Felkarolta az erkélynapelemek ügyét a fővárosi II. kerület: kezdeményezik, hogy engedélyezhető legyen a rendszerek telepítése és üzemeltetése.

Van ez a termék, ami csökkentené a villanyszámlát, megfizethető, már itthon is lehet kapni, használni viszont tilos. Az erkélynapelem (vagy erkély napelem és erkélyi napelem) egy kis teljesítményű, erkélyre házilag felszerelhető napelemes rendszer, amit a lakásban lévő konnektorhoz lehet csatlakoztatni. Nem termel túl sok áramot, de arra alkalmas, hogy egy háztartás állandói fogyasztóinak, pl. a hűtőszekrénynek, bojlernek, wifi routernek besegítsen.

A rezsicsökkentő kütyü, amit bárki megvehet, de senki sem használhat

Ezek a rendszerek 600 vagy 800 watt teljesítményig az unióban mindenhol használhatók – kivéve itthon. A magyar áramszolgáltatók általános szerződési feltételei (ászf) ugyanis nem engedik meg, hogy a fogyasztó áramot tápláljon be a konnektoron keresztül a lakás vezetékeibe.

Ennek ellenére nem kell sokat kutakodnunk ahhoz a neten, hogy olyan céget találjunk, amely erkélynapelemet kínál. A G7 vette észre, hogy egy ideje már magyar vevők az Alzánál is beszerezhetik az erkélynapelemes rendszerek fő kellékét, az úgynevezett mikroinvertert. A mikroinverterhez villanyszerelő képzettség nélkül csatlakoztatni lehet az erkélyre kitett napelemtáblákat. A szerkezet a napközben termelődő áramot átalakítja és szükség szerint elosztja. Ha épp van a lakásban áramfogyasztás, akkor oda segít be, de ha erre nincs szükség, akkor a termelődő áramot elraktározza egy kisebb akkumulátorban.

Erkély napelem engedélyeztetése – a II. kerület szabaddá tenné az utat

Őrsi Gergely, Budapest II. kerületének polgármestere közösségi oldalán jelentette be, hogy a testülettel kezdeményezik az erkélyi napelemek telepítésének és üzemeltetésének engedélyezhetőségét. Mint írja, a megújuló energiaforrások szerepe egyre inkább felértékelődik, ezért minden eszközzel támogatni kell azok térnyerését.

„Ennek szellemében döntöttünk mai testületi ülésünkön arról, egyeztetéseket és jogszabály-módosítást kezdeményezünk, hogy jobban elterjedhessenek a költséghatékony napelemes megoldások, mint például az erkélynapelemek, és biztosított legyen az egyszerű, átlátható, a felhasználóknak megtakarítást eredményező szaldós elszámolási rendszer és szabályozási környezet”– olvasható a bejegyzésben.

Mi a baj az erkélynapelemmel?

Ahogy írtuk, termék használata az európai országokban általában csak bejelentéshez kötött, viszont Magyarországon az az áramszolgáltatók álláspontja szerint tilos. A szolgáltatók biztonsági és technológiai okokra hivatkoznak. Kapcsolódó cikkünk:

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kapcsolódó

Legfrissebb

Mihez van joga a rendőrnek? Ezekben az esetekben mondhatsz nemet, a törvény melletted áll

Erre figyelj, ha igazoltatnak! Mutatjuk mi lehet jogos és mi jogtalan a rendőri intézkedés során.

Nincs karácsony családi veszekedés nélkül? Hogyne lenne, itt a megoldás!

Sokszor olyan rokonokkal találkozunk, akikkel amúgy egy éve nem beszéltünk.

Kapható-e kártérítés iskolai baleset után? Miért felelős az intézmény?

Ezen intézmények felelőssége szigorú, hiszen a szülőknek nem igazán van ráhatásuk arra, hogy gyerekeik mit csinálnak az iskola falai között.