Bosszantó, kellemetlen jelenség lehet, amit inkább megpróbálunk ignorálni, mert azt gondoljuk, túl költséges lenne szerelőt hívni vagy egyszerűen elhitetjük magunkkal, hogy majd abbamarad magától a csap csöpögése. Azonban ha nem teszünk a csöpögés ellen, hamar megugorhat a vízszámla és azt kívánjuk, bárcsak megjavítottuk volna a csapot. De miért csöpög a csap? Mutatunk 5 tipikus hibát, amit házilag is megjavíthatsz, sőt, azt is, hogy hogyan!
Vízkőlerakódás
Az egyik legkönnyebben orvosolható ok, amit házilag is megjavíthatunk. Ha vízkőlerakódás miatt eldugul a szűrő és nem tud lefolyni a víz, akkor felgyülemlik és végül csöpögve távozik a csapból. Ilyenkor elég a szűrőt eltávolítani, némi ecettel megtisztítani és máris megoldódott a csap csöpögése, ráadásul szerelőt sem kellett hívni hozzá.
Meglazult az alátét
A csap csöpögését kiválthatja a meglazult alátét is, azonban ezt sok esetben házilag is megjavíthatunk. Az alátét azért felel, hogy záráskor elvágja a víz útját, nyitáskor pedig utat engedjen annak. Ha meglazul, akkor elvész a szigetelőereje, ha valójában csak elmozdulásról van szó, akkor házilag is megjavíthatjuk, azonban, ha megrepedt vagy eldeformálódott, akkor cserélni kell.
Elromlott a tömítés
A tömítés folyamatos használatnak van kitéve és mivel gumiból van, ezért természetes, hogy bizonyos időközönként cserélni kell azt. Érdemes tartani párat otthon, hogyha elkezdene csöpögni a csap, akkor azonnal meg tudjuk javítani házilag is.
Elkopott a betét
Tipikus hibája a víznek folyamatosan kitett részeknek a kopás, ezért a csap csöpögéséért is sok esetben ez a felelős. A tömítésként funkcionáló kerámialapok kopása könnyen lehet a csap csöpögésének kiváltó oka. A szennyeződés és a vízkő a kopások első számú okozója, szerencsére azonban ez sem igényel vagyonokat, hogy házilag megjavítsuk.
A perlátorok vízkövesedése
A csöpögő csapokat okozhatják ezen kis alkatrészek meghibásodása is, melyek a víztakarékosságban játszanak fontos szerepet. Ha kisebb a baj, akkor házilag is megjavíthatjuk, csupán meg kell tisztítani ezeket az az alkatrészeket. Eltömődésüket, elvízkövesedésüket legtöbb esetben a kemény víz okozza.
Hogyan javítsunk egykaros csaptelepet?
Az egykaros csaptelepek kevesebbszer hibásodnak meg, mint tekerős társai, a vízkő és az idő múlása azonban kikezdi ezt a fajta rendszert is. Ha csöpög a csap, akkor a legtöbbször a vízkő a hibás, ezt azonban házilag is meg lehet javítani. A kart egyszerűen le lehet szerelni, ki kell lazítani a csavarját, majd leemelni. Ezt követően egy alapos ecetes tisztítás után, a szilikon anyag pótlásával a legtöbb esetben meg is szüntettük a problémát.
Ha azonban a kopott kerámialapok okozzák a csöpögést, akkor a betétet rögzítő gyűrűt kell kicsavarni, ezalatt találjuk meg a kerámiabetétet. Ha ez megvan, oszlassunk el az alkatrészen szilikonos zsírt, majd mozgassuk úgy, hogy mindenhova jusson az anyagból. Előfordulhat, hogy már a szétszerelés is megoldja a problémát és nincs szükség a betétek cseréjére.
Tekerős csaptelep javítása
Ha régebbi, tekerős vagy orsós csaptelepünk csepeg, akkor az egykarosnál bonyolultabb lesz házilag megjavítani, de nem lehetetlen feladat. Az elsődleges, hogy a betétet mindig szereljük ki, a problémától függetlenül.
- Emeljük le a csavarógombot.
- Villáskulccsal vagy állítható pofás szerelőkulccsal hajtsuk ki a betétet a csapból.
- Ellenőrizzük a szeleptányér tömítését, a legtöbb esetben ez okozza a csap csöpögését, a megfelelő méretű tömítőgyűrű cseréjével a legtöbbször sikerülhet házilag megjavítani a csöpögést.
- Érdemes a szelepülést is megvizsgálni és megtisztítani, így ez sem okozhat egy darabig gondot!
Mennyi víz folyik el fölöslegesen naponta, ha csöpög a csap?
A csöpögő csap tipikus okaira a megoldást a legtöbb esetben házilag is meg lehet találni és érdemes is, hiszen egy apró figyelmetlenségnek vagy lustaságnak köszönhetően durván meg tudja növelni vízszámlánkat a folytonos csöpögés. Egy nap alatt ugyanis 40-60 liter vizet is képes átfolyatni magán egy csöpögő csaptelep. Ez pedig biztosan fel fog tűnni hóvégén, amikor be szeretnénk fizetni a számlát és ostorozhatjuk magunkat, miért nem szántunk pár percet a megjavítására házilag, ami a legtöbb esetben pofon egyszerű.