Ezzel a trükkel könnyebb lesz a takarítás: az ADHD tároló

Ma már szinte mindenki tudja, mi az az ADHD. A betűszó angol kifejezésekből tevődik össze (attention deficit or/and hyperactivity disorder), figyelemhiányos/hiperaktivitás zavarként lehetne a legpontosabban magyarra fordítani, azonban ez nem elég kifejező. Az ADHD-t sajnos napjainkban kezdik elkoptatni az emberek, hiszen számos közösségi média felületen dobálóznak ezzel a kifejezéssel, mára a legfiatalabb generáció is használja ezt, azonban ez nem jó út. Mutatunk egy egyszerű rendrakási/takarítási trükköt, ami nagy segítség lehet a hétköznapokban.
Mi az az ADHD?
Mint írtam, a pontos meghatározás szerint ez a figyelemhiányos/hiperaktivitási zavarként lehetne leírni. Azonban ahhoz, hogy valóban ezt a diagnózist kapjunk szakemberhez kell fordulni, nem azonosíthatjuk be magunkon az ADHD-t csak azért, mert szétszórtak vagyunk vagy feledékenyek, esetleg kicsit kényszeresek. Azáltal, hogy egyre többen vallják magukat ADHD-val küzdőnek, a betegség valóságossága kezd elkopni és kezd – sajnos – egyre inkább komolyan vehetetlenebbé válni a tünetegyüttes. Jó pár évvel ezelőtt a depresszió volt a „legtrendibb” lelki betegség, sokan diagnosztizálták magukat ezzel, annak ellenére, hogy sem vizsgálat, sem terápia nem állt emögött.
Az ADHD tünetei a következők:
- figyelemzavar, szétszórtság
- emocionális nehézségek
- impulzivitás
- hiperaktivitás, folytonos nyüzsgés
- figyelmet követelő magatartás
- gyermekkorban: koordinációs nehézségek, iskolai gondok
- ellenálló, zsarnokoskodó magatartás
Az azonban, hogy ezekből néhányat szoktunk magunkon is érzékelni, egyáltalán nem jelenti azt, hogy ADHD-nk van. Ezek mind természetesek minden embernél, mindenkinek lehet rosszabb és jobb napja, ezek szerint változik a viselkedésünk is. Nagyon fontos kiemelni, hogy az ADHD-t szakember állapíthatja csak meg és írhat fel rá kezelést! Rengeteget ronthatunk a betegség megítélésén és elfogadottságán, ha csak azért nevezzük magunkat ADHD-snak (vagy bármilyen más betegséggel küzdőnek), mert mi úgy érezzük, hogy így van. Soha ne végezzünk öndiagnosztikát, pláne ne terjesszük a saját diagnózisunkat valódiként.
Azonban most mutatunk egy takarítási trükk, ami az ADHD-val küzdők számára is segítség lehet. Fontos, hogy ne mi igazodjunk a takarításhoz, hanem a takarítást igazítsuk a mi igényeinkhez. Engedjük el a kényszert, hogy úgy csináljuk, ahogy azt általában az emberek szokták, alakítsunk ki saját, nekünk megfelelő rutint.
Takarítási trükk: az ADHD tároló
Egy TikTok videóban bukkantunk rá erre a gyönyszemre, amiben egy hölgy mutatja be, mit használ ahhoz, hogy könnyebben boldoguljon a hétköznapokban. Mi az ADHD tároló nevet adtuk ennek a teljesen közönséges, de praktikus gurulós tárolónak. A lényege az, hogy a kallódó holmik ne vegyék át az uralmat a lakás felett.
Az első lépés egyszerű és nagyszerű: mindent, amit találunk a szobában egyszerűen dobáljunk az ADHD tároló egyik polcára. Ez lehet a gyerek játéka, iPad, zokni, pulcsi, tényleg bármi. Nem kell egyből a helyükre tennünk a széthagyott dolgokat, hanem hajítsuk a polcra. Kis energiabefektetéssel lesz sokkal rendezettebb az otthonunk, és még csak neki sem kell állni, mint például a porszívózásnak. Csak úgy jövet-menet pakolhatunk.
Időzítős trükk
Ahhoz, hogy ne terelődjön el a figyelmünk és felejtsük el percenként, hogy mibe is kezdtünk bele, érdemes egy időzítőt beállítani YouTube-on a tévénken, így folyamatosan látjuk mennyi ideje csináljuk, amit elkezdtünk. Emellett akárhányszor rápillantunk az időzítő visszaszámlálására, újra visszaszerezhetjük a fókuszt az adott feladat felett.
Kevesebb megfelelni vágyás
A támogató környezet fontos. Az ADHD tároló és az időzítő mellett elengedhetetlen, hogy elfogadjanak minket – és mi is magunkat – hibáinkkal, esetleg bosszantó szokásunkkal együtt. Ne felejtsük el azt sem, hogy nem mi vagyunk az otthonunkért, hanem fordítva: a rend fontos és jó dolog, de nem baj, ha nem tudjuk mindig fenntartani.