A hamu nagyon hasznos a kerti munkálatok során, de akár házi kedvencünknek is segíthet, és remek tisztítószer. Megmutatjuk, mit csinálj a hamuval a kertben: a hamu védi a növényeket a téli fagyoktól, remek kártevők és egerek ellen, tisztít, komposztál és kiváló bio tápszer.
A hamu a szerves anyagok elégése (más néven a hevítés hatására elillanó anyagok), távozása után visszahagyott szilárd maradék. Anyagi összetételében különféle oxidok és sók játszanak szerepet. Erősen lúgos kémhatású anyag, pH értéke 10-13 közé esik, ezen tulajdonságának köszönhetően tisztító hatása igen jelentős.
Mit csinálj a hamuval? Csodát tesz a kerttel, ha a következő 4 dolgokra használod:
Növények tunningolására
Kiváló bio tápszer, mely foszfort, káliumot, nyomelemeket, magnéziumot, bórt, illetve vasat is tartalmaz, ennek köszönhetően serkenti a növények természetes fejlődését. Mivel nincsen benne klór, a hamu a legkiválóbb káliumos trágya.
Kártevők ellen
Rendkívül sikeresen használhatjuk a kerti élősködők elűzésére is. A burgonyabogarat, a kerti csigát, a káposztalegyet (de még a káposztalepke első nemzedékét is), a levél- és pajzstetveket, hangyákat is elriasztja. A kerti élősködőkhöz hasonlóan a pince, sufni sarkaiba rakva hatékony a patkányok, egerek, illetve csótányok elleni küzdelemben is.
Növényvédő
A hamu védi a növényeket a téli fagyoktól a körülöttük lévő talajra szórva. Fontos tudni, hogy savas földnek csak óvatosan ajánlott.
Milyen növényeknek segíthet a hamu?
A palántázott növények közül a paradicsom kedveli leginkább. De jó hatást gyakorol még a szőlőre, a babra, a spenótra, az avokádóra, illetve a fokhagymára is. A rózsa ültetése előtt is jót tesz egy negyed bögre hamu az ültető gödörben.
Mire használhatjuk még a hamut?
Kerti növényeink megóvása mellett háziállataink védelmében is jelentős, ugyanis megvédi őket a kullancsoktól, illetve kórokozóktól, miután ecettel összekeverve kenhető massza formájában bundájukra kentük. Akár tisztító- vagy súrólószerként is használhatjuk.
Fontos, hogy fahamut száraz állapotban tároljunk csak, ugyanis veszít hatóanyag-tartalmából, ha nedvesség éri.
Vigyázzunk!
A hamu használata során azonban azt meg kell jegyeznünk, hogy szénből származó formáját ne használjuk, ugyanis az mérgező toxinokat tartalmaz. A szintén hamuból származó kálilúg maró hatású folyadék, ezért gyermekektől szigorúan elzárt helyen tartandó.