Nem mindenki olyan szerencsés, hogy erkélyes vagy teraszos lakásban lakjon. Pedig egy apró erkély is igazi oázis lehet a város közepén, de csak akkor, ha odafigyelünk rá. Minden balkon többet érdemel, mint egy elszáradt cserép bazsalikom, egy rozsdásodó ruhaszárító, vagy egy teli hamutartó a hokedli alatt.
Csak azért, mert kicsi, vagy nem túl jó adottságú az erkély, ne hagyjuk kihasználatlanul! Egy ilyen pici területet ráadásul kis költségvetésből otthonossá tehetünk.
Az átalakítást kezdjük egy alapos nagytakarítással. Dobjunk ki minden ócska, szétázott bútort és tüntessük el azokat a holmikat, amitől az erkélyünk eddig raktárként funkcionált. Ha üres és tiszta, itt az ideje átgondolni, mire használnánk legszívesebben a balkonunkat. Elfér rajta egy asztal, ahol reggelizni lehet? Elég napos ahhoz, hogy belevágjunk a paradicsom termesztésbe? Vagy inkább a napozóágyon heverészés áll közel hozzánk? Bármelyik is, fontos hogy otthonos és kényelmes legyen minden szeglete. Ehhez adunk most pár tippet.
Egy vödör festék
Egy kis erkély átfestéséhez nincs szükség sok festékre. Kültéri falfestékből, fémre való zománcfestékből, vagy fára való pácból is lehet kapni kis kiszerelésűt, amihez már csak egy jó ecset kell és neki is állhatunk a munkának. A felületeket alaposan készítsük elő, mindent csiszoljunk és portalanítsunk, hogy tartós legyen a végeredmény. Ha a különböző felületekre azonos árnyalatú színt használunk, harmonikus lesz az összkép.
Burkolatcsere helyett
Az erkély burkolatát lecserélni költséges és nagy munka, inkább öltöztessük át. Lehet kapni összepattintható fa burkolati elemeket is, de ezek méregdrágák. Egy rongyszőnyeggel, vagy egy kültéri szőnyeggel viszont gyors és látványos változást érhetünk el, ráadásul mezítláb is kellemesebb rálépni, mint a kőre.
Óvjuk meg a bútorokat is
Ha elfér néhány bútor, gondoljuk át, hogy mennyire tudunk majd vigyázni rá. Az eső a fa bútort hamar tönkreteszi, a tűző napsütés a műanyagnak sem a barátja, az alumíniumot viszont nem mindenki szereti. Csak olyan bútorra költsünk, amit megóvhatunk, hogy végül ne kelljen minden évben újat venni belőle. Az online piactereken mindig találunk használt darabokat, de a szezon végén jó áron csaphatunk le kerti bútorra a bútoráruházakban is.
Világítás saját kezűleg
A jó díszvilágítás megalapozza az erkély hangulatát is. Nagyon csábítóak a napelemes lampionok és a nyári égősorok, de ha nem szeretnénk költeni rá, keressük meg a kültéri karácsonyi izzókat és rakjuk fel azokat. Ha mégis valami nyári hangulatra vágyunk és kis búrákat szeretnénk rájuk, bújtassuk őket színes muffin papírokba!
Fontos a napvédelem
Jó dolog a napsütés, de ha túl sok van belőle, egész biztos nem fogjuk használni az erkélyünket. A kitekerhető árnyékolók költségesek, de egy napernyő, vagy egy napvitorla is megóvhat a tűző naptól. Ha pedig inkább a természetes és olcsóbb megoldásokat keressük, de van időnk és türelmünk kivárni, akkor futónövényekkel is megszűrhetjük a fényt és kellemesebbé tehetjük a teraszunk klímáját.