Így vezess, hogy spórolj az üzemanyaggal

Vezetési technikánk átgondolásával, egy kis odafigyeléssel autónk fogyasztását jelentősen csökkenthetjük, élettartalmát pedig megnövelhetjük. Ezekre érdemes odafigyelned, hogy spórolj a méregdrága üzemanyaggal:

Olyan sokat drágult az utóbbi időben az autótartás, hogy mindenki ott próbál vele spórolni, ahol tud. Az üzemanyagért például július óta már 100 forinttal kell többet fizetni literenként. Ez rengeteg. Most pedig további két számjegyű ugrás jön a dízelnél. A spórolás érdekében érdemes tehát úgy bánni a gépjárművünkkel, hogy az a lehető legkevesebbet fogyassza.

Tartsd karban a kocsit

Nem érdemes halogatni a kisebb-nagyobb javításokat, éves karbantartásokat gépjárművünkön. A VG.hu cikke szerint egy régi vagy meghibásodott motor CO2-kibocsátása magasabb a megengedettnél, és átlagosan 4 százalékkal növelheti az üzemanyag-fogyasztást. Sőt, ez súlyos karbantartási probléma esetén a 40 százalékot is elérheti.

Ide tartozik az is, hogy nagyon sokat számít a gumiabroncsok nyomásának megfelelő beállítása. Ezt is érdemes rendszeresen ellenőrizi. A kocsink gyártója meghatározza, a mi típusunkhoz mekkora keréknyomás az ajánlott. Ezt kell szem előtt tartani. A megfelelően felfújt gumiabroncsok akár 3 százalékkal is javíthatják a futásteljesítményt és az üzemanyag-felhasználást. Sőt, az idő előtti elhasználódást is elkerülheti.

Ugyancsak kocsink karbantartásához tartozik a megfelelő motorolaj. Mindig a motor típusának megfelelő, a gyártó által ajánlott motorolajat kell használni. Ha nem így teszel, akár 2-3 százalékkal kevesebbet tudsz megtenni egy tank üzemanyaggal.

Érdemes rendszeresen figyelni a kocsink átlagfogyasztását is. Ha feltűnően megváltozik, megugrik az eddig megszokottól az átlagfogyasztás, az a jármű meghibásodására is utalhat, amit érdemes megvizsgáltatni. Persze ez is lehet, hogy vezetési stílusunk változott meg, amit szintén érdemes átgondolni ilyenkor.

Így vezesd az autódat:

Kerüld a hirtelen nagy gázadást, vagy nagy fékezést!

Itt nem arról van szó, hogy nagyon lassan, fokozatosan kell felgyorsítani az autót, mert ez a módszer is növeli a fogyasztást. Az Echotuning szerint a lényeg az, hogy az utazási sebességet (és fordulatszámot) a lehető legrövidebb idő alatt érdemes elérni. De ezt semmiképpen sem tövig nyomott gázpedállal kell tenni (2/3-ad pedálállás elegendő), inkább részterhelésen. Ugye emlékszünk még a karburátoros motorokra, ahol egy hirtelen gázadásra egy plusz fúvóka többlet üzemanyagot juttatott a motorba! Ezt az elvet kell figyelembe venni és kerülni az „extra dúsítást” a gyorsításnál.

Padlóféket is csak nagyon szükséges esetben célszerű használni. Indokolatlanul nagyot fékezni nem gazdaságos, mert nagyon lelassulsz és újra fel kell majd gyorsítanod. Egyenletes sebességgel haladj, tarts megfelelő követési távolságot. Ez egyébként biztonságosabb is. Mozgásban levő tömeget felgyorsítani és mozgásban tartani kevesebb üzemanyaggal jár, mint álló helyzetből ismét mozgásra bírni.

Ne száguldozz, ne is menj túl lassan!

Se túl lassan, se túl gyorsan! A legjobb fogyasztás akkor érhető el, ha 50-90 kilométer közötti sebességgel haladsz, a 30 és a 130 ehhez képest 15-25%-kal nagyobb fogyasztást eredményezhet.

Tervezd meg az útvonalat, használj GPS-t!

Használj navigációt, vagy előre tervezd meg tudatosan! Így a legrövidebb úton mehetsz, és nem fogsz feleslegesen tévelyegni. Nem beszélve arról, hogy a dugót is elkerülheted. A Waze és a Maps például jók és ingyenesek, de több lehetőség is van.

Kerüld a dugókat!

Minél kevesebb dugót! Ha csúcsidőben muszáj autóba ülnöd, igyekezz elkerülni a dugókat. A dugóban ismétlődő indulás-megállás nagyon sok üzemanyagot fogyaszt, még az is jobban megéri, ha kis kerülővel mész, ha el tudod kerülni.

Használj motorféket!

Lassítást, fékezést, megállást lehetőleg mindig motorfékkel együtt tegyük. Azon felül, hogy a fékbetéttel is spórolsz, üzemanyag sem jut a motorba. Motorfék esetén a motor üzemanyag ellátása lezár, ezzel is fogyasztás csökkenést tudunk elérni.

Az Ecotuning javaslata az, hogy használd a motorféket ameddig lehet, majd ha már a motorfék nem használható tovább (a túl alacsony fordulatszám miatt) és a körülmények is engedik tedd ki üresbe a váltót és hagyd kigurulni. A kigurítás előnye, hogy ha közben változik a közlekedési helyzet és megindul a forgalom, akkor még mozgásban levő tömeget kell ismét felgyorsítani, ami szintén kevesebb energiát igényel, mit az állóhelyzetből történő elindulás.

Nem mindig hasznos a tempomat!

A tempomat nem látja a közeledő akadályt, változó terepviszonyokat, nem tudja, hogy domb jön, vagy lejtő lesz. A sofőr viszont ezt látja, így a közeledő emelkedő előtt tud adni egy kicsit nagyobb gázt, így ezt a nagyobb erőkifejtést a motornak nem a dombon felfele kell kiadnia, ezzel is csökkenthetjük a fogyasztást. Az emelkedő tetején ugyanez lesz a helyzet. Te már látod az emelkedő végét, így a gázpedál folyamatos visszább engedésével csökkentheted az üzemanyagot, míg a tempomat még mindig „tejes gázzal” tolja át az autót a bukkanón, majd esetleg visszafékezi. Sík úton lehet létjogosultsága a sebességtartó automatika használatának.

Ne járasd feleslegesen a motort!

Ha 5 percet kell állnod, inkább állítsd le a kocsit. Az autó akkor is fogyaszt üzemanyagot, ha nem mozog, csak álló helyzetben járatjuk a motort. Nem is keveset!

A légkondi:

Nem érdemes mindig légkondit használni. Az ugyanis erősen meg tudja dobni a fogyasztást, főleg a rövidebb, városon belüli utak alkalmával. Ha teheted, 24°C alatt például már ne kapcsold be a légkondit. A hosszabb utakon jól jön a légkondi. A nagyobb sebességel haladáskor ugyanis már nem tanácsos az ablak lehúzásával hűteni az utasteret, mert az jelentősen rontja a légellenállást, ezzel pedig a fogyasztást is. Tehát: Rövid, lassabb utakra lehúzott ablak, hosszabb, gyorsabb utakra légkondi.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...