyhez kötelező lesz használni a kiíró által biztosított szerződésmintát. Emellett a pályázók és kivitelezők védelme érdekében a nemrég módosított dokumentumok részletezik a vállalkozási szerződés felmondási feltételeit, jogosulatlan felhasználás esetén a támogatás visszakövetelésének lehetséges módját.
A regisztrációhoz szükséges teljes dokumentáció elérhető a Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség pályázati felületén.