2023 tavasza helyett már idén novemberben elindul a napelemes pályázat – írtuk Steiner Attila energiaügyi államtitkár posztja alapján. A projektnek szép, hosszú címe van: „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva”. Utánajártunk, hogy kik, milyen feltételekkel vehetik igénybe a támogatást, és mennyi is az annyi. Mutatjuk a lényeget!

Élet a rezsiemelés után

A rezsicsökkentés részleges eltörlése után rengetegen találgatják, vajon ki tudják-e idén télen fizetni a számlákat. Nem titok, hogy a nehezebb anyagi körülmények között élőknek jobban fog fájni az energiaárak emelkedése, mint a tehetősebbeknek. Milyen megoldással szolgálnak erre országunk vezetői? Elintézték, hogy már a fűtési szezonban pályázhassunk napelemre, ne kelljen várni 2023-ig. Más kérdés, mikor épül ki a rendszer pályázati pénzből.

A kormány először tavaly ősszel hirdette meg a projektet, azzal a céllal, hogy az alacsonyabb jövedelmű családokat segítse napelemes rendszerhez. Az eredeti terv szerint jövő tavasszal indult volna a pályázat második üteme, ez került most előbbre: az egyes megyékben november végétől karácsonyig lehet jelentkezni.

A felhívás szerint két különböző műszaki tartalom egyikére igényelhető támogatás:

  • Tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás fedezését célzó napelemes rendszer létesítése, vagy
  • tetőszerkezetre helyezett, kapacitáskorlát mellett napelemes rendszer létesítése, fűtési rendszer elektrifikálása hőszivattyúval, villamosenergia tároló beépítése és nyílászáró cseréje.

A feltételek

A támogatást családi házra, sorházra és maximum hat lakásos társasházra lehet igénybe venni. Kizárólag olyan ingatlanra, amelyben az igénylő legalább résztulajdonos.

Az adott ingatlan jövedelemmel rendelkező tulajdonosainak 2020-as egy főre jutó jövedelme nem haladhatja meg a 4 850 000 forintot. Napelemes rendszer telepítésére 2,9 millió forintot, napelemekre, a hozzájuk tartozó akkumulátorokra és hőszivattyús villanyfűtés kiépítésére pedig legfeljebb 11,3 millió forintot lehet nyerni. Az összeg a rendszer méretétől függően, sávosan emelkedik.

Létezik-e ingyenpénz, és ha igen, miért nem?

A felhívásban kiemelték, vissza nem térítendő támogatásról van szó, azaz a költségek 100%-át az állam áll(hat)ja. Nem árt óvatosnak lenni: az energiatakarek.hu is megjegyzi, az első ütemhez képest a támogatási összegek nem változtak. Azt írják, a tavaly meghatározott keretek az akkori árak mellett valóban fedezték a napelemes rendszer költségének 90-100%-át, azóta viszont jelentősen emelkedtek a technológiák árai. A támogatási kereten felüli pénzt bizony a pályázó állja,azaz önerőre is szükség lesz. Részletek a napelem.palyazat.gov.hu-n.

„Tízszeres a túljelentkezés és mind készpénzben fizet”

A pályázat egyik előfeltétele a kivitelezővel megkötött szerződés, és az sem lehet akárki: csakis a Regisztrált kivitelező listából választott, szerződött kivitelezővel dolgoztathatunk. (Hiába utazik napelemben a sógor komája, ha nincs a listán, nincs támogatás, hacsak nem csatlakozik a regisztráltak köréhez.)

Nagyobb probléma, hogy a piac jelenleg telített. Mint az Innovatív Napelem tanácsadója elmondta, hónapokra előre be vannak táblázva – sok más vállalkozással együtt –, ráadásul már most hiány van inverterekből (az egyik legfontosabb része a napelemes rendszernek).

Az első körös pályázók egy része még ma is az elbírálására vár, a szerencsés nyertesek pedig vagy arra, hogy induljon a kivitelezés, vagy a többletköltségek miatt (amit nekik kell kifizetniük) szívják a fogukat. A Napelem pályázat – Minden tudnivaló az ingyenes támogatásról Facebook csoportban rengetegen osztják meg tapasztalataikat, érdemes beleolvasni.

A kormány által sokáig üldözött megújuló energiaforrások iránti érdeklődés ugrásszerűen megnőtt a rezsicsökkentés megnyirbálása után. Aki teheti, nem vár az államra, megoldja saját pénzből vagy hitelre. Borítékolható, hogy a sorban álló megrendelők között azok fognak előbb napelemhez jutni, akik rögtön fizetnek (de ne legyen igazunk).

Jöjjenek a számok!

A regisztrált kivitelezők közül többet is kerestünk telefonon, különböző székhelyekkel, akik az ország egész területén vállalnak munkát. Háztartásonként változik, kinek mekkora rendszerre van szüksége, minden egy árajánlatkéréssel kezdődik. Ezt vagy e-mailban, vagy a cég honlapján lehet intézni.

Mennyit fizetsz havonta villanyra?

  • 5 ezer forint körül: messze az átlag alatt fogyasztasz, erősen takarékos háztartás. Elegendő lehet egy 1,5 kWp napelemes rendszer, ez bruttó 800-900 ezer forint. Nagyjából 15 év alatt térül meg.
  • 10 ezer forint: átlagos, viszonylag takarékos háztartás. Éves szinten kb. 3000 kWh villamos energia a fogyasztás. A sisolar.hu 2,7 kWp napelemes rendszert ajánl, ára 1,2-1,5 millió forint, a megtérülési idő 10-12 év.
  • 15 ezer forint: 3-5 fős háztartás, több kütyüvel, a fentieknél kevésbé megfontolt. 4 kWp napelemes rendszert javasolnak, 1,6-1,8 millió forintért, 9-10 éves megtérülési idővel.
  • Az innovativnapelem.hu 12 900 forintos villanyszámla kiváltására 3.634 kWp rendszert kínál, kerekítve 1,9 millió forintért. 14 300 forintos számla esetén 4.05 kWp teljesítményűt, kicsivel több, mint 2 millió forintért.
  • Kb. 20 ezer forintos számla esetén 5.67 kWp rendszerre lehet szükség, ez már 2,6 millió körül van.

Mindez jövőre csak drágább lesz. Kik lesznek azok, akik a folyamatos drágulások, a téli, combos rezsiszámlák kifizetése után még képesek lesznek önerőt felmutatni?

Hát ezek szerint nem a kispénzűek, akiket leginkább sújt a rezsiemelés.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kapcsolódó

Legfrissebb

Mihez van joga a rendőrnek? Ezekben az esetekben mondhatsz nemet, a törvény melletted áll

Erre figyelj, ha igazoltatnak! Mutatjuk mi lehet jogos és mi jogtalan a rendőri intézkedés során.

Nincs karácsony családi veszekedés nélkül? Hogyne lenne, itt a megoldás!

Sokszor olyan rokonokkal találkozunk, akikkel amúgy egy éve nem beszéltünk.

Kapható-e kártérítés iskolai baleset után? Miért felelős az intézmény?

Ezen intézmények felelőssége szigorú, hiszen a szülőknek nem igazán van ráhatásuk arra, hogy gyerekeik mit csinálnak az iskola falai között.