Áprilisban 12,6 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek forgalma – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Több pénzért vásárolunk kevesebb árut, gyakorlatilag mindenen spórolunk, ez derül ki a jelentésből.
Az adatok úgy sem festenek jól, ha nem a tavaly ilyenkorit, hanem a márciusit nézzük: az előző havihoz képest 0,9 százalékkal esett vissza a forgalom. A benzinkutak forgalma áprilisban 22,9 százalékkal volt kisebb, mint egy éve, az élelmiszerüzleteké 8,6 százalékkal, a nem ételt áruló boltoké pedig 10,7 százalékkal.
Zuhan a boltok forgalma
Az adatok részletesen:
Áprilisban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene naptárhatástól megtisztítva 8,6 százalékkal kisebb lett az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 10 százalékkal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 4,1 százalékkal mérséklődött.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 10,7 százalékkal csökkent. Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 5,4 százalékkal nőtt, a használtcikk-üzletekben 0,3, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 9,6, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben 12, az iparcikk jellegű vegyes és a bútor-, műszakicikk-üzletekben 20-20 százalékkal kisebb lett.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,7 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 8,4 százalékkal csökkent.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 22,9 százalékkal elmaradt az előző év azonos havitól.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 4,4 százalékkal csökkentek.
Áprilisban az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1479 milliárd forintot ért el.
Az országos kiskereskedelmi forgalom 49 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 35 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
2023. január-áprilisban a kiskereskedelem forgalmának volumene naptárhatástól megtisztítva 10,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 8,2, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8,1, az üzemanyag-kiskereskedelemben 20,2 százalékkal visszaesett az értékesítés volumene – közölte a KSH.
Kevesebbet vásárolunk? Dehogy!
Ezek a számok a megvásárolt termékek mennyiségét mutatják, nem azt, hogy mennyi pénzt költöttünk el rájuk. Ha a pénzmennyiséget nézzük, akkor az jön ki, hogy 7,5 százalékkal több pénzt elköltve vásároltunk 12,6 százalékkal kevesebb árut.
A magyarok több mint fele nem keres annyit, hogy gond nélkül kijöjjön a hó végén. Átlagos életszínvonalra eleget csak a lakosság 10 százaléka keres. Te hova tartozol: a bevételeid elérik a szegénységi küszöböt? Számold ki!