Túra, kerékpározás, kültéri sportok és munkák esetében elengedhetetlen a megfelelő védelem a napsugárzás ellen. A különböző szerkók a bőrre barnulva egyszerűen hülyén néznek ki, ha a bőrrák nem, ez talán elég meggyőző érv.
Öltözködés
A legolcsóbb és leghatékonyabb megoldás ruházattal védeni a bőrünket. A megfelelő öltözék hatóideje végtelen, öltözködni meg úgyis kell, ezért ha muszáj napra menni, az atléta, a fedetlen fej és a rövidnadrág bizony mind alkalmatlan viselet.
A megfelelő és hatékony ruházat:
Sűrű szövésű, világos pamut, ami mindenhol fedi a testet, tehát hosszú ujj, hosszú szár (ing, póló, ingruha). A fejfedés is rendkívül fontos, egy nagy szalmakalap, vagy egy siltes sapka nem csak a fejet, de enyhe mértékben a szemeket és az arcot is védi a közvetlen napsugárzástól. Fürdéshez például egy fehér garbó is tökéletes.
Vannak napvédelemre fejlesztett technikai szövetekből készült ruhák, ezek UV-sugárzással nyújtott védelmét UPF-fel jelölik:
- 15-24 – Jó – átengedett sugárzás: 6.7-4.2 %
- 25-39 – Nagyon jó – átengedett sugárzás: 4.1-2.6%
- 39-50+ – Kiváló – átengedett sugárzás: kevesebb mint 2,5%
A tarkó!!!
Nagyon kell rá figyelni, sokszor kimarad, pedig rendesen tűzi a nap. Felhajtott gallér, tarkóvédővel szerelt szafarikalap, garbó, könnyű kendő., vagy itt jönnek képbe a napvédő krémek.
Arc és naptej
Extrém esetben simán felvennék egy fehér kámzsát az arcomra, de ez nem mindig életszerű, így oda maradnak a fényvédő krémek, amelyek egy ilyen kis felületen már sokkal költséghatékonyabban alkalmazhatók, mintha mindenhova ezeket kennénk naphosszat.
Fizikai és kémiai védelem
A fizikai (ásványi, általában cink-oxid és titán-oxid keverékek) védelmi mechanizmussal működő krémek azok, amelyek ronda fehér maszkként maradnak a bőrön, cserébe tartósak és a bőrt sem érzékenyítik, kis valószínűséggel okoznak allergiás reakciót, érdemes ezeket választani, ha a funkció az elsődleges szempont.
A kémiai védelmet nyújtó szerek felszívódnak, ezért nem látszanak, cserébe okozhatnak allergiás reakciót.