Itt a tavasz, megkezdődtek a kerti munkák. Mit tegyünk, ha a szépen gyepesített kertünkbe beköltözik egy vakond? A vakond ellen házilag is védekezhetünk. Összegyűjtöttünk 4 módszert, melyekkel a védett kisállat élete is megmenthető.
Először is győződjünk meg arról, hogy valóban vakond okozza-e bosszúságot, ugyanis más állatok is hasonló túrásokkal „gazdagíthatják” a kertünket.
A vakond nagyon rosszul lát, szaglása viszont nagyon jó, ezt követve kerül a kertünkbe. Remekül ás, és folyamatosan mozgásban van, téli álmot sem alszik. A vakond hasznos állat, mert átforgatja a talajt, elkeveri benne a rothadó növényeket. Védett állat, eszmei értéke 25 ezer forint, akkor is, ha a saját kertünkben él. Így megölni egyáltalán nem szabad!
Vakond ellen házilag – humánus módszerek:
1. A vakond a földigiliszták, lótetűk és hasonló „finomságok” miatt költözik a kertünkbe, ha ezektől megszabadulunk, a vakond is odébb áll. Ha ősszel és tavasszal elvégzed a kerted a kártevők elleni munkálatokat, akkor nem fog megjelenni a vakond sem.
2. Számos íz- és illatanyagot elkerül a vakond, ilyen például a ricinus. Ha ricinust öntesz a talajba, vagy ricinus tartalmú szereket öntözöl, a vakond elköltözik, vagy meg sem látogat. Díszricinust is ültethetünk, a magjait pedig beszórhatjuk a vakond járataiba. „Büdösítésre” használhatunk fokhagymát is, melyet szintén a járatába kell bedugni, vagy petróleumos rongyot. A kávézacc erős illatát sem kedveli, ennek beszórása is remek vakond elleni házi módszer.
3. Ültessünk olyan növényeket a kertünkbe, melyeket a vakond elkerül. Ilyen például a sárfű, hasindító kutyatej, gyalogbodza.
4. A vakond az erősebb hangokat sem kedveli, így egy ideig hatásos lehet a vakondjáratba ferdén ásott üveg, amit a szél „megfütyültet”. Az üvegre köthetünk, vagy vasdróttal ráerősíthetünk egy nagyobb anyacsavart, esetleg vasszöget, hogy még több legyen a zavaró hang. Ez a módszer addig működik, amíg a vakond hozzá nem szokik a hangokhoz.
Vannak olyan módszerek is vakond ellen, amikre sokan esküsznek, de valójában a vakond fütyül rá. Az egyik ilyen az ultrahangos riasztó, amihez idővel hozzászokik, és a vízzel kiöntéses módszer, ami szintén nem működik.
FONTOS: a vakond védett állat, nem szabad bántani, elpusztítani!